29 січня 2025 р. Справа № 480/7108/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Макаренко Я.М.,
Суддів: Любчич Л.В. , Жигилія С.П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.03.2024, головуючий суддя І інстанції: О.В. Соп'яненко, м. Суми, по справі № 480/7108/23
за позовом ОСОБА_1
до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) , Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
У липні 2023 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) (надалі - відповідач-1), Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (надалі - відповідач-2), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якій просив суд:
- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), яка полягає у не повідомленні в повному обсязі Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях чи заходах за періоди з 01.03.2022 по 31.03.2022 (за весь місяць), з 01.07.2022 по 31.07.2022 (за весь місяць), з 01.08.2022 по 31.08.2022 (за весь місяць), з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023 протиправною;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) здійснити повідомлення в повному обсязі Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях чи заходах за формою, затвердженою наказами Адміністрації ДПСУ №164-АГ від 31.03.2022, №392-АГ від 30.07.2022, та №628-АГ від 01.12.2022, №36 від 26.01.2023 за періоди з 01.03.2022 по 31.03.2022 (за весь місяць), з 01.07.2022 по 31.07.2022 (за весь місяць), з 01.08.2022 по 31.08.2022 (за весь місяць), з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023;
- визнати бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону ДПС України) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 , у повному обсязі додаткової винагороди встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. у розмірі 100 000 грн за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 01.03.2022 по 31.03.2022 (за весь місяць), з 01.07.2022 по 31.07.2022 (за весь місяць), з 01.08.2022 по 31.08.2022 (за весь місяць), з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023, виходячи з розрахунку 100 000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін ДПС України) (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , в повному обсязі додаткової винагороди встановленої п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 у розмірі 100 000 грн за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за періоди з 01.03.2022 по 31.03.2022 (за весь місяць), з 01.07.2022 по 31.07.2022 (за весь місяць), з 01.08.2022 по 31.08.2022 (за весь місяць), з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023, виходячи з розрахунку 100 000 грн. на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах з врахуванням проведених виплат за цей період.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13 березня 2024 по справі №480/7108/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України), Військової частини НОМЕР_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) щодо не нарахування та не виплату ОСОБА_1 , передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022.
Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022 в розрахунку до 70 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з врахуванням проведених виплат за цей період.
У задоволенні інших вимог - відмовлено.
Відповідач-1, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом дійсних обставин справи, що мають значення для правильного вирішення даної справи, на неправильне застосування норм матеріального права, що призвело до ухвалення рішення, яке не відповідає вимогам статті 242 КАС України щодо законності та обґрунтованості, просить рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13 березня 2024 по справі №480/7108/23 скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Військова частина НОМЕР_1 посилалась на те, що за рапортами начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » про нарахування та виплату додаткової допомоги за спірний період було проведено перевірку, за результатами якої факт участі вищевказаного підрозділу (в тому числі і ОСОБА_1 ) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.11.2022 по 30.11.2022 не знайшов свого підтвердження, а тому не було подальших правових підстав для опрацювання наказів по НОМЕР_2 прикордонному загону про виплату додаткової винагороди позивачу в розмірі 70000 гривень. Таким чином, відповідач-1 наполягає, що у НОМЕР_2 прикордонного загону відсутні факти (відомості із журналів бойових дій, відомості з бойових розпоряджень, бойових наказів) виконання позивачем у серпні, вересні та листопаді 2022 року заходів, що зазначені в підпунктах 1-8 пункту 2 наказу №392-АГ.
Позивач та інші учасники спави своїми правами на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Враховуючи, що справа судом розглянута за правилами спрощеного провадження, характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі, який відноситься до незначної складності, не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на норми частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходить військову службу у НОМЕР_2 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України.
За доводами позовної заяви у періоди з 01.03.2022 по 31.03.2022 (за весь місяць), з 01.07.2022 по 31.07.2022 (за весь місяць), з 01.08.2022 по 31.08.2022 (за весь місяць), з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023 позивач безпосередньо приймав участь у бойових діях та забезпечував здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Позивач вважає, що відповідачем йому протиправно відмовлено у доплаті грошової винагороди у розмірі 100 000 грн у період з 01.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 31.08.2022, 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 31.11.2022, з 01.01.2023 по 30.04.2023.
Вважаючи, що така бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки порушує права та соціальні гарантії позивача, останній звернувся до суду за захистом своїх прав.
Частково задовольняючи вимоги позову ОСОБА_1 суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем фактично не було взято до уваги рапорти начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " майора ОСОБА_2 від 03.09.2022, 25.11.2022 та 30.11.2022 щодо нарахування збільшеної додаткової винагороди на підставі постанови КМУ №168 та прийнято рішення про нарахування грошового забезпечення без урахування додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за серпень, вересень та листопада 2022 року, у зв'язку з чим суд першої інстанції прийшов до висновку, що у відповідній частині позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
При цьому, слід зауважити, що рішення суду першої інстанції у даній справі оскаржено Військовою частиною НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) лише в частині вимог про задоволення позову, у зв'язку з чим колегія суддів проводить перегляд рішення лише в межах доводів апеляційної скарги.
