29 січня 2025 року Справа № 640/19684/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
13 липня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо не перерахування та невиплати разової щорічної допомоги до 05 травня за 2021 року, передбаченої ч.5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції Закону від 25 грудня 1998 року), ОСОБА_1 виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2021 (суддя Арсірій Р.О.) відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
11 серпня 2021 року до Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшов відзив на позовну заяву одночасно з клопотанням про залучення співвідповідача.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно з абзацом четвертим п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2825-ІХ, інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
В січні 2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/19684/21.
28.01.2025 відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О.
Відповідно до частини дев'ятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ виключно у разі, коли суддя (якщо справа розглядається одноособово) або суддя-доповідач із складу колегії суддів (якщо справа розглядається колегіально) у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкодити розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі вказаного справа підлягає прийняттю до провадження, а її розгляд починається спочатку.
Відповідно до частини 14 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Провадження у даній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відкрито ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.07.2021.
При цьому, судом встановлено, що станом на 29.01.2025 не розглянуто клопотання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради про залучення у якості співвідповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Щодо залучення співвідповідача.
Зазначена заява обґрунтована тим, що до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування і виплата компенсацій і допомог, зокрема, разової грошової допомоги до 5 травня. Такими повноваженнями наділений Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
При вирішенні даного клопотання суд виходить з наступного.
Згідно частинами 1, 4 ст.46 Кодексу адміністративного судочинства України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
З огляду на положення п.9) ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачем є суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до ч.6 ст. 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Як вбачається з долучених до заяви доказів про заміну відповідача, згідно із пунктом 1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 №65, (у редакції розпорядження ВО КМР (КМДА) від 27.01.2021 № 955), передбачено, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є бюджетною установою та підпорядковується Департаменту.
Відповідно до пункту 3 Положення про Центр, головним завданням Центру є зокрема: забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки держави (підпункт 3.1. пункту 3 Положення про Центр); підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) (підпункт 3.2. пункту 3 Положення про центр).
Згідно пункту 4 Положення, Центр відповідно до покладених на нього готує в установленому порядку документи для виплати соціальної інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків (підпункт 4.6. пункту 4 Положення про Центр); проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (підпункт 4.10. Положення про Центр).
Оскільки позовні вимоги позивача стосуються нарахування та виплати компенсацій і допомог, зокрема разової грошової допомоги до 5 травня, суд погоджується з доводами відповідача про те, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є відповідачем у справі за заявленими позовними вимогами.
Відповідно до ч.4 ст. 48 КАС України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Враховуючи, що справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, суд не має можливості отримати згоду позивача на залучення до участі у справі співвідповідача.
Відтак, суд вважає за необхідне залучити за своєї ініціативи до участі у справі в якості співвідповідача Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Керуючись статтями 171, 241, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Прийняти адміністративну справу №640/19684/21 до провадження судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О.
2. Продовжити розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
3.Клопотання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради про залучення співвідповідача у справі Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - задовольнити.
4. Залучити до участі у справі №160/19684/24 співвідповідача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (просп. Любомира Гузара, буд. 7, м.Київ, 03165; тел.:(044)408-54-88; ідентифікаційний код 22886300: електронна пошта slm_kvc@kmda.gov.ua)
5. Направити копію позовної заяви разом з доданими до неї документами Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат;
6. Встановити Київському міському центу по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат строк для подання до суду відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання зазначеної ухвали суду.
7.Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву від Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати до суду відповідь на відзив.
8.Запропонувати співвідповідачеві подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.
9. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://adm.dp.court.gov.ua/sud0470/.
10. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.О. Сластьон