Рішення від 29.01.2025 по справі 200/7604/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року Справа№200/7604/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

29 жовтня 2024 року ОСОБА_1 (далі-позивач), через свого представника-адвоката Отрох А.В., яка діє на підставі ордера від 29.10.2024, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_2 , в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненаправлення на розгляд уповноваженої комісії довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 подати на розгляд уповноваженої комісії довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;

- визнати протиправною відмову Військової частини НОМЕР_2 видати довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887);

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 видати ОСОБА_1 довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887).

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 та під час проходження служби брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Представник позивача неодноразово зверталась до Військової частини НОМЕР_2 із заявами, в яких просила, проміж іншого, надати довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887), проте відповідач відмовив в наданні зазначеної довідки про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях, оскільки позивач безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації не приймав.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 01 листопада 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 01 листопада 2024 року витребувано у Військової частини НОМЕР_4 :

- інформацію та відповідні докази про безпосередню участь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що у заяві про видачу довідки представник позивача, наводячи правові підстави отримання Позивачем довідки за формою згідно з додатком 6 посилається на абзац шостий пункту 2 Порядку №413, який не є релевантним до даних спірних правовідносин.

Згідно до зазначеного абзацу - статус учасника бойових дій надається особам, які з 24 лютого по 25 березня 2022 відповідно до певного закону брали участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 пізніше цього періоду, а саме: з 29 червня 2022 року по 11 жовтня 2023 року, командування військової частини НОМЕР_2 не має ані правових підстав, ані практичної можливості видати позивачу довідку про безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, як особі зазначеній у абзаці шостому пункту 2 Порядку №413, оскільки місце знаходження Позивача, дані про його участь у зазначених заходах або зворотне, у період з 24 лютого по 25 березня 2022 року, командуванню Військовій частині НОМЕР_2 невідомо, тому що позивач у цей період не був військовослужбовцем Військової частини НОМЕР_2 .

Зауважив, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Дружківська міська територіальна громада, на території якої знаходиться пункт тимчасової дислокації Військової частини НОМЕР_2 , відноситься до територій можливих бойових дій. Тобто, Дружківська міська територіальна громада, на території якої знаходиться пункт тимчасової дислокації Військової частини НОМЕР_2 , починаючи з 24.02.2022 року та по теперішній час, зокрема, у період військової служби позивача, ніколи не входила до переліку територій на яких велись бойові дії, тому враховуючи, що позивач не вибував у райони ведення бойових дій (підтверджується витягами) за весь період своєї військової служби, перебуваючи на території Дружківської міської територіальної громади не міг приймати участь у бойових діях (заходах).

Зазначив, що накази про виплату додаткової винагороди позивачу, якими представником позивача обґрунтовується право на отримання довідки за формою згідно з додатком 6 є підставою для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям. Разом з тим, відповідно до зразка довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку №413 довідка повинна містити інформацію про конкретний період участі військовослужбовцем у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Тому, на думку відповідача, доводи представника позивача щодо обґрунтування права позивача на отримання статусу учасника бойових дій на підставі наказів командира військової частини НОМЕР_2 про виплату позивачу додаткової винагороди є безпідставними, оскільки відповідно до положень Порядку №413 та довідки за формою згідно з додатком 6 наказ про виплату додаткової винагороди не може бути підставою для видачі довідки за формою згідно з додатком 6.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідно до пункту 4 розділу XXXIV наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях, виконанні бойового (спеціального) завдання або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), у період здійснення зазначених дій або заходів здійснюється на підставі таких документів: бойовий наказ (бойове розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.

Порядком № 413 визначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України: для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - не менш як один з таких документів - витяги (копії) бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Отже, підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди та надання статусу учасника бойових дій є безпосередня участь у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, яка підтверджується журналами бойових дій, бойовими донесеннями, бойовим розпорядженням.

З доданих до позову витягів з наказів командира Військової частини НОМЕР_2 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 вбачається, що нарахування та виплата збільшеної додаткової грошової винагороди здійснена на підставі бойових розпоряджень, які також, на думку представника позивача, підтверджують безпосередню участь позивача у бойових діях або здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Зауважила, що відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Дружківська міська територіальна громада Краматорського району Донецької області належить до території можливих бойових дій з 24.02.2022 по теперішній час. Також відповідно до наданих відповідачем Витягів з наказів командира військової частини НОМЕР_2 позивач вибував у відрядження до військової частини НОМЕР_4 , а, отже, перебував не тільки на території населеного пункту тимчасової дислокації Військової частини НОМЕР_2 .

Просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В подальшому представником відповідача надано заперечення на відповідь на відзив, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву.

