Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
29 січня 2025 року № 520/32180/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, буд. 1,м. Суми,Сумський р-н, Сумська обл.,40030, код ЄДРПОУ21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області (витяг з протоколу № 20 від 01.04.2024 № 8) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 лютого 2024 року про відмову у підтвердженні та зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанїї Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство “Новарка») монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018.
-визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 01.08.2024 про відмову у зарахуванні до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) ОСОБА_1 періоду роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та перерахунку пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, проводити її виплату з урахуванням проведеного перерахунку пільгового страхового стажу в обрахованому розмірі починаючи з 01.08.2024.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , працював у зоні відчуження Чорнобильської АЕС в особливо шкідливих умовах праці: з 13 квітня 2011 року по 30 квітня 2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік, про що свідчать записи у трудовій книжці серія НОМЕР_2 на сторінках 50-53 та інші первинні документи, додані до позовної заяви, що подавалися позивачем до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області разом з заявою за перерахунком пенсії від 25.07.2024.
Згідно наказу № 45і від 15.04.2011 з 13 квітня 2011 був прийнятий в Компанію Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік на виконання проекту “Грантова угода (Чорнобильський фонд “Укриття»: Новий безпечний конфаймент (Франція) в Україні на посаду монтажника.
За наказом № 1і від 02.01.2014 з 01 січня 2014 був переведений на посаду бригадира.
На даній посаді позивач пропрацював по 30 квітня 2018, з якої був звільнений за ст. 38 КЗпП України (з ініціативи працівника)) за наказом № 82і від 30.04.2018.
З урахуванням наявного загального та спеціального (пільгового) страхового стажу роботи на посадах та за професією в особливо шкідливих умовах праці, що дає право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до Списку № 1, затвердженого постановами Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 р. № 173; Кабінету Міністрів України № 3 6 від 16.01.2003 р., № 461 від 24.06.2016 р., зі зменшенням пенсійного віку, за період роботи у вищевказаному підприємстві безпосередньо у зоні відчуження Чорнобильської АЕС більше 7 років, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку 21 лютого 2024 року за місцем свого фактичного проживання та реєстрації звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області з заявою про підтвердження стажу роботи з 13 квітня 2011 року по 30 квітня 2018 року в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, та проведення перерахунку пенсії з зарахуванням даного періоду роботи до пільгового страхового стажу.
25.07.2024 в Конотопському об'єднаному управлінні ПФУ позивач отримав Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області (витяг з протоколу № 20 від 01.04.2024 № 8) про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, за яким було відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», роботу протягом повного робочого дня в зоні відчуження ОСОБА_1 у Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство “Новарка») монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018 у зв'язку з відсутністю результатів атестації робочого місця.
Враховуючи вищевказане рішення Комісії з питань підтвердження стаду роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області безпідставним та таким, що суперечить поданим первинним документам за період роботи у зоні відчуження в особливо шкідливих умовах .
На підтвердження наявного загального страхового стажу та стажу, що дає право на перерахунок призначеної мені державної пільгової пенсії із зменшенням пенсійного віку позивач надав необхідний перелік документів, , а саме:
- паспорт громадянина України ОСОБА_1 серія НОМЕР_3 , виданий 04.11.1997 Конотопським МВ УМВС України в Сумській області;
- довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 від 24.10.2000;
- трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_4 , в якій на сторінках 50-53 здійснені записи про період моєї роботи в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік;
- Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування станом на 25.07.2024;
- трудовий договір № 592 від 13.04.2011 між Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 та ОСОБА_1 та додаткові угоди до нього № 1 від 29.12.2011, № 1 від 31.12.2012, № 1 від 21.12.2013, № 1 від 22.12.2014, № 1 від 22.12.2015, № 1 від 22.12.2016, № 2 від 21.06.2017, № 3 від 08.09.2017, № 1 від 22.12.2017, № 4 від 08.11.2017;
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/173 від 14.04.2021 з особової картки працівників (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з зазначенням прийняття на посаду монтажника, переведення на посаду бригадира СП “Новарка» майданчик ЧАЕС, з ОШУП та звільнення за 2011 - 2018;
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/175 від 14.04.2021 з табелів працівників, задіяних на роботі із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з квітня 2011 по квітень 2018;
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/176 від 14.04.2021 з розрахунково - платіжних відомостей із заробітної плати працівників, особової картки (Ф.№ П - 2 ) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з квітня 2011 по квітень 2018;
- довідка Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 419-18 від 27.04.2018 про отриману ОСОБА_1 дозу зовнішнього опромінення за 2011 -2018 р.р.;
- копія Свідоцтва про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік;
- копія Договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт 8ІР08-1-001) від 08.08.2007 р.;
- копія наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 р. «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- копіі свідоцтв про атестацію санітарно - промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор»;
- копія протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 22.05.2020 р. про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.
Незважаючи на подані письмові докази, що підтверджують роботу у вищевказаний період часу в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 у зоні відчуження ЧАЕС на умовах повного робочого дня, позивач отримав Рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 01.08.2024, з змісту якого вбачається, що заява №4316 від 25.07.2024 за принципом екстериторіальності була опрацьована Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Харківській області, та за результатами розгляду якої прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії.
Відповідач 1, пославшись на п. З ст. 24, п. З ст. 44 Закону України “Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», єдиною підставою відмови у перерахунку пенсії зазначив Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області, яким було відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу роботи зп Списком № 1 періоди роботи ОСОБА_1 з 13.04.2011 по 31.12.2013 а з 01.01.2014 по 30.04.2018.
Будь - яке інше обгрунтування рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії відсутнє.
Позивач вважаю рішення Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області (витяг з протоколу № 20 від 01.04.2024 № 8) про відмову у зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», роботу протягом повного робочого дня в зоні відчуження ОСОБА_1 в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство “Новарка») монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018 у зв'язку з відсутністю результатів атестації робочого місця, та Рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 01.08.2024 про відмову у перерахунку пенсії протиправними та безпідставними, а тому позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Вказані вимоги вищевказаного Порядку, на думку суду, позивачем виконані в повному обсязі.
Відповідно до п.п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Приписи вищенаведених законодавчо - нормативних актів дають мені всі підстави стверджувати, що органи Пенсійного Фонду України, розглядаючи мою заяву за призначенням пенсії та надаючи оцінку поданим мною документам мали достатньо прав і повноважень для їх аналізу та перевірки, прийняття рішення про призначення пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд вказує, що Відповідачем 1 та Відповідачем 2 при розгляді спірного питання не були враховані підставі, за якими позивач звернувся з заявою про підтвердження стажу роботи за Списком № 1 та за перерахунком пенсії, приписи законодавчо - нормативних актів, що регулюють це питання, та не надана належна оцінка поданим у сукупності документам на підтвердження права на призначення пенсії, судова практика з даної категорії справ.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи'* N 796-ХІІ, 28.02.1991 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Як зазначено у п.п. 7 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного Фонду України N 22-1, 25.11.2005 (зареєстровано Міністерством юстиції України 27.12.2005 за № 1566) документами, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку є документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями.
Відповідно до п. 2 Розділу XV- Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Аналогічні підстави зменшення пенсійного віку передбачені і ч. З ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як вже встановлено судом, підтвердженням факту роботи позивача монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанії Буйг Траво Пюблік безпосередньо у зоні відчуження Чорнобильської АЕС на умовах повного робочого дня в особливо шкідливих умовах праці та додаткової оплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці, є додані до позову відповідні письмові докази:
- трудова книжка ОСОБА_1 серія НОМЕР_4 , в якій на сторінках 50-53 здійснені записи про період моєї роботи в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік;
- Індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування станом на 25.07.2024;
- трудовий договір № 592 від 13.04.2011 між Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік та ОСОБА_1 та додаткові угоди до нього № 1 від 29.12.2011, № 1 від 31.12.2012, № 1 від 21.12.2013, № Івід 22.12.2014, № 1 від 22.12.2015, № 1 від 22.12.2016, № 2 від 21.06.2017, № 3 від 08.09.2017, № 1 від 22.12.2017, № 4 від 08.11.2017;
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/173 від 14.04.2021 з особової картки працівників (ТФ № П-2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 з зазначенням прийняття на посаду монтажника, переведення на посаду бригадира СП “Новарка» майданчик ЧАЕС, з ОШУП та звільнення за 2011 - 2018;
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/175 від 14.04.2021 з табелів працівників, задіяних на роботі із шкідливими умовами праці архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з квітня 2011 по квітень 2018, з зазначенням часу та місця, умов виконання робіт (ЗО - км зона відчуження, ОШУП 1-2);
- Архівна довідка Архівного відділу виконкому Славутицької міської ради № 05-04/176 від 14.04.2021 з розрахунково - платіжних відомостей із заробітної плати праці штиків., особової картки (Ф.№ П - 2) архівного фонду Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік на ОСОБА_1 за період з квітня 2011 по квітень 2018 з зазначенням доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідиві умови праці;
- довідка Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 419-18 від 27.04.2018 про отриману ОСОБА_1 дозу зовнішнього опромінення за 2011 -2018 р.р.;
- копія Свідоцтва про акредитацію виконавця (юридичної особи - нерезидента) проекту (програми) міжнародної технічної допомоги Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік;
- копія Договору підряду між ДСП «Чорнобильська АЕС» та Компанією Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік (Контракт 8ІР08-1-
001) від 08.08.2007 р., за яким працівники компанії виконували роботи безпосередньо на Чорнобильській АЕС;
- копія наказу Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік № 088 від 21.11.2013 р. «Про атестацію робочих місць за умовами праці»;
- копії свідоцтв про атестацію санітарно - промислової лабораторії ТОВ «НВЦ «Новатор»;
- копія протоколу загальних зборів виконавчого комітету від 22.05.2020 р. про припинення діяльності і закриття Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже та Компанія Буйг Траво Пюблік в Україні.