Колегія суддів з приведеними висновками суду першої інстанції погоджується, з огляду на наступне.
За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до абзацу 1 статті 1-1 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XІІ), законодавство про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей базується на Конституції України складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
В подальшому, строк воєнного стану неодноразово продовжувався та діє на день розгляду справи.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування і застосовується з 24.02.2022.
Постановою Кабінету Міністрів України № 793 від 07.07.2022 до постанови № 168 від 28.02.2022 були внесені зміни, згідно з якими цю постанову доповнено пунктом 21 такого змісту:
“21. Установити, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів».
Пунктом 2 постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Отже, за змістом вказаних нормативно-правових актів, з 24.02.2022 у військовослужбовців Державної прикордонної служби України, виникло право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 30 000 гривень щомісячно, а у тих військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), у період здійснення зазначених заходів - виникло право на отримання додаткової винагороди, збільшеної до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Водночас, право визначати порядок і умови виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, закріплено за керівниками відповідних міністерств і державних органів.
Так, з метою врегулювання порядку і умов виплати згаданої додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної прикордонної служби 30.07.2022 прийнято наказ № 392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168».
Відповідно до пункту 1 вказаного наказу, військовослужбовцям, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення, на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби.
Також, цим пунктом передбачено, що додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.
За змістом пункту 2 наказу № 392-АГ від 30.07.2022, вказаними заходами визнається виконання військовослужбовцем у відповідні дні:
- бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
- бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно- розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
- бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
- польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
- бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
- бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
- бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави;
- бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно з бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
Пунктом 4 згаданого наказу передбачено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у вказаних бойових діях або заходах, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
- бойового наказу (бойового розпорядження);
- журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно- вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
- рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Отже, системний аналіз вказаних норм, дає підстави дійти висновків про те, що у період дії воєнного стану, військовослужбовці Держприкордонслужби мають право на отримання збільшеної до 100 000,00 грн додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022.
Втім, таке право не є безумовним, а виникає у військовослужбовців виключно у разі, коли вони беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Водночас, вказана постанова Кабінету Міністрів України містить загальні умови отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди, а саме: безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, під час перебування безпосередньо в районах їх ведення (здійснення).
Право визначати конкретні бойові дії та конкретні заходи з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, здійснення яких зумовлює виникнення права на отримання збільшеної додаткової винагороди, так само, як і право визначати порядок отримання цієї винагороди, надано керівникам міністерств та державних органів, у структурах яких проходить службу військовослужбовець.
Таким чином, право на отримання збільшеної до 100 000 грн додаткової винагороди позивач, військовослужбовець, набуває у разі безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, пропорційно часу участі у таких діях та заходах. За інші періоди несення служби позивач отримує додаткову винагороду в розмірі 30 000,00 гривень.
Із матеріалів справи колегією суддів встановлено, що позивач проходить військову службу у відділі прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ).
У відповідності до оперативної Директиви Головнокомандувача ЗСУ від 25.02.2022 №39/304/52/22 «Про створення ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », наказу командувача ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » від 02.03.2022 №502/2/5/25/гриф «Про визнання угрупування сил і засобів ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_1 у складі відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » був переданий в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_3 ).
За даними справи у період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.11.2022 по 31.11.2022, позивач у складі відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) перебував в оперативному ІНФОРМАЦІЯ_5 (військова частина НОМЕР_3 ).
03 вересня 2022 року начальником відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " майором ОСОБА_3 складено рапорт начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 полковнику ОСОБА_4 про встановлення додаткової винагороди за серпень 2022 року за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів згідно додатку 1 (а.с. 58 том 2).
У додатку 1 до вказаного рапорту (а.с. 59-70 том 2) приведено перелік персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " виплати додаткової винагороди в розмірі із розрахунку 70 000 грн. на місяць пропорційно часу проходження служби, в якому за порядковим номером 246 зазначений також ОСОБА_1 , а термін його перебування вказано - 03, 05, 06, 08, 11, 14, 18, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 31.08.2022 (кількість діб -15).
25 листопада 2022 року начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » майором ОСОБА_3 складено рапорт начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 полковнику ОСОБА_4 про встановлення додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн за вересень 2022 року військовослужбовцям відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (а.с.178-184 том 1).
У даному рапорті приведено перелік персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " виплати додаткової винагороди в розмірі із розрахунку 70 000 грн на місяць пропорційно часу проходження служби, в якому за порядковим номером 285 зазначений також ОСОБА_1 , а термін його перебування вказано з 01.09.2022 по 30.09.2022 (кількість діб -30).
