22 січня 2025 рокуСправа №160/29867/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Кучми К.С.
при секретарі судового засідання - Казаковій Л.А.
за участю:
представників позивача за первісним позовом - Шаповал В.В., Соколовського М.В.
представника відповідача за первісним позовом - Караканової Т.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні у м.Дніпрі клопотання Дніпровської міської ради про залучення їх в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги у адміністративній справі №160/29867/24,
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за правилами загального позовного провадження за позовною заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення суми податкового боргу та зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги.
До суду 21.01.2025 року від Дніпровської міської ради надійшло клопотання про залучення їх до участі в справі в якості третьої особи, яка не самостійних вимог на стороні відповідача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги.
Дане клопотання обґрунтовано тим, що плата за землю, встановлення пільг та розмірів сплати відповідно до ПК України, відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування, а саме - Дніпровської міської ради. Згідно із положеннями ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема доходи місцевих бюджетів. Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та зборів та інших обов?язкових платежів. Склад доходів місцевих бюджетів визначається БК України та законом про Державний бюджет України (ст.63 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Отже, однією з важливих гарантій захисту земельних, майнових та інших суб?єктивних прав і законних інтересів власників землі й землекористувачів є здійснення плати за землю, що визначено нормами чинного земельного, а також адміністративного законодавства. Відповідно до ст.23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Враховуючи вищезазначене, судове рішення по справі може вплинути на права та обов?язки Дніпровської міської ради.
Представник позивача за зустрічним позовом у підготовчому судовому засіданні в режимі відеоконференції просила суд у задоволенні клопотання відмовити.
У підготовчому судовому засіданні представники відповідача за зустрічним позовом підтримали заявлене клопотання.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч.4 ст.49 КАС України).
Відповідно до ч.5 ст.49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, можливість залучення до справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, обумовлена рішенням суду, яке може вплинути на її права, свободи, інтереси та обов'язки. Таким чином, залучення третіх осіб сприяє підвищенню результативності процедури доказування та забезпечує всебічний розгляд адміністративної справи.
З огляду на викладене, враховуючи предмет спору та встановлені обставини, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги - Дніпровську міську раду, оскільки рішення у справі може вплинути на права та обов'язки такої особи з підстав викладених у заявленому клопотанні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 49, 248, 250 КАС України, суд, -
Задовольнити клопотання Дніпровської міської ради про залучення їх в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги у адміністративній справі №160/29867/24.
Залучити до участі у справі №160/29867/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, податкової вимоги - Дніпровську міську раду (пр.Дмитра Яворницького, 75, м.Дніпро, код ЄДРПОУ 26510514).
Встановити третій особі п'ятиденний строк з дня отримання копії позовної заяви і зустрічної позовної заяви для подання до суду пояснень щодо позовної заяви і зустрічної позовної заяви, а щодо відзиву, відповіді на відзив та заперечень - три дні з дня їх отримання.
Ухвала суду оскарженню не підлягає, заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текс ухвали суду складений 27.01.2025 року.
Суддя К.С. Кучма