Представником позивача надано пояснення, в яких зазначено, що заперечення відповідача не спростовують наведених у позовній заяві обставин.

Зауважила, що з доданих до позову витягів з наказів командира військової частини НОМЕР_2 про виплату додаткової винагороди у збільшеному розмірі на період дії воєнного стану військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 вбачається, що нарахування та виплата додаткової грошової винагороди здійснена на підставі бойових розпоряджень, які, у свою чергу, є підставою для оформлення довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887).

Просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою суду від 30.12.2024 залучено Військову частину НОМЕР_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) у якості співвідповідача по справі № 200/7604/24 за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

Витребувано у Військової частини НОМЕР_4 наступну інформацію:

- інформацію та відповідні докази про безпосередню участь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у бойових діях або в забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- якщо позивач протягом періоду, щодо якого виник спір, проходив військову службу, але не виконував бойових завдань чи інших завдань, які в розумінні пункту 1 Постанови №168 дають підстави для виплати додаткової винагороди у (збільшеному) розмірі до 100 000,00 грн, то які завдання він у такому разі виконував протягом цього часу та/або де проходив службу у цей час.

Військова частина НОМЕР_4 правом на відзив не скористалась, інформацію, витребувану ухвалою суду від 30.12.2024 не надала.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) 29.06.2022 №181 старший лейтенанта ОСОБА_1 , зарахований до списків особового складу частини та на всі види забезпечення з 29 червня 2022 року.

З 29.06.2022 року по 02.12.2022 року позивач перебував у пункті тимчасової дислокації Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ).

З 02.12.2022 року по 02.08.2023 року позивач перебував у відрядженні у Військовій частині НОМЕР_4 ( АДРЕСА_3 ), що підтверджується копіями витягів з наказів, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) 11.10.2023 №290 старший лейтенант ОСОБА_1 , вважається таким, що 11 жовтня 2023 року справи та посаду здав і вибув до нового місця служби до Військової частини НОМЕР_6 .

10.11.2023 представник позивача звернулась до Військової частини НОМЕР_2 із запитом про отримання довідки командира Військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях, форма якої затверджена Постановою КМУ № 413; наявних витягів (копій) бойових донесень, витягів (копій) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витягів (копій) з вахтових журналів, копій польових листів, копій матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв щодо ОСОБА_1 ; наявних копій рапортів командирів підрозділів (груп) про виконання військовослужбовцем ОСОБА_1 бойових (службових) завдань (знищення, захват техніки або живої сили противника); наявних витягів з наказів про прибуття (вибуття) військовослужбовця ОСОБА_1 до (з) районів виконання бойових (службових) завдань; наявних копій документів про направлення військовослужбовця ОСОБА_1 у відрядження до (з) районів виконання бойових (службових) завдань.

20.11.2023 Військовою частиною НОМЕР_2 надано відповідь, в якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 , але безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації не приймав.

22.12.2023 на адресу Військової частини НОМЕР_2 направлено адвокатський запит з метою отримання довідки про виплачене та нараховане грошове забезпечення позивачу.

Листом від 17.01.2024 за вихідним номером № 836/512 Військовою частиною НОМЕР_2 надано довідку про доходи позивача від 17.01.2024 № 15с3ф, копія якої наявна в матеріалах справи, відповідно до якої позивачу здійснювалось нарахування та виплата 100 000 гривень у період з липня 2022 року по грудень 2022 року (графа інші нарахування, в т.ч. у натуральній формі).

У подальшому представник позивача звернулась 12.06.2024 до Військової частини НОМЕР_2 із заявою на отримання довідки командира Військової частини про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях та витягів з наказів командира військової частини про нарахування та виплату додаткової грошової винагороди позивачу.

Листом від 08.07.2024 за вихідним номером № 836/3328 позивачеві відмовлено в наданні довідки командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця в бойових діях.

26.07.2024 представником позивача повторно направлено заяву про надання витягів з наказів командира Військової частини про нарахування та виплату додаткової грошової винагороди позивачу.

Листом від 13.08.2024 за вихідним номером № 836/3923 надано запитувані документи.

Відповідно до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 03.08.2022 № 757 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 30 червня 2022 року позивачу наказано виплатити додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01 по 30 червня 2022 року згідно з обліковими даними, наведеними у додатку 1.

Згідно з додатком 1 ОСОБА_1 100 000 гривень (30 000 гривень + 70 000 гривень) за період з 01 липня по 31 липня 2022 року на підставі 81 оаембр від 30.06.2022 № 472.

Відповідно до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 03.09.2022 № 953 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 серпня 2022 року позивачу наказано виплатити додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01 по 31 серпня 2022 року згідно з обліковими даними, наведеними у додатку 1.

