Провадження № 33/803/288/25 Справа № 243/9349/24 Суддя у 1-й інстанції - Фалін І. Ю. Суддя у 2-й інстанції - Акуленко В. В.
24 січня 2025 року м.Кривий Ріг
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду Акуленко В.В., при секретарі Кулініч Ю.А., за участю захисника Прокопцева С.В., який діє в інтересах особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відео конференції, апеляційну скаргу захисника на постанову судді Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2024 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовець ВЧ НОМЕР_1 (водій, солдат), мешкає за адресою: АДРЕСА_1
притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік. Стягнуто з нього судовий збір в розмірі 605,60 грн.,
Згідно постанови судді, 11.11.2024 о 09-30 год. на автошляху Київ-Харків-Довжанський 649 км водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Hundai H 10 номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці ока, що не реагують на світло, бліде обличчя). Від проходження огляду у встановленому законодавством порядку на стан сп'яніння у медичному закладі водій відмовився у присутності двох свідків, від керування відсторонений. Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України, та скоїв адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст.130 КУпАП
На вказане рішення захисником Прокопцевим С.В. подана апеляційну скаргу, в якій просить постанову судді відносно ОСОБА_1 скасувати та закрити провадження у справі за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Зазначає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам закону. Робітниками поліції не було вказана причина зупинки транспортного засобу. Відеозапис адміністративного правопорушення не є безперервним. Дата та час місця нібито скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення в протоколі про правопорушення та відеозапису різні. Суд першої інстанції безпідставно відмовив у допиті свідків. Крім того, робітниками поліції вказані ознаки наркотичного сп'яніння не були доведені, його поведінка відповідала обстановці.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
Згідно п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, для визначення складу даного правопорушення необхідно встановити чи керувала особа, що притягується до адміністративної відповідальності транспортним засобом та сам факт відмови від проходження медичного огляду на стан сп'яніння.
Згідно з вимогами ст. 266 КУпАП огляд водія на стан сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків.
Так, факт порушення, ОСОБА_1 вимог п. 2.5 ПДР України, а відтак вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджений даними, що містить відповідний протокол, відеозаписом правопорушення, з яких вбачається, що дійсно ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд у закладі охорони здоров'я, проте він відмовився у присутності двох свідків.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 безумовно наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Перевіривши відеозапис адміністративного правопорушення, суд апеляційної інстанції вважає, що він надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Отриманий відеозапис у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів. Той факт, що відеозапис переривається, не є порушенням, оскільки в ньому чітко простежується хід подій.
Як вбачається з відеозапису адміністративного правопорушення, робітником поліції було роз'яснено ОСОБА_1 , що в нього є ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: зіниці очей не реагують на світло, у зв'язку з чим, йому було запропоновано пройти огляд в медичному закладі.
Вказані ознаки наркотичного сп'яніння виявлені у ОСОБА_1 , зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення в графі - суть адміністративного правопорушення та опис установлених обставин (а.с.2), тому доводи апелянта, про зворотне не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Доводи апеляційної скарги захисника, що інспектор поліції не повідомив ОСОБА_1 про підстави та причини його зупинки, є такими, що не впливають на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та доведеності вини за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з п. 10 Порядку № 1456 «Порядок перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень та житла громадян при забезпеченні заходів правового режиму воєнного стану» уповноважена особа має право зупиняти транспортні засоби у разі проїзду транспортних засобів через блокпости.
На підставі викладеного, апеляційний суд вважає, що в даному випадку дії працівників поліції були законні, вони діяли в межах Закону України «Про Національну поліцію» оскільки завданнями поліції є забезпечення публічної безпеки і порядку, охорона прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави, протидія злочинності.
Крім того, обговорюючи доводи апелянта з приводу невірно вказаної на відеозапису часу та дати скоєного ОСОБА_1 адміністративного правопорушення апеляційний суд вказує наступне.
Як вбачається з відеозапису правопорушення, на ньому дійсно вказана дата 08.01.2008 рік та час 18-11 годин, однак інспектор СРПП ВП № 4 Крамарського РУП ГУНП в Донецькій області капітан поліції Бондаренко В.В. оголосив дату та час, а саме 11.11.2023 рік 10-05 годин, тобто час складання протоколу.
Апеляційний суд вказує, що в даному випадку дійсно на відеозаписі вказана інша дата, що є технічною помилкою, однак при оголошенні пропозиції ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння робітником поліції оголошена вірна дата складання протоколу, тому доводи захисту в цій частині не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Згідно ч. 1 ст. 272 КУпАП, як свідок, у справі про адміністративне правопорушення, може бути викликана кожна особа, про яку є дані, що їй відомі які-небудь обставини, що підлягають установленню по даній справі, тобто виклик в судове засідання свідків є правом суду, а не обов'язком, у зв'язку з чим доводи апелянта про те, що місцевим судом не допитано свідків, є необґрунтованими.
Досліджені апеляційним судом матеріали справи та відеозапис, є інформативним і не вказує на упередженість чи суб'єктивне ставлення працівників поліції, ними роз'яснено права особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, підстави для проходження огляду на стан сп'яніння і наслідки відмови від його проходження.
Невизнання ОСОБА_1 своєї провини в скоєнні адміністративного правопорушення є способом його самозахисту, бажанням уникнути відповідальності за скоєне та спростовується вказаними у постанові доказами.
Оскільки всі наявні в матеріалах справи докази у своїй сукупності доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП, а доводи апеляційної скарги захисту не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи, тому підстав для скасування постанови суду з мотивів викладених у скарзі не вбачається. Постанова суду є законною та обґрунтованою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, суддя,
Постанову судді Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2024 року відносно ОСОБА_1 залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника Прокопцева С.В. без задоволення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя