Рішення від 28.01.2025 по справі 200/6853/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року Справа№200/6853/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

01.10.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якій позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 із зарахуванням заробітної плати за періоди з 01.01.1994 по 31.12.1998 відповідно до довідки ТОВ «СРІБНИЙ ДОЩ» від 23.05.2023 №368 та із зарахуванням до страхового стажу Позивача періодів роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 відповідно до довідки ТОВ «СРІБНИЙ ДОЩ» від 23.05.2023 №368 та із зарахуванням до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994, починаючи з 07.01.2023; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 понесенні судові витрати за сплату судового збору.

В обґрунтування позову зазначає, що позивач ОСОБА_1 (надалі - Позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - Відповідач або ГУ ПФУ в м.Києві) та з 07.01.2023 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV). Під час призначення пенсії за віком Позивачу ГУ ПФУ в м. Києві не зарахував до страхового стажу період роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та не врахував довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

У зв'язку з цим Позивач 09.08.2024 звернулася (через Вебпортал Пенсійного фонду України) до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою, в якій просила перерахувати їй пенсію із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Відповідно до листа ГУ ПФУ в м. Києві від 05.09.2024 № 34997-34054/Т-02/8-2600/24 Позивача було повідомлено, що йому відмовлено у перерахунку пенсії. У своєму листі Відповідач вказує, що заява Позивача від 09.08.2024 № ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 - розглянута. Однак ніякої інформації щодо перерахунку пенсії Позивача із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368 Відповідач не надав. Натомість Відповідач помилково посилається на заяву від 23.06.2023 № 2859 щодо перерахунку пенсії.

Позивач вважає дії Відповідача незаконними та необґрунтованими, здійсненими усупереч положенням чинного законодавства, а тому його права підлягають захисту в судовому порядку, внаслідок чого нею подається цей позов до суду.

Ухвалою суду від 04.10.2024 залишено без руху та надано с трок для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №104350006638 від 23.06.2024 про відмову у перерахунку пенсії та уточнити відповідача по справі.

09.10.2024 представником позивача усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду 14.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві усі матеріали за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яке зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24, надати рішення щодо розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, розрахунок стажу, письмові пояснення стосовно того, які періоди не зараховані страхового стажу з зазначенням підстав не зарахування таких періодів, надати довідку форми ОК-5, РС-право.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надіслало до суду відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволені позову. Зазначає, ОСОБА_1 звернулася з заявою 23.06.2024 № 2859, щодо перерахунку пенсії. Відповідно заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Після опрацювання прийнято рішення про відмову в перерахунку №104350006638 від 23.06.2024 року, про що повідомлено Позивача. Зауважує, що рішення про відмову в призначенні пенсії Головним управлінням не приймалося.

Ухвалою суду від 05.11.2024 повторно витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві усі матеріали за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яке зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24, надати рішення щодо розгляду заяви позивачки про перерахунок пенсії від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707.

На виконання ухвали суду від 05.11.2024 відповідачем надано копію пенсійної справи та лист від 05.09.2024 № 34997-34054/Т-02/8-2600/24 в якому зазначено, що ОСОБА_1 звернулася з заявою 23.06.2024 № 2859, щодо перерахунку пенсії. Відповідно заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Після опрацювання прийнято рішення про відмову в перерахунку №104350006638 від 23.06.2024 року, про що повідомлено Позивача.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджено паспортом серії НОМЕР_1 . Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та з 07.01.2023 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до вимог Закону України 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Закон № 1058-IV).

23.06.2023 позивачка звернулася до відповідача з заявою№ 2859 про перерахунок пенсії та щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 10.002.1989 по 02.01.1994. До заяви додано копію паспорта, РНОКПП та довідку Кооператива «Дизайн» про заробітну плату 21.03.1997 №24.

Заяву від 23.06.2023 було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №104350006638 від 23.06.2023 відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки довідка не підтверджена первинними документами.

Позивачка звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 про перерахунок пенсії в якій просила: здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.09.2024 № 34997-34054/Т-02/8-2600/24 повідомлено, що звернення позивачки від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 розглянуто та надані наступні роз'яснення. ОСОБА_1 звернулася з заявою 23.06.2023 № 2859, щодо перерахунку пенсії. Відповідно заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Після опрацювання прийнято рішення про відмову в перерахунку №104350006638 від 23.06.2024 року, про що повідомлено Позивача.

Відповідно до трудової книжки позивачки серії НОМЕР_2 , зокрема, в період з 10.02.1989 по 02.01.1994 позивачка працювала бухгалтером в кооперативі «Дизайн» (запис 5-6); з 02.01.1994 по 01.07.2014 позивачка працювала на посаді бухгалтера в ТОВ «Срібний Дощ» (ООО «Серебрянный Дождь» мовою оригіналу) (запис 7-9).

Відповідно до довідки Кооператива «Дизайн» про заробітну плату ОСОБА_1 від 21.03.1997 №24 у період з 10.02.1989 по 02.01.1994 позивачка працювала на посаді бухгалтера та з січня 1989 року по грудень 1993 року позивачка отримувала заробітну плату.