Згідно з додатком 1 до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 03.09.2022 № 953 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 серпня 2022 року виплатити ОСОБА_1 100 000 гривень (30 000 гривень + 70 000 гривень) на підставі бойового розпорядження в/ч НОМЕР_4 від 30.06.2022 № 472.

Відповідно до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 02.10.2022 № 1116 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 30 вересня 2022 року позивачу наказано виплатити додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01 по 30 вересня 2022 року згідно з обліковими даними, наведеними у додатку 1.

Згідно з додатком 1 до Витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 02.10.2022 № 1116 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 30 вересня 2022 року виплатити ОСОБА_1 100 000 гривень (30 000 гривень + 70 000 гривень) на підставі 81 оаембр від 30.06.2022 № 472.

Відповідно до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 05.11.2022 № 1401 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 жовтня 2022 року позивачу наказано виплатити додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01 по 31 жовтня 2022 року згідно з обліковими даними, наведеними у додатку 1.

Згідно з додатком 1 до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 05.11.2022 № 1401 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 жовтня 2022 року виплатити ОСОБА_1 100 000 гривень (30 000 гривень + 70 000 гривень) на підставі бойового розпорядження в/ч НОМЕР_4 від 01.10.2022 № 865.

Відповідно до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 05.01.2023 № 53 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 грудня 2022 року позивачу наказано виплатити додаткову винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби за період з 01 по 31 грудня 2022 року згідно з обліковими даними, наведеними у додатку 1.

Згідно з додатком 1 до Витягу з наказу командира Військової частини НОМЕР_2 від 05.01.2023 № 53 про виплату додаткової винагороди на період дії воєнного стану військовослужбовцям Військової частини НОМЕР_2 за період з 01 по 31 грудня 2022 року виплатити ОСОБА_1 100 000 гривень (30 000 гривень + 70 000 гривень) на підставі бойового розпорядження в/ч НОМЕР_4 від 24.11.2022 № 1052.

Вирішуючи спірні правовідносини суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-ХІІ) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Статтею 2 Закону України 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Згідно із статтею 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до підпункту 19 частини першої статті 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, або їх представники мають право відповідно до Закону України "Про особливості надання публічних (електронних публічних) послуг" подати заяву про надання статусу учасника бойових дій, у тому числі засобами Реєстру та/або Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони, та/або Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, до комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, повноваження якої визначаються законодавством.

У такій заяві зазначаються відомості про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення та перебування безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також додаються копії відповідних документів, засвідчені підписом суб'єкта звернення (за наявності).

Якщо особа, яка подає заяву про надання статусу учасника бойових дій, не володіє такими відомостями (документами), комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій витребовує такі відомості (документи) за запитом в уповноваженого органу або особи в рамках міжвідомчої взаємодії суб'єктів владних повноважень, але не пізніше ніж через п'ять календарних днів від дати надходження такої заяви. Уповноважений орган або особа зобов'язані надати запитувані відомості (документи) або обґрунтувати причину відмови у наданні не пізніше ніж через 15 календарних днів від дати надходження такого запиту.

Не пізніше ніж через 10 календарних днів після отримання відомостей (документів) комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій приймає рішення про надання (відмову у наданні) статусу учасника бойових дій.

Особливості набуття статусу учасника бойових дій під час дії воєнного стану визначені статтею 6-1 Закону №3551-XII.

Так, згідно із цією статтею під час дії воєнного стану військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового і начальницького складу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового і начальницького складу Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, військовослужбовці Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України під час дії воєнного стану, виконуючи бойові завдання безпосередньо в районах ведення бойових дій, незалежно від тривалості виконання таких завдань, або брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, набувають статусу учасника бойових дій на підставі довідки або відомостей про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі - Довідка про безпосередню участь у бойових діях) у формі та в порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 № 413 (далі Порядок № 413).

Пункт 1 Порядку № 413 встановлює, що цей Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та категорії таких осіб.

Згідно п. 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, за умови виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань, проведення розвідувальних заходів, зокрема які отримали травми (поранення, контузії, каліцтва).

Пункт 4 Порядку № 413 визначає перелік документів, які є підставою для надання особі статусу УБД, які приймали безпосередню участь у Заходах, зокрема, довідка за формою згідно з додатком 6 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України, яка викладена в новій редакції та затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 року № 887.

За змістом форми довідки (додаток 6 до Порядку № 413), остання видається на підставі та із зазначенням документів, які підтверджують безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, - бойових донесень, журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), вахтових журналів, польотних листів, книг служби, наказів про залучення до таких заходів, відомостей про виконання розвідувальних заходів, або довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва).