У відповідності до п. 4 розділу XXII Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 р. № 461 працівники, зайняті на роботах у зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами становить 100 кБк/м2 і більше, були віднесені до категорії осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах.
Крім того, при вирішенні питання, яке є предметом спору, суд враховує у сукупності вимоги і інших законодавчо - нормативних актів, що підтверджують право позивача на зарахування вказаного періоду роботи в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження ЧАЕС при розрахунку стажу роботи, що дає право на зниження пенсійного віку на пільгових умовах.
Пунктом 4 постанови ЦК КПРС, Ради міністрів СРСР та ВЦРПС від 29.12.1987 року № 1497-378 було встановлено, що у період 1988-1990 років час роботи працівників, зайнятих на експлуатації Чорнобильської АЕС та ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження зараховується у полуторному розмірі в трудовий стаж та в стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, затвердженому постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з і січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року № 250, від 30.06.1998 року № 982, від 07.02.2000 року № 223, від 29.01.2003 року № 137, від 27.04.2006 року № 571, від 10.09.2008 року № 831 (з наступними змінами) було встановлено, зокрема, що особам, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, час роботи або служби зараховується до стажу роботи та вислуги років у полуторному розмірі (в тому числі за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36).
Вищенаведене дає всі підстави стверджувати, що дія даної постанови поширюється на осіб, які постійно працюють або виконують службові обов'язки у зоні відчуження, в тому числі, а не виключно, на осіб, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №1.
Відповідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс : 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Тобто, сума місяців страхового стажу є одним з чинників, від якого залежить розмір пенсії.
Згідно положень ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду.
Відповідно п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженого наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення від 29.07.1993 року № 5 8 трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
За приписами п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
Перелік документів, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, який не є виключним та вичерпним, наведено у п.п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до_3акону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), зокрема: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання і роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, стаж роботи в особливо шкідливих умовах праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць враховується при визначенні права на пенсію на пільгових умовах Із зниженням пенсійного віку відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Постанова Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», яка встановлює правила пільгового обчислення стажу роботи в зоні відчуження, так само як і раніше діючі з цього питання постанови уряду, є самостійною правовою підставою для обчислення стажу роботи в зоні відчуження, який враховується при обчисленні коефіцієнту страхового стажу при визначенні розміру пенсії, незалежно від наявності підстав для застосування Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість яких повний робочий день дає право на пенсію на віком на пільгових умовах.
Згідно з ч. 4. ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Щодо відсутності результатів атестації робочого місця.
Матеріалами справи підтверджено, що у 2014 році за заявкою Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанії "Буйг Траво Пюблік" (СП «Новарка») у період з 14.05.2014 року по 16.05.2014 року санітарно - промисловою лабораторією ТОВ «НВЦ «Новатор» були проведені санітарно - гігєнічні обстеження робочих місць та складені протоколи досліджень, але атестація робочих місць на підприємстві не була закінчена.
Тому посилання Відповідача 2 на лист Компанії "Вінсі Констрюксьон Гран Проже"/Компанп "Буйг Траво Пюблік" від 15.07.2019 № 221, який був адресований ГУ Держпраці у Київській області, як на підставу відмови у підтвердженні пільгового страхового стажу роботи в Компанії... неможливо визнати обгрунтованим та належним доказом, оскільки в зв'язку з не закінченням процедури атестації робочих місць ТОВ “Новатор" її результати до компанії' непередавалися і, відповідно, на них відсутнє послання в даному листі. Не додані результати атестації і до даного листа.
Навпаки, наявність особливо - шкідливих умов праці за робочим місцем у період роботи в даній компанії в зоні відчуження, в повній мірі підтверджується наданими первинними документами, в яких зазначено місце та характер виконуваної роботи в цих умовах, час (період) її виконання, проведення доплати за роботу у зоні відчуження, особливо шкідливі умови праці.
Не проведення атестації робочих місць з вини підприємства, видача довідки не тієї форми, яка вимагається з 01.01.2010, не може бути підставою для порушення соціальних прав позивача, в тому числі права на пільгову пенсію зі зниженням пенсійного віку, перерахунок пенсії з зарахуванням до пільгового страхового стажу періоду роботи на даних підприємствах.
