29 січня 2025 року м. Ужгород№ 260/8563/24
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про скасування реєстрації земельної ділянки, -
23 грудня 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Розмана Сергія Юрійовича (далі - представник позивача) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд: скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 2121986000:02:001:0296 і 2121986000:02:001:0297.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що постановою Закарпатського апеляційного суду від 09 листопада 2023 року у цивільній справі №301/1163/20 скасовано рішення Іршавського районного суду Закарпатської області від 09 липня 2020 року, яким зокрема було визнано за ОСОБА_2 , мешканцем АДРЕСА_1 право власності в цілому на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку, загальною площею 0,3758 га, гідно державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗК № 018902 виданого 30 червня 2003 року. У задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 (правонаступником якої є Білківська сільська рада Хустського району), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_4 про визнання права власності на нерухоме майно - відмовлено. Маючи на меті забезпечити скасування державної реєстрації вказаних земельних ділянок у Державному земельному кадастрі позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області з відповідною заявою про скасування реєстрації земельної ділянки. Однак, за наслідком розгляду такої заяви Відповідач у листі від 10.06.2024р. №К-88/0-114/6-24 повідомив, що правові підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки відсутні. Вищезазначені обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом.
27 грудня 2024 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачеві п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Станом на день розгляду справи, відповідач - суб'єкт владних повноважень відзиву на позовну заяву не подав, що в силу вимог частини четвертої статті 159 КАС України, кваліфіковано судом, як визнання позову.
Розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що Рішенням Іршавського районного суду Закарпатської області від 09 липня 2020 року у цивільній справі № 301/1163/20 визнано за ОСОБА_2 право власності в цілому на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , та земельну ділянку, загальною площею 0,3758 га, згідно з державним актом на право приватної власності на землю серії ІІІ-ЗК №018902, виданого 30 червня 2003 року.
Маючи на меті оформити права власності на земельну ділянку належним чином, ОСОБА_2 звернувся до відповідних суб'єктів для розроблення технічної документації щодо встановлення, відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Відтак, на підставі технічної документації щодо встановлення, відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення особистого селянського господарства код КВЦПЗ 01.03 площею 0,2378 га за адресою: в межах населеного пункту с. Малий Раковець, урочище «Варганичі» Закарпатської області, до Державного земельного кадастру внесені відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2121986000:02:001:0296.
Крім того, на підставі технічної документації щодо встановлення, відновлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) код КВЦПЗ 02.01 площею 0,0133 га за адресою: в межах населеного пункту АДРЕСА_1 , до Державного земельного кадастру внесені відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2121986000:02:001:0297.
У подальшому постановою Закарпатського апеляційного суду від 09 листопада 2023 року у цивільній справі № 301/1163/20, яка набрала законної сили, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Іршавського районного суду Закарпатської області від 09 липня 2020 року скасовано, а у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 (правонаступником якої є Білківська сільська рада Хустського району) про визнання права власності на нерухоме майно відмовлено.
Таким чином, на час звернення позивача з позовом до суду, ОСОБА_2 не має ніякого відношення до згаданих земельних ділянок, а наявність в Державному земельному кадастрі відомостей про них унеможливлює приватизацію і оформлення ОСОБА_1 права власності на такі ділянки.
З метою скасування державної реєстрації вказаної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, позивач звернулася до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області з відповідною заявою.
Однак, за наслідком розгляду такої заяви відповідач у листі від 10 червня 2024 року №К-88/0-114/6-24 повідомив, що правові підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки відсутні.
Не погоджуючись із вказаним позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених справ.
Надаючи оцінки спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 08.03.2023 року № 85, Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Голова місцевої державної адміністрації координує діяльність Головного управління і сприяє у виконанні покладених на Головне управління завдань.
Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами ВРУ, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України (надалі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно- правовими актами (стаття 3 Земельного кодексу України).
Згідно змісту статті 2 ЗК України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відомості до Державного земельного кадастру вносяться у відповідності до Закону України «Про Державний земельний кадастр» та «Порядку ведення Державного земельного кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 за № 1051.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Відповідно до частини першої етапі 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до частини десятої статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Аналогічні підстави для скасування державної реєстрації земельних ділянок закріплені пунктом 114 вказаного Порядку, зокрема, державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: 1) поділу чи об'єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об'єднання; 2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру; 3) ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки, яке набрало законної сили в установленому законодавством порядку.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Відповідно до частини шостої статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Відповідно до частини тринадцятої статті 79-1 ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об'єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Як вбачається, із постанови Закарпатського апеляційного суду від 09 листопада 2023 року у цивільній справі № 301/1163/20, що вказаним рішенням по суті вирішено питання про припиненням речових прав на земельну ділянку за третьою особою і не вирішено питання про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки. Відтак, виникли обставини за яких існує державна реєстрація за третьою особою на вищевказану земельну ділянку, притому що у цієї ж третьої особи на даний час відсутні будь які правовстановлюючі документи на цю ж земельну ділянку, що не відповідає реєстраційним принципам та підставам встановленим законодавцем для державної реєстрації такої земельної ділянки.
У зв'язку з наведеним та враховуючи відсутність відзиву відповідача на позовну заяву, що кваліфіковано судом, як визнання позову, суд приходить до висновку, що державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 2121986000:02:001:0296 та 2121986000:02:001:0297 слід скасувати, а позов задовольнити.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 242-246, 256, 371, 382 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39766716) про скасування реєстрації земельної ділянки - задовольнити повністю.
2. Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2121986000:02:001:0296.
3. Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2121986000:02:001:0297.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39766716) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).
СуддяД.В. Іванчулинець