Довідкою ТОВ «Срібний Дощ» від 23.05.2023 №368 підтверджено, що ОСОБА_1 з січня 1994 року по грудень 1998 року отримувала заробітну плату, на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

Закон №1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до ч.1 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1, п.2, п.3 постанови Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993р. Про затвердження Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що для розрахунку пенсії пенсійний орган обчислює страховий стаж за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди, до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

При цьому, у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами; на підставі показань свідків; даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідок, виписок із наказів, особових рахунків і відомостей на видачу заробітної плати, посвідчень, характеристик, письмових трудових договорів і угод з відмітками про їх виконання та інших документів, які містять відомості про періоди роботи.

Трудовою книжкою позивачки серії НОМЕР_2 підтверджено, зокрема, що в період з 10.02.1989 по 02.01.1994 позивачка працювала бухгалтером в кооперативі «Дизайн» (запис 5-6); з 02.01.1994 по 01.07.2014 позивачка працювала на посаді бухгалтера в ТОВ «Срібний Дощ» (ООО «Серебрянный Дождь» мовою оригіналу) (запис 7-9).

Суд зазначає, що позивачка звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 про перерахунок пенсії в якій просила: здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Відповідно до частини першої статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-ІV).

Згідно з пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, саме рішення відповідного органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви та документів для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії, незалежно від результату такого розгляду, підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків). В свою чергу, положенням п. 4.3 Порядку додатково встановлено, що рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 16.03.2023 у справі № 582/707/17 (адміністративне провадження № К/9901/3389/18)

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.09.2024 № 34997-34054/Т-02/8-2600/24 повідомлено, що звернення позивачки від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 розглянуто та надані наступні роз'яснення. ОСОБА_1 звернулася з заявою 23.06.2023 № 2859, щодо перерахунку пенсії. Відповідно заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Після опрацювання прийнято рішення про відмову в перерахунку №104350006638 від 23.06.2023 року, про що повідомлено Позивача.

Виходячи з наведеного, відповідачем протиправно не розглянуто належним чином заяву позивачки від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 про перерахунок пенсії з ухваленням відповідного рішення та протиправно не враховано до її страхового стажу період роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994.

Отже, період роботи позивачки з 10.02.1989 по 02.01.1994 підлягає зарахуванню до страхового стажу ОСОБА_1 .

Щодо довідки ТОВ «Срібний Дощ» від 23.05.2023 №368 про заробітну плату за період з 01.01.1994 по 31.12.1998 суд зазначає наступне.

Згідно з ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону №1058-IV заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (далі - Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку до заяви про призначення пенсії за віком надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід). Підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати в такому випадку є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Водночас, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі № 21-11а15, від 15.12.2015 у справі № 2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05 березня 2020 року у справі №539/3234/16-а.

Позивачка звернулася через вебпортал Пенсійного фонду України з заявою від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 про перерахунок пенсії в якій просила: здійснити перерахунок пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 05.09.2024 № 34997-34054/Т-02/8-2600/24 повідомлено, що звернення позивачки від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, яка зареєстроване 09.08.2024 №34054/Т-2600-24 розглянуто та надані наступні роз'яснення. ОСОБА_1 звернулася з заявою 23.06.2023 № 2859, щодо перерахунку пенсії. Відповідно заяву було опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Після опрацювання прийнято рішення про відмову в перерахунку №104350006638 від 23.06.2023 року, про що повідомлено Позивача.

Посилання відповідача на рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №104350006638 від 23.06.2023 є неприпустимим, оскільки предметом розгляду ГУ ПФУ в Житомирській області була довідка про заробітну плату від 21.03.1997 №24 видана Кооперативом «Дизайн». Проте, позивачка у заяві від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 просила здійснити перерахунок пенсії з урахуванням довідки ТОВ «Срібний Дощ» про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Зокрема, зі змісту довідки про заробітну плату ТОВ « Срібний Дощ » від 23.05.2023 №368 вбачається, що вона видана на підставі особових рахунків за 1994-1998 роки, а на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного фонду України (страхові внески).

Крім того, період роботи позивача, що вказаний у довідці про заробітну плату для обчислення пенсії, підтверджується записами у трудовій книжці Позивача з посиланням на дату та номер наказів про прийняття, звільнення, що скріплені печаткою підприємства.

Отже, відповідачем протиправно не враховано довідку ТОВ «Срібний Дощ» про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Крім того, суд зазначає, що згідно із пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається, що Пенсійний фонд, під час вирішення питання щодо призначення пенсії, зобов'язаний збирати, перевіряти певні обставини та відомості, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії, для чого останньому надається тримісячний термін.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач, при вирішення питання про призначення пенсії позивачу, не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з'ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

У відповідності до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.

Враховуючи викладене, суд вважає, що органи Пенсійного фонду України повинні використовувати всі передбачені законом повноваження за для повного та об'єктивного розгляду заяви про призначення пенсії, виходячи з тих обставин, що склалися.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи неналежний розгляд заяви позивачки від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707, суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 про перерахунок пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового стажу період роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та з урахуванням довідки ТОВ «Срібний Дощ» про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що цей позов підлягає задоволенню.

Щодо судового збору, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такий відшкодовується позивачу в повному обсязі.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 09.08.2024 №ВЕБ-26002-Ф-С-24-131707 про перерахунок пенсії з зарахуванням до страхового стажу період роботи з 10.02.1989 по 02.01.1994 та з урахуванням довідки ТОВ «Срібний Дощ» про заробітну плату для обчислення пенсії від 23.05.2023 №368.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір в розмірі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 28.01.2025.

Суддя І.Г. Аляб'єв