Рішення від 28.01.2025 по справі 240/24503/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/24503/23

категорія 108080100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

Приватне підприємство "Укрпалетсистем" (далі також - ПП "Укрпалетсистем", Підприємство) звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.07.2023 № 542/33000703.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що в наказі про призначення перевірки не наведені фактичні підстави для її призначення та не відображено, яка саме інформація, що наявна та/або отримана контролюючим органом, стала підставою для цього; крім того, за результатами перевірки посадові особи контролюючого органу дійшли безпідставного висновку щодо незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального за добу в кількості 7 звітів, чим порушено вимоги підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків у відзиві на адміністративний позов та додаткових поясненнях по справі проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що перевіркою встановлено факти несвоєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального за добу, а тому штрафні санкції до позивача застосовано правомірно.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи" та протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями у зв'язку з призовом з 04.07.2024 судді Липи В.А. на військову службу дану справу передано на розгляд судді Майстренко Н.М.

Ухвалою суду адміністративну справу прийнято до провадження судді Майстренко Н.М., вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників, а її розгляд розпочинається спочатку.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до частини 4 статті 243 КАС України, з врахуванням положень статті 258 КАС України.

Згідно з частини 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає таке.

Так, судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області відповідно до наказу від 19.06.2023 № 973-п та направлень від 19.06.2023 проведено фактичну перевірку ПП "Укрпалетсистем" за місцем фактичного провадження діяльності господарської одиниці - АЗК (магазин, кафе) та АГЗП № 107, розташованих за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Шпанів, с/рада Шпанівська, КБС №8, буд.8, де здійснює діяльність ПП "Укрпалетсистем", з метою здійснення контролю за дотриманням норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі порядку ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, ведення касових операцій, наявності свідоцтв, ліцензій, у тому числі на виробництво, обіг та зберігання підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Наказом Головного управління ДПС у Рівненській області від 29.06.2023 № 1065-п строк проведення перевірки було продовжено на 5 діб - до 30.06.2023.

За результатами фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у Рівненській області складено акт від 04.07.2023 № 6331/ж5/17-00-07-05-17/32285225, яким встановлено порушення Підприємством, зокрема, вимог підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України внаслідок несвоєчасного подання до органу ДПС 7 довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу отримання/відпуску та залишків пального на акцизному складі, а саме за:

- 18.12.2020 зареєстровано 20.12.2020;

- 01.01.2021 зареєстровано 04.01.2021;

- 02.01.2021 зареєстровано 04.01.2021;

- 03.01.2021 зареєстровано 05.01.2021;

- 05.06.2021 зареєстровано 07.06.2021;

- 21.08.2021 зареєстровано 24.08.2021;

- 17.12.2021 зареєстровано 19.12.2021.

На підставі акту перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.07.2023 № 542/33000703, яким до ПП "Укрпалетсистем" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7000,00 грн. (1000,00 грн. * 7) за 7 випадків незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки та обсяг обігу пального.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, Підприємство звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

- обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

- добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

- добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі - Порядок № 891).

Згідно з пунктами 1 та 5 Порядку № 891 він визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1 - 4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що розпорядник акцизного складу зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального в електронному вигляді (з дотриманням вимог Порядку № 891) не пізніше наступного дня, який настає за звітною добою.

Форма довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, а також формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

При цьому, відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Як встановлено судом, ПП "Укрпалетсистем" сформовано та відправлено до ДПС України дані про фактичні залишки пального через програмний комплекс М.Е.Dос:

- 19.12.2020 о 10:20 - за звітну дату 18.12.2020, проте квитанція № 1 в порушення пункту 8 Порядку № 557 та пункту 6 Порядку № 891 в день отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила. Повідомлення про отримання звітності згенеровано 20.12.2020 о 09:14. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 20.12.2020 о 09:14, квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 20.12.2020 о 09:20;

- 02.01.2021 о 12:25 - за звітну дату 01.01.2021, проте квитанція № 1 в порушення пункту 8 Порядку № 557 та пункту 6 Порядку № 891 в день отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила, хоча повідомлення про отримання звітності згенеровано 02.01.2021 о 12:29. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 10:13, квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 04.01.2021 о 14:32;

