Справа № 740/207/25
Провадження № 3/740/247/25
27 січня 2025 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Шевченко І. М., розглянувши матеріали, які надійшли з Ніжинського РУП ГУ НП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
установила:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 265251 від 10.01.2025, складеним поліцейським Сербінчуком О. В., 10.01.2025 о 14 год. 08 хв. у м. Ніжині по вул. Ватутіна, 2, ОСОБА_1 зберігав при собі тютюнові вироби, а саме 2 (дві) пачки цигарок Compliment Red та Storg Blue без марок акцизного податку. Такі дії ініціатором протоколу кваліфіковано як адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
У заяві, доданій до протоколу, ОСОБА_1 просив розглянути справу про притягнення його до адміністративної відповідальності без його участі, з відомостями, викладеними в протоколі, погодився.
Поліцейський ОСОБА_2 подав до суду заяву, в якій зазначив, що протокол ним складено правильно, обставини, зазначені в протоколі, відповідають дійсності, просив розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла таких висновків.
Згідно із ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Орган (посадова особа) при розгляді справ про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, як це визначено ст. 252 КУпАП.
Частиною першою ст. 164-5 КУпАП передбачено відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: об'єкта, об'єктивної сторони, суб'єкта, суб'єктивної сторони.
Суб'єкт адміністративного правопорушення - це фізична осудна особа, яка досягла на момент вчинення проступку віку, з якого настає адміністративна відповідальність.
Об'єктивна сторона правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачає зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Суб'єктом правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП є особи, що прямо визначені диспозицією статті, а саме посадові особи підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Тобто, з вищевказаного вбачається, що адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП настає для суб'єктів господарювання, а не для будь-яких інших осіб.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 ставиться у вину зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Однак, як вже зазначалося вище, диспозицією ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, за якою стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачена відповідальність за зберігання тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Таким чином, спеціальним суб'єктом указаного адміністративного правопорушення є посадова особа підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Однак з матеріалів справи не вбачається, що ОСОБА_1 є посадовою особою підприємств - виробників, імпортерів або продавцем вищевказаних товарів.
У матеріалах справи відсутні жодні докази того, що ОСОБА_1 є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Більше того, вимогами ч. 1 ст. 164-5 КУпАП не передбачено відповідальності фізичної особи за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Ураховуючи те, що на час розгляду справи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, у діях ОСОБА_1 не встановлено, то провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно нього підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 7, 9, 164-5, 247, 251, 252, 254, 280, 283-285 КУпАП, суддя
постановила:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня прийняття постанови.
Суддя І. М. Шевченко