Справа № 738/2810/24
№ провадження 3/738/15/2025
28 січня 2025 року місто Мена
Менський pайонний суд Чеpнiгiвської областi в складі:
судді - Волошиної Н.В.
з участю:
секретаря судового засідання - Іванько А.С.,
розглянувши матеpiали пpо пpитягнення до адмiнiстpативної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 130 Кодексу Укpаїни пpо адмiнiстpативнi пpавопоpушення,
В С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення при наступних обставинах.
16 листопада 2024 року 18 год. 45 хвилин по вул. Перемоги, 107 в с. Локнисте Чернігівського району Чернігівської області ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем HONDA CR-V, д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу Драгер, чим порушив п.2.9а ПДР України, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, клопотання про відкладення розгляду справи чи розгляд справи лише з його участю до суду не надав. Право ОСОБА_1 бути присутнім під час розгляду справи в суді було дотримане.
Захисник ОСОБА_1 - Кравченко В.В. подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
З аналізу ч.2 ст. 268 КУпАП вбачається, що участь особи під час розгляду справи про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не є обов'язковою.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу без участі ОСОБА_1 та його захисника за наявними у матеріалах справи доказами.
Захисник Кравченко В.В. подав до суду письмові пояснення, у яких просив закрити провадження стосовно ОСОБА_1 за відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, посилаючись на те, що матеріали адміністративної справи зібрані з порушенням вимог чинного законодавства, працівники поліції допустили грубе порушення Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735. Зокрема, працівниками поліції не було належним чином роз'яснено про порядок проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці та в медичному закладі; працівники поліції надали ОСОБА_1 направлення на огляд водія з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння вже після складення протоколу про адміністративне правопорушення; працівники поліції не роз'яснили ОСОБА_1 права та обов'язки, передбачені Коснтитуцією України та КУпАП, чим позбавили його права на захист; в порушення вимог статей 265-2, 266 КУпАП не здійснили тимчасового затримання керованого ОСОБА_1 транспортного засобу, не відсторонили його від керування цим транспортним засобом та дозволили ОСОБА_1 продовжувати керувати автомобілем. Наведені обставини свідчать про те, що працівниками поліції був порушений порядок огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, визначений ст.266 КУпАП, а тому такий огляд вважається недійсним. Матеріалами справи не підтверджено факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом.
Дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до положень статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Частиною першою статті 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог пункту 2.9 а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за № 1306 від 10 жовтня 2001 року, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебувати під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Керування водієм автомобілем у стані алкогольного сп'яніння є грубим умисним порушенням п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху та утворює склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, а також затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 року «Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 року № 1452/735.
Згідно з п. 6 розділу І вказаної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також лікарем закладу охорони здоров'я.
Відповідно до тексту вказаної Інструкції, саме поліцейському надано право визначати підозру про те, чи перебуває водій в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння.
Відповідно до ст. 245 КУпАП основним завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, підтверджується актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що підставою для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічних засобів є виявлення поліцейським у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а саме різкого запаху алкоголю з ротової порожнини, почервоніння очей, не чітка мова, та зазначено результат огляду - 0,61 проміле; результатом тесту, проведеним за допомогою приладу «Алкотест 6810», показник якого після продування ОСОБА_1 - 0,61 проміле; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у якому зафіксовано, що водій транспортного засобу ОСОБА_1 направляється до ЧОПНЛ 16 листопада 2024 року о 18 годині 50 хвилин для проходження огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, підставою для направлення водія до медичного закладу є виявлення у останньої поліцейським ознак сп'яніння, а саме запаху алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей; відеозаписом, який міститься на DVD-R диску, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення.
Під час судового розгляду справи було відтворено відеозапис, який є безперервними та міститься на DVD-R диску, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що 16 листопада 2024 року о 18-50 год, поліцейськими зупинено автомобіль HONDA CR-V, д.н.з. НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 .. Під час спілкування з ОСОБА_1 поліцейські запідозрили, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння, назвали ознаки алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим запропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного приладу на місці зупинки, на що він погодився, запевнивши працівників поліції про те, що він не вживав алкогольні напої. Після продування приладу ОСОБА_1 показник становив 0,61 проміле. ОСОБА_1 не висловлював незгоду з результатами його огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу та порядком його проведення, а навпаки повідомив працівникам поліції, що випив пляшку пива та звернувся до працівників поліції з проханням, щоб вирішити якось питання, на що працівники поліції роз'яснили ОСОБА_1 про відеозйомку та попередили про кримінальну відповідальність за пропозицію неправомірної вигоди службовій особі, а також повідомили, що стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП. Працівники поліції на місці склали стосовно ОСОБА_1 адміністративні матеріали, з якими ознайомили ОСОБА_1 , про що свідчать його підписи, та надали йому їх примірники.
