ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" січня 2025 р. справа № 300/8607/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним, скасування рішення, протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 23.08.2024 № 926020109314 про відмову в переведенні позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію за віком згідно пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII;
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непереведення з 07.03.2023 позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком згідно із пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723;
зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на державного службовця з 07.03.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, здійснивши нарахування та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області від 02.03.2023 №№ 131, 132.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач має право на переведення з 07.03.2023 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII у розмірі 60 відсотків заробітної плати відповідно до довідок від 02.03.2023 №№ 131, 132.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 03.12.2024. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що відсутні підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію державного службовця з 07.03.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ Закону від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону № 3723-XII у розмірі 60 відсотків заробітної плати згідно довідок від 02.03.2023 №№ 131, 132, оскільки позивач має право на поновлення пенсійної виплати призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", однак у розмірі, який було встановлено до переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, яке відбулося 01.03.2019. Зазначено, що право на вибір особою одного з видів пенсії, передбачених статтею 9 Закону № 1058-IV, не визначає можливості переходу з одного виду пенсії на аналогічний, вже призначений вид пенсії, шляхом здійснення нового "призначення" цієї ж пенсії.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.08.2023 у справі № 300/1966/23, яке набрало законної сили 11.09.2023, встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.09.2003 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III.
З 01.03.2019 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
07.03.2023 ОСОБА_1 звернувся через вебпортал до Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону № 1058-IV на пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII. До заяви серед іншого, додав довідку від 02.03.2023 № 131 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за лютий 2023 року та довідку від 02.03.2023 № 132 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за лютий 2023 року (а.с.14, 15).
14.03.2023 ГУ ПФУ в Харківській області прийняло рішення № 926020109314 про відмову позивачу в перерахунку пенсії.
Вказаним рішенням суду від 09.08.2023 у справі № 300/1966/23, яке набрало законної сили, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 926020109314 від 14.03.2023 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.03.2023 про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця згідно Закону України "Про державну службу", із врахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні в цій справі. Відмовлено в задоволенні решти позову (вебсайт: https://reyestr.court.gov.ua/Review/112724513).
ГУ ПФУ в Харківській області рішенням від 26.10.2023 № 926020109314 відмовлено позивачу у переведенні пенсії з виду на вид.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24, яке набрало законної сили 15.08.2024, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.10.2023 № 926020109314 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 07.03.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (вебсайт: https://reyestr.court.gov.ua/Review/119240326).
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В ході повторного розгляду заяви позивача від 07.03.2023 та на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24, щодо переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, - на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в перерахунку пенсії від 23.08.2024 № 926020109314 встановлено, що стаж державної служби становить 25 років 2 місяці 18 днів (в тому числі 11.04.1992 по 28.05.2015 робота в Зеленській сільській раді на посаді сільською голови на виконання судового рішення). При обчисленні пенсії державного службовця заробіток внесено нулями оскільки довідки про складові заробітної плати видані сільською радою заробіток зазначений за роботу на посаді сільського голови, а не державною службовця. Відповідно розмір пенсії після перерахунку зменшується та складатиметься 2093,00 грн. (до переведення складав 8002,60 грн.), отже перехід на інший вид пенсії для позивача є недоцільним (а.с.18, 19).
ОСОБА_1 05.09.2024 звертався в суд у справі № 300/6774/24 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування довідок від 02.03.2023 №№ 131, 132 та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням правової оцінки наданої судом в рішенні від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24 на підставі довідок від 02.03.2023 №№ 131, 132, з дня подачі першої заяви від 07.03.2023.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі № 300/6774/24, яке набрало законної сили 26.11.2024, відмовлено в задоволенні позову, з обґрунтувань що з огляду на вказане в рішенні суду правове регулювання, а також ту обставину, що станом на момент розгляду цієї адміністративної справи ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то відсутні підстави для проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 131, № 132 від 02.03.2023 виданих Зеленською сільською радою Верховинського району Івано-Франківської області, оскільки така пенсія останньому ще не призначена (вебсайт: https://reyestr.court.gov.ua/Review/122550166).
11.11.2024 позивач звернувся до суду у даній справі № 300/8607/24 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в перерахунку пенсії від 23.08.2024 № 926020109314; визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непереведення з 07.03.2023 позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком згідно із пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723; зобов'язання відповідача перевести позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на державного службовця з 07.03.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, здійснивши нарахування та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках Зеленської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області від 02.03.2023 №№ 131, 132.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.
Після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" затверджено Порядок призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII (далі Порядок).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 13 Закону № 1058-ІV передбачено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність", її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсій, призначених відповідно до зазначених законів, не переглядається.