Таким чином, довідка видається на підставі наявного переліку документів, який підтверджує безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Суд врахував, що у матеріалах справи наявні докази безпосередньої участі позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

При цьому, відповідач зазначає, що позивач безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації не приймав.

Слід зазначити, що безпосередньою участю військовослужбовця у бойових діях або заходах є виконання військовослужбовцем у складі діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави та у визначених відповідним рішення Головнокомандувача Збройних Сил України районах ведення бойових дій завдань та участь військовослужбовця у заходах, перелік яких визначений пунктом 1 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29.

При цьому, безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або заходах повинна бути підтверджена відповідними документами, перелік яких визначений абзацами 4-6 пункту 3 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29, на підставі яких керівником органу військового управління видається довідка про дні безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Абзацами 1 та 2 пункту 3 Доручення від 23.06.2022 №912/з/29 передбачено, що райони ведення бойових дій визначати відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України, а склад діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави - відповідними рішеннями (наказами, директивами, розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил України або начальника Генерального штабу Збройних Сил України.

Відтак, наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.07.2022 №184, 01.08.2022 №212, 01.09.2022 року №237; від 01.10.2022 року №262; від 01.11.2022 року №282; від 02.12.2022 року № 311; від 02.01.2023 року № 1; визначені райони ведення воєнних (бойових) дій (на період спірних правовідносин). Відповідно до зазначених наказів, район, в якому перебував ОСОБА_1 , а саме: Донецька область, входив до визначеного переліку областей, у яких військовослужбовці беруть безпосередню участь у воєнних (бойових) діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони.

Як встановлено судом вище та підтверджено матеріалами справи, позивач у період з липня 2022 по грудень 2022 отримував додаткову грошову винагороду 100 000,00 грн. на підставі наказів командування Військової частини НОМЕР_2 та бойових розпоряджень, зокрема, Військової частини НОМЕР_4 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 (в редакції, чинній на момент виплати такої винагороди позивачу), абзацом першим пункту 1 якої передбачено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Отже, єдиною підставою для виплати додаткової винагороди в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно є безпосередня участь у бойових діях або у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (окрім осіб, зазначених в інших абзацах пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022).

Підставою для надання особі статусу учасника бойових дій є Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, форма якої затверджена додатком 6 до Порядку (Постанови КМУ №413).

Згідно з пунктом 4 Порядку №413 у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України:

для осіб, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, - довідка за формою згідно з додатком 6.

Суд зазначає, що Додаток 6 до Порядку № 413 це Довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №413, рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається, зокрема, комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін'юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДФС (далі - комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку.

Наказом Міністерства оборони України від 10.11.2022 року №369 затверджено Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та вирішення спірних питань щодо зарахування окремих періодів служби до вислуги років та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання ветеранами війни проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення Комісії утворюються у Генеральному штабі Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (далі - Адміністрація ДССТ), військових частинах А0515, А3771, А0987, А1155, А5725, А5833, А5509, А5617, А3369, НОМЕР_7 , А4767, командуваннях видів Збройних Сил України, оперативних командуваннях « ІНФОРМАЦІЯ_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та «Захід» - з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі - Комісії).

Пунктом 14 Положення встановлено, що Комісії зобов'язані приймати до розгляду заяви осіб, клопотання командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу) або іншого керівника підприємства, установи та організації про визнання їх учасниками бойових дій, учасниками війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У той же час, згідно з п. 8 Порядку №413 у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником підприємства, установи та організації до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги, що матеріалами справи цілком підтверджено перебування ОСОБА_1 у Донецькій області, а також його безпосередня участь у воєнних (бойових) діях або у забезпеченні здійсненні заходів з національної безпеки і оборони та отримування ним за це додаткової грошової винагороди 100 000,00 грн. на підставі наказів командування Військової частини НОМЕР_2 та бойових розпоряджень Військової частини НОМЕР_4 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість його позовних вимог та наявності підстав для їх задоволення.

Враховуючи те, що норми КАС України та Закону України "Про судовий збір" не передбачають розподілу (стягнення) судових витрат, які не були здійснені, тому питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124-125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Військової частини НОМЕР_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправною відмову Військової частини НОМЕР_2 видати ОСОБА_1 довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887).

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) видати ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887).

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 щодо ненаправлення на розгляд уповноваженої комісії довідки за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) подати на розгляд уповноваженої комісії довідку за формою згідно з додатком 6 Порядку № 413 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 № 887) для надання ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) статусу учасника бойових дій.

Повний текст рішення складено та підписано 29 січня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко