29 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/23483/24
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні у порядку загального позовного провадження адміністративну справу в електронній формі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, Державної судової адміністрації України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області, Державної судової адміністрації України, в якому просить:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області щодо нарахування та виплати мені суддівської винагороди за період з 1 серпня 2024 року по 30 листопада 2024 року включно, обчисленої виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді у розмірі 2 102,00 грн;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Житомирській області нарахувати та виплатити мені суддівську винагороду за період з 1 серпня 2024 року по 30 листопада 2024 року включно, виходячи з базового розміру посадового окладу судді, обрахованого з прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн, з урахуванням раніше виплачених сум та з утриманням передбачених законом податків і обов'язкових платежів.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05 грудня 2024 року прийнято позов до провадження, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
У підготовче судове засідання учасники справи не з'явились, про час, дату та місце судового засідання повідомлялись належним чином. Просили справу розглянути без їх участі.
Відповідач - Державна судова адміністрація України у своєму відзиві на позовну заяву, зокрема, просив залучити Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Розглянувши дане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів частини другої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з частиною четвертою статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже аналізуючи вищенаведене, суд зазначає, що необхідною умовою для залучення третьої особи повинні бути зазначені підстави для залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, є можливість впливу судового рішення на права, свободи, інтереси або обов'язки такої особи. Разом з тим, обов'язок доказування щодо впливу рішення суду на права, свободи, інтереси або обов'язки третіх осіб покладений на учасника справи, який подає відповідну заяву.
Стосовно залучення до участі у справі в якості третьої особи Кабінету Міністрів України суд зазначає, що відповідачем не обґрунтовано, яким чином рішення у справі вплине на права, обов'язки та інтереси Кабінету Міністрів України. Посилання на наявні у Кабінету Міністрів України повноваження суд відхиляє та зазначає, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки закону про Державний бюджет жодним чином не свідчать про наявність підстав для залучення його до участі у цій справі в якості третьої особи.
Стосовно залучення до участі у справі в якості третьої особи Міністерства фінансів України, на права та обов'язки якого, на переконання відповідача, вплине рішення у справі з огляду на необхідність виділення з державного бюджету бюджетних коштів, то суд звертає увагу на те, що Міністерство фінансів України не є учасником спірних публічно-правових відносин, а його компетенція та повноваження не є предметом дослідження у цій справі, при цьому заявником не доведено, що у зв'язку з розглядом цієї адміністративної справи у сторін (позивача чи відповідача) за рішенням суду виникне право заявити вимоги до Міністерства фінансів України або останнє зможе заявити до сторін у справі вимоги, що є обов'язковою ознакою матеріально-правової заінтересованості третьої особи та передумовою залучення її до участі у справі.
Отже підсумовуючи вищенаведене, судом не встановлено будь-яких прав чи обов'язків Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України, на які може вплинути рішення суду у даній справі, а зазначене відповідачем у його клопотанні наведеному у відзиві, не містить такої інформації.
Таким чином, у суду відсутні правові підстави для залучення цих осіб до участі в справі в якості третіх осіб та цей спір не стосується правовідносин позивача з Міністерством фінансів України та Кабінетом Міністрів України.
З урахуванням наведеного, відсутні правові підстави для залучення до участі в справі Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, а тому клопотання не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 5, 49, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
У задоволенні клопотання Державної судової адміністрації України про залучення до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України - відмовити.
Копію ухвали невідкладно направити сторонам.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя Т.О. Шувалова