За змістом ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Отже, питання наявності чи відсутності складу адміністративного правопорушення, за ознаками якого складений протокол, у діях конкретної особи, суд вирішує в межах протоколу, складеного відносно цієї особи, перевіряючи відповідність обставин, викладених у протоколі, фактичним обставинам провадження, на підставі доказів, зібраних органом, повноважним на складання протоколу.
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 повністю відповідає вимогам статті 256 КУпАП, містить у собі всі необхідні дані, в тому числі чіткий виклад суті адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 , яке полягає у керуванні особою транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, вказаний пункт Правил дорожнього руху, який порушений водієм та зазначено частину статті, якою передбачена відповідальність за допущене порушення. У протоколі містяться підписи ОСОБА_2 та його пояснення по суті порушення, а саме про те, що випив пляшку пива, пояснення надам у суді.
Будь-яких зауважень чи заперечень щодо порядку оформлення протоколу працівниками поліції ОСОБА_1 не зазначав, із заявами про неправильність дій чи порушення його прав під час складання протоколу до компетентних органів не звертався і матеріали справи таких даних не містять.
Дані протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього докази у своїй сукупності беззаперечно підтверджують той факт, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Викладені у письмових поясненнях твердження захисника щодо порушення працівниками поліції вимог чинного законодавства спростовуються вказаним відеозаписом, який є безперервним (початок о 18:50 години, кінець о 19:26 години), та з якого вбачається, що автомобіль під керуванням ОСОБА_1 рухався, був зупинений працівниками поліції, під час спілкування працівників поліції з ОСОБА_1 автомобіль був заведений, включені фари. Працівниками поліції були роз'яснені ОСОБА_1 його права та обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, останньому було роз'яснено його право пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в закладі охорони здоров'я, як це передбачено ч. 4 ст. 266 КУпАП, та надано направлення до медичного закладу, проте ОСОБА_1 не скористався таким правом.
Крім того, він не був позбавлений можливості зазначити у протоколі про адміністративне правопорушення про свою незгоду з викладеними у протоколі фактичними обставинами або намір пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, однак, зауважень чи заперечень щодо процедури складення протоколу та бажання пройти такий огляд, у відповідній графі протоколу він не висловлював.
Працівниками поліції було запропоновано ОСОБА_1 знайти тверезого водія для доставки автомобіля до місця стоянки, оскільки у противному разі автомобіль буде доставлений на штрафмайданчик, та відсторонено його від подальшого керування транспортним засобом, про що свідчить власноручні пояснення ОСОБА_1 у протоколі про те, що він зобов'язується не керувати сьогодні транспортним засобом.
Інші твердження захисника мають формальний характер та спрямовані на ухилення правопорушника від адміністративної відповідальності за вчинене ним адміністративне правопорушення.
Вказуючи на те, як повинні були діяти працівники поліції під час складання адмінпротоколу, особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, залишила поза увагою положення розділу другого Правил дорожнього руху, згідно з якими поряд з гарантованими правами водія, існують обов'язки, які водій зобов'язаний неухильно виконувати і невиконання яких тягне за собою адміністративну відповідальність.
Пункт 2.9а Правил дорожнього руху забороняє водієві керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Невиконання названого пункту Правил, утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.
Твердження з приводу відсутності у діях ОСОБА_1 складу інкримінованого йому адміністративного правопорушення та відсутності його вини, є таким, що не знайшло свого підтвердження під час перевірки доказів, які були предметом дослідження в суді.
Підстави, які б давали можливість суду вважати, що досліджені докази є сумнівними та неправдивими, відсутні, оскільки вони узгоджуються між собою та є такими, що відповідають обставинам справи.
Отже, дані протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього докази у своїй сукупності беззаперечно підтверджують той факт, що водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Отримуючи посвідчення водія та сідаючи за кермо автомобіля, яке є джерелом підвищеної небезпеки, ОСОБА_1 повинен був неухильно дотримуватись вимог Правил дорожнього руху, якими категорично заборонено керування транспортними засобами, окрім іншого, і з ознаками алкогольного сп'яніння і в стані алкогольного сп'яніння, та навіть просто втомленому водію.
Надані захисником документи на підтвердження сімейного стану та стану здоров'я ОСОБА_1 не спростовують факту керування останнім транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, а можуть бути враховані судом лише під час вирішення питання про накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, ту обставину, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, дані про особу правопорушника, його вік, сімейний та майновий стан