29 січня 2025 року м. Дніпросправа № 280/6862/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Кругового О.О., Баранник Н.П.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 р. (суддя Максименко Л.Я) в адміністративній справі №280/6862/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обчислення їй пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а саме 2021 - 2023 р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області призначити їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 р. з 19 червня 2024р.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2021-2023 р. Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено переведення ОСОБА_1 із пенсії за вислугу років на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2014 - 2016 р., що є протиправним.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 р., ухваленим за результатами розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком з 19 червня 2024 р., без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021 - 2023 р.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 19 червня 2024 р., із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено
страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2021 - 2023 р., з урахуванням фактично виплачених сум.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано апеляційну скаргу, в якій він посилаючись на порушення норм матеріального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано про відсутність підстав для врахування ОСОБА_1 під час обчислення розміру її пенсії за віком, показника середньої заробітної плати в Україні за 2021 - 2023 р., оскільки має місце не первинне призначення пенсії, а переведення на інший вид пенсії.
В поданому представником ОСОБА_1 письмовому відзиві на апеляційну скаргу вказано про необхідність залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до положень статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 03 лютого 2010 р. була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". ОСОБА_1 звернулася із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Листом від 10 липня 2024 р. № 12203-12165/Т-02/8-0800/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для обчислення розміру її пенсії за віком, призначеної з 19 червня 2024 р., виходячи з показника середньої заробітної плати в Україні за 2021 - 2023 р., оскільки пенсія їй призначена не вперше.
Вважаючи вказані дії протиправними, ОСОБА_1 звернулася до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вперше ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", в подальшому вона виявила бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому має місце призначення пенсії за віком вперше, що свідчить про протиправність дій відносно обчислення її розміру, без застосування показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021 - 2023 р.).
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка оскарженого рішення суду першої інстанції здійснюється в межах доводів та вимог апеляційної скарги, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Разом з тим, частина 3 статті 45 зазначеного Закону регламентує порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 31 жовтня 2018 р. у справі №876/5312/17 вказано, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно частини 3 статті 45 даного Закону.
Починаючи з 03 лютого 2010 р. ОСОБА_1 , отримувала пенсію за вислугу років як працівник освіти відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". За призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вона звернулася вперше у 2024 р., тому суд першої інстанції вірно вказав, що при розрахунку її розміру, застосуванню підлягає саме показник середньої заробітної плати працівників за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2021 -2023 р.).
Зважаючи на те, що доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування оскарженого рішення суду, передбачені статтею 317 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано -Франківській області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 р. в адміністративній справі №280/6862/24 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили 29 січня 2025 р. і оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя О.О. Круговий
суддя Н.П. Баранник