24.12.07
Справа №АС12/656-07.
Господарський суд Сумської області у складі судді Костенко Л.А.
При секретарі судового засідання Бардаковій О.М.
За участю представників сторін:
Від позивача - Федоренко І.П. (дов. б/н від 06.12.2007 р.)
Від відповідача - Циганенко А.К. (дов. № 69034/9/10-009 від 02.11.2007 р.), Рибальська І.П.
Розглянувши матеріали справи № АС 12/656-07
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Ексім», м. Суми
до Державної податкової інспекції в м. Суми
про нечинним податкового повідомлення-рішення
Предмет позову: Позивач звернувся з адміністративним позовом, уточнив його, та просить суд визнати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми від 28.04.2007 року № 00008223111/0/29051 недійсним в частині податкового зобов»язання за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 24 520, 50 грн.
Свої вимоги позивач мотивує наступним: сукупна сума недоплати встановлена перевіркою і складає 6 902 грн, що не відповідає сумі застосованої санкції в розмірі 27 951 грн. 50 коп.; позивач вказує на те, що в акті розписані порушення лише за 2005 рік, а за 2006 рік наведені суми без пояснень.
Відповідач вимоги не визнав, подав суду свої заперечення. .
В судовому засіданні відповідно до ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України оголошувалася перерва з 06.12.2007 року до 12 год. 00 хв. 24.12.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Державною податковою інспекцією в м. Суми була проведена виїзна планова документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Ексім» з питань дотримання підприємством вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.04.2005 року по 30.09.2006 року відповідно до затвердженого плану-графіку.
За результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко- Ексім» (акт перевірки № 2398/2311/30653728/48 від 20.04.2007 р.) було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000822311/0/29051, яким донараховано податку на прибуток в сумі 6 902,00 грн. та штрафних санкцій 27 971,50грн.
Документальною перевіркою позивача встановлено порушення п. 4.1. ст. 4, п.5.9. ст.5, пп.5.3.9. п.5.3. ст.5, п.5.10. ст.5, пп.11.3.1. п.11.3 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 283/97-ВР від 22.05.2007 р. із змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток, а саме :
- за 2005 рік в розмірі 2 325 грн. (в т.ч. за півріччя 2005 року в розмірі 8 159 грн., за 3 квартали 2005 року в розмірі 34 793 грн.);
- за 3 квартали 2006 р. в розмірі 4 577 грн. (в т.ч. за І квартал 2006р. в розмірі 21150грн., за півріччя 2006р. в розмірі 4466грн.).
Згідно п. 17.2. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000 р. (із змінами і доповненнями) визначено, що «Платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний:
а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;
б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку».
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «Еко-Ексім» не відображало у Деклараціях з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2005 року, 2005рік. Півріччя 2006 р. коригування валових доходів по рядку 02.2. (самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів) та валових витрат по рядку 05.2. (самостійно виявлені помилки за результатами минулих податкових періодів), що свідчить про те, що підприємство самостійно не декларувало виявлені факти заниження податкового зобов'язання по податку на прибуток за півріччя 2005 року в розмірі 8 159 грн., за 3 квартали 2005 року в розмірі 34 793 грн., І квартал 2006р. в розмірі 21 150грн.), та не нарахувало та не сплатило штраф у розмірі 5 відсотків від суми недоплат за вищевказані періоди.
Таким чином, позивачем не виконано вимог передбачених п.17.2. ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000 р. Щодо податкового зобов'язання по податку на прибуток підприємств, відповідно таке податкове зобов'язання було визначене контролюючим органом за результатами планової документальної перевірки (Акт перевірки від 20.04.2007року № 2398/2311/30653728/48).
Отже відповідачем правомірно було застосовано штрафну санкцію відповідно пп. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями), яким передбачено: «У разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів що минули».
Сума нарахованих штрафних санкцій підтверджена розрахунком штрафних санкцій, з якого вбачається, що штрафні санкції не перевищують 50 відсотків встановленого максимального розміру.
З огляду на аналіз механізму нарахування штрафних (фінансових) санкцій, встановлено наступне:
- сума недоплати за два квартали 2005 р. становить 8 159,00 грн., штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата (III квартал 2005р.), та закінчуючи податковим періодом (II квартал 2007р.), на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу становить 6 527,20 грн. (8159,00грн. х 10% х 8 податкових періодів = 6 527,20 грн.)
- сума недоплати за три квартали 2005 р. становить 26 634,00 грн., штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата (чотири квартали 2005р.), та закінчуючи податковим періодом (II квартал 2007р.), на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу становить 18 643,80 грн. (26 634,00 грн. х 10% х 7 податкових періодів = 18643,80грн.).
- сума недоплати за 1 квартал 2006 р. становить 21 150,00 грн., штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата (II квартал 2006р.), та закінчуючи податковим періодом (IIквартал 2007р.), на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу становить 10 575,00 грн. (21 150,00 грн. х 10% х 5 податкових періодів = 10 575,00 грн.). ]
В акті мається підтвердження в.о. директора ТОВ «Еко - Ексім» М.І. Протас, що первинні документи, використані при проведенні перевірки достовірні, надані в повному обсязі і додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність підприємства за період, що перевіряється немає.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про правомірність прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0000822311/0/29051 від 28.04.2007 року, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Еко-Ексім», м. Суми до Державної податкової інспекції в м. Суми про визнання недійсним повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Суми від 28.04.2007 року № 0000822311/0/29051 в частині податкового зобов»язання за штрафними санкціями в сумі 24 520,50 грн. - відмовити.
2. Постанова суду може бути оскаржена в порядку ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого, зокрема, заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Харківського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Сумської області.
3. Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. В разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.