З прийняттям Закону № 889-VІІІ Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ. Крім того, Законом № 889-VІІІ поширене право на призначення пенсії державного службовця виключно на осіб, які працювали на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.
Згідно частини першої статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно частини 3 статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно до пункту 4-7 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
В свою чергу, відповідно до частини 1 статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Отже, за наявності в особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одного закону, законодавець не забороняє останній після призначення пенсії, перейти з одного виду пенсії на інший, або звернутись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за іншим законом.
Як встановлено, позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.09.2003 отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III.
З 01.03.2019 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
07.03.2023 позивач звернувся через вебпортал до Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії по інвалідності згідно Закону № 1058-IV на пенсію державного службовця згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII. До заяви серед іншого, додав довідку від 02.03.2023 № 131 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за лютий 2023 року та довідку від 02.03.2023 № 132 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за лютий 2023 року (а.с.14, 15).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24, яке набрало законної сили 15.08.2024, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 26.10.2023 № 926020109314 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 07.03.2023, відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено (вебсайт: https://reyestr.court.gov.ua/Review/119240326).
В ході повторного розгляду заяви позивача від 07.03.2023 та на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24 щодо переведення з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, - на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскаржуваним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в перерахунку пенсії від 23.08.2024 № 926020109314 встановлено, що стаж державної служби становить 25 років 2 місяці 18 днів (в тому числі 11.04.1992 по 28.05.2015 робота в Зеленській сільській раді на посаді сільською голови на виконання судового рішення). При обчисленні пенсії державного службовця заробіток внесено нулями оскільки довідки про складові заробітної плати видані сільською радою заробіток зазначений за роботу на посаді сільського голови, а не державною службовця. Відповідно розмір пенсії після перерахунку зменшується та складатиметься 2093,00 грн. (до переведення складав 8002,60 грн.), отже перехід на інший вид пенсії для позивача є недоцільним (а.с.18, 19).
Отже, при первинному зверненні позивача за призначенням пенсії, позивачем було обрано пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III, з 01.03.2019 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV, а за призначенням пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII позивач звернувся вперше 07.03.2023.
При цьому, довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, видані за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI Закону № 889-VIII та статті 37 Закону № 3723-XII вперше.
Відповідно до пункту 5 Порядку призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу", затверджені Постановою від 17.01.2017 № 1-3 Правління Пенсійного фонду України (далі - Постанова № 3-1). Такими довідками є:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.03.2023 № 131 видана позивачу для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, разом становили 13438,97 грн., в тому числі: надбавка за інтенсивність праці 9360,00 грн., премія місячна 1500,00 грн. (а.с. 15).
Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.03.2023 № 132 складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати станом на лютий 2023 року: посадовий оклад - 15000,00 грн., надбавка за 7 ранг - 600,00 грн., надбавка за вислугу років 50% (за стаж державної служби 23 роки) - 4500,00 грн., тобто посадовий оклад працюючого на посаді сільського голови, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії). На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.14).
Суд, дослідивши зміст довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.03.2023 № 131 та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.03.2023 № 132 встановив, що вказані довідки за формою та змістом відповідають вимогам довідок, затверджених постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3.
При цьому, в довідках підкреслено, що довідки видані на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
Всі відображені в довідках від 02.03.2023 № 131, 132 види оплати праці є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача. Такий висновок узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, є безпідставним при обчисленні пенсії державного службовця внесення заробітку нулями з мотивів, що довідки про складові заробітної плати видані сільською радою заробіток зазначений за роботу на посаді сільського голови, а не державною службовця, оскільки, оскаржуваним рішенням від 23.08.2024 № 926020109314 на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у справі № 300/1566/24, яке набрало законної сили, враховано позивачу стаж державної служби становить 25 років 2 місяці 18 днів (в тому числі 11.04.1992 по 28.05.2015 робота в Зеленській сільській раді на посаді сільською голови на виконання судового рішення).
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті позивачу пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 року № 3723-ХІІ, з урахуванням довідок: про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.03.2023 № 131; про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.03.2023 № 132, тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в перерахунку пенсії від 23.08.2024 № 926020109314 та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непереведення з 07.03.2023 позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком згідно із пунктом 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) перевести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 07.03.2023 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію державного службовця відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, здійснивши нарахування та виплату пенсії у розмірі 60 відсотків заробітної плати згідно довідки Зеленської сільської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 02.03.2023 № 131 та довідки Зеленської сільської ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.03.2023 № 132, з урахуванням виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.