- 03.01.2021 об 11:27 - за звітну дату 02.01.2021, проте квитанція № 1 в порушення пункту 8 Порядку № 557 та пункту 6 Порядку № 891 в день отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила, хоча повідомлення про отримання звітності згенеровано 03.01.2021 об 11:45. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 04.01.2021 о 10:14, квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 04.01.2021 о 14:33;

- 04.01.2021 о 12:57 - за звітну дату 03.01.2021, проте квитанція № 1 в порушення пункту 8 Порядку № 557 та пункту 6 Порядку № 891 в день отримання контролюючим органом електронного документа до ПП "Укрпалетсистем" не надходила, хоча повідомлення про отримання звітності згенеровано 04.01.2021 о 20:39. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України лише 05.01.2021 о 08:32, квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 05.01.2021 о 09:25;

- 06.06.2021 о 12:06 - за звітну дату 05.06.2021. Повідомлення про отримання звітності згенеровано 06.06.2021 о 12:21. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України 06.06.2021 о 12:21, проте квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована лише 07.06.2021 о 14:34;

- 22.08.2021 о 19:44 - за звітну дату 21.08.2021. Повідомлення про отримання звітності згенеровано 22.08.2021 о 19:53. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України 22.08.2021 о 19:53 й квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 22.08.2021 о 19:53;

- 18.12.2021 о 17:58 - за звітну дату 17.12.2021. Повідомлення про отримання звітності згенеровано 18.12.2021 о 18:47. Згідно квитанції № 1 даний електронний документ доставлено до ДПС України 18.12.2021 о 18:47 й квитанція № 2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу сформована 18.12.2021 о 18:47.

Наведені обставини підтверджуються скріншотами з електронного кабінету позивача, довідками про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, повідомленнями про отримання звітності, квитанціями № 1, № 2.

Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про те, що відомості про фактичні залишки та обсяг обігу пального за 18.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 21.08.2021, 17.12.2021 направлялись ПП "Укрпалетсистем" вчасно та з дотриманням вимог ПК України та Порядку № 891, а саме: не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Більше того, щодо довідок про фактичні залишки та обсяг обігу пального за звітні дати 21.08.2021 та 17.12.2021 порушень строків їх прийняття та реєстрації взагалі не вбачається.

Суд звертає увагу, що чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального й відповідальність передбачена лише за несвоєчасне подання такої звітності.

Твердження ж відповідача стосовно того, що позивачем не було забезпечено виконання обов'язку своєчасного подання електронних документів, суд сприймає критично. Так, дані про залишки та обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, які заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників. При цьому, відповідачем не було надано суду доказів в підтвердження того, що позивач, сформувавши такі документи в електронному вигляді у передбачений законодавцем строк, що вочевидь виключає можливість втручання у їх зміст, проігнорував обов'язок щодо їх направлення до відповідного центрального органу.

Як вже було зазначено, якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.

Відповідачем не надано доказів надіслання позивачу протягом операційного дня квитанцій про прийняття/неприйняття електронних документів, надісланих 18.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021, 03.01.2021, 05.06.2021, 21.08.2021, 17.12.2021 відповідно, а тому електронні документи з відомостями про фактичні залишки та обсяг обігу пального вважаються прийнятими.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що податкове-повідомлення рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.07.2023 № 542/33000703 про застосування до Підприємства штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7000,00 грн. є протиправним й таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

При цьому, зважаючи на висновок суду про відсутність у діях позивача порушення податкового законодавства, суд не надає оцінки його твердженням про допущені відповідачем процедурні порушення під час проведення перевірки та оформлення її результатів.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України судовий збір у розмірі 2684,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 72 - 77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул. Березюка, 15, с. Ушомир, Коростенський район, Житомирська область, 11571, код ЄДРПОУ 32285225) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026, код ЄДРПОУ 44045187) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.07.2023 № 542/33000703, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7000,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Приватного підприємства "Укрпалетсистем" судовий збір у розмірі 2684,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко

28.01.25