30 листопада 2022 року начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » майором ОСОБА_3 складено рапорт начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 полковнику ОСОБА_4 про встановлення додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн за листопад 2022 року військовослужбовцям відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (а.с.185-196 том 1).
У даному рапорті приведено перелік персоналу відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " виплати додаткової винагороди в розмірі із розрахунку 70 000 грн на місяць пропорційно часу проходження служби, в якому за порядковим номером 289 зазначений також ОСОБА_1 , а термін його перебування вказано з 01.11.2022 по 30.11.2022 (кількість діб -30).
Тобто, з приведеного вбачається, що від начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " до ІНФОРМАЦІЯ_5 (військової частини НОМЕР_3 ) було направлено рапорти про встановлення військовослужбовцям відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (в тому числі, і позивачу) додаткової винагороди за серпень, вересень, листопад 2022 року за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Однак, вказані вище рапорти не були взяті до уваги відповідачем-1 та не прийнято рішення про нарахування і виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн в розрахунку на місяць пропорційно часу прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області.
Водночас, заявником апеляційної скарги не заперечується, що у період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.11.2022 по 31.11.2022 позивачу не було нарахована та виплачена додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 100 000 грн, яка передбачена постановою КМУ №168 за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Таку бездіяльність відповідач-1 пояснив тим, що за рапортами начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » про нарахування та виплату додаткової допомоги за спірний період було проведено перевірку, за результатами якої факт участі вищевказаного підрозділу (в тому числі і ОСОБА_1 ) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, за періоди з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.11.2022 по 30.11.2022 не знайшов свого підтвердження, а тому не було подальших правових підстав для опрацювання наказів по НОМЕР_2 прикордонному загону про виплату додаткової винагороди позивачу в розмірі 70000 гривень.
Колегія суддів з такими доводами не погоджується, оскільки ні до суду першої інстанції, ні до апеляційної скарги Військовою частиною НОМЕР_1 не було надано жодного доказу на підтвердження встановлення в ході перевірки відсутності підтвердження участі позивача у серпні, вересні та листопаді 2022 року у бойових діях чи заходах, які давали підставу для нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 70 000 грн на місяць пропорційно.
Так, зі змісту рапортів начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » майора ОСОБА_2 від 03.09.2022 (а.с. 58 том 2), від 25.11.2022 (а.с.178-184 том 1) та від 30.11.2022 (а.с.185-196 том 1) вбачається, що на підставі наказів ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », бойових розпоряджень ОСУВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », АДПСУ, начальника НОМЕР_6 ПРИКЗ та бойових наказів начальника НОМЕР_6 ПРИКЗ начальником відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » було констатовано, що позивач брав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у серпні, вересні та листопаді 2022 року у зв'язку з чим на підставі постанови КМУ № 168 має право на отримання збільшеного розміру додаткової винагороди.
Згідно з частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, саме відповідач зобов'язаний довести ту обставину, що у серпні, вересні та листопаді 2022 року позивач не брав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Водночас, відповідач не надав документів, які б підтвердили обставину, що позивач всупереч приведеним в рапортах від 03.09.2022 (а.с. 58 том 2), від 25.11.2022 (а.с.178-184 том 1) та від 30.11.2022 (а.с.185-196 том 1) відомостям, не брав участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а також відповідач не надав доказів того, що у серпні, вересні та листопаді 2022 року позивач виконував інші завдання, які не пов'язані з участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
З приведеного вбачається, що Військовою частиною НОМЕР_1 не доведено правомірності її дій щодо відхилення (не розгляду) рапортів начальника відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_3 " від 03.09.2022, 25.11.2022 та 30.11.2022 щодо нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у 70 000 грн, яка передбачена постановою КМУ №168 за безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримані збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у серпні, вересні та листопаді 2022 року.
Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про визнання протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) щодо не нарахування та не виплату ОСОБА_1 , передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, а також зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022 в розрахунку до 70 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з врахуванням проведених виплат за цей період.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо не нарахування та не виплату ОСОБА_1 , передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", додаткову винагороду в розмірі 70 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць у період з 01.09.2022 по 30.09.2022 та зобов'язання НОМЕР_2 прикордонний загін Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду встановлену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" за прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період із 01.08.2022 по 31.08.2022 в розрахунку до 70 000,00 грн на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах та з врахуванням проведених виплат за цей період.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Колегія суддів також зауважує, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі «Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 24.01.2020 (справа № 420/2921/19).
Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За пунктом 1 частини першої статті 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із статтею 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на положення статті 139 КАС України, питання розподілу судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 прикордонног загону Державної прикордонної служби України) - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 13.03.2024 по справі № 480/7108/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя Я.М. Макаренко
Судді Л.В. Любчич С.П. Жигилій