Відповідно до постанови КМ України № 479 від 04.07.2017 року з 01.01.2018 року набрали чинності зміни до постанови КМ України № 461 від 24.06.2016 р. «Про затвердження Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, занятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», згідно яких працівники підприємств, установ та організацій, зайняті на роботах у зоні відчуження, у тому числі Компанія "Вінсі Констрюксьон Гран Проже'ТКомпанії »Буйг Траво Пюблік», мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, про що свідчить лист Державного агенства України з управління зоною відчуження № 03-3544/3.2.-19 від 15.08.2019 року.
Отже особи, які зайняті на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону № 1788- XII.
Про аналогічний підхід до оцінки питання атестації робочого міста та її не проведення підприємством за відсутності вини працівника, зарахування до пільгового стажу роботи, що дає право на зниження пенсійного віку, на підставі трудової книжки працівника та інших первинних документів, що підтверджують факт його роботи в шкідливих або особо шкідливих умовах праці, свідчить і остання судова практика з розгляду цих питань.
Як вбачається з Постанови Великої палати Верховного Суду України від 19 лютого 2020 року (справа № 520/15025/16-а) касаційна інстанція прийшла до висновку, що на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
В обгрунтування свого рішення Велика палата Верховного Суду України послалася на офіційне тлумачення положення статті 1 Конституції України, яке міститься у рішенні Конституційного Суду України № З-рп/2012 від 25 січня 2012 року, та приписи частин першої та другої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними; аналіз законодавчо - нормативних актів, за якими визначений порядок, умови та підстави розрахунку страхового стажу роботи за шкідливими та особливо шкідливими умовами праці, що дає право працівнику на зниження пенсійного віку.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області (витяг з протоколу № 20 від 01.04.2024 № 8) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 лютого 2024 року про відмову у підтвердженні та зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанїї Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство “Новарка») монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018 та визнання протиправним та скасування Рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 01.08.2024 про відмову у зарахуванні до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) ОСОБА_1 періоду роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та перерахунку пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, проводити її виплату з урахуванням проведеного перерахунку пільгового страхового стажу в обрахованому розмірі починаючи з 01.08.2024.
З системного аналізу положень ст.2 КАС України в кореспонденції з приписами ст.6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади та ст.8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, слідує, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень, а правовим мотивуванням спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому ст. 6 Конституції України принципу розподілу державної влади та запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права. При цьому, суд зауважує, що приписи перелічених норм права встановлюють, що суд не має прав перебирати на себе функції органів державної влади, на які законами України покладені певні обов'язки, надані повноваження та віднесені до виключної компетенції такого суб'єкта.
Отже, суд не може перебирати на себе функцій суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта та зобов'язувати його приймати рішення, які входять до його компетенції.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку зі збільшенням страхового стажу, проводити її виплату з урахуванням проведеного перерахунку пільгового страхового стажу в обрахованому розмірі починаючи з 01.08.2024 задоволенню не підлягають.
Між тим, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Судова влада реалізується шляхом здійснення правосуддя у рамках відповідних судових процедур (частина перша статті 124 Конституції України, частина друга статті 1 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Суд є конституційно визначеним державним інститутом, який правомочний захищати права і свободи людини і громадянина, завданням якого є здійснення правосуддя, забезпечення права на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України (стаття 55, розділ VIII Конституції України, стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів"). Судовий захист вважається найбільш дієвою гарантією відновлення порушених прав і свобод людини і громадянина.
Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги, що судом скасовані рішення відповідачів, а тому суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, заявлених позивачем, шляхом зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду.
Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під.3, пов.2,м. Харків,Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ14099344) , Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Берестовська, буд. 1,м. Суми,Сумський р-н, Сумська обл.,40030, код ЄДРПОУ21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Сумській області (витяг з протоколу № 20 від 01.04.2024 № 8) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 лютого 2024 року про відмову у підтвердженні та зарахуванні до пільгового стажу роботи за Списком № 1 відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоду роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження в Компанії Вінсі Констрюксьон Гран Проже/Компанїї Буйг Траво Пюблік (спільне підприємство “Новарка») монтажником з 13.04.2011 по 31.12.2013 та бригадиром з 01.01.2014 по 30.04.2018.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області від 01.08.2024 про відмову у зарахуванні до страхового стажу у пільговому обчисленні у полуторному розмірі (рік за півтора) ОСОБА_1 періоду роботи на посаді монтажника з 13.04.2011 по 31.12.2013, бригадира з 01.01.2014 по 30.04.2018 в Компанії Вінсі Конструксьон Гран Проже та Компанія ОСОБА_2 в особливо шкідливих умовах праці у зоні відчуження як роботу по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, затвердженими Кабінетом Міністрів України, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, та перерахунку пенсії у відповідності до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення», ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 55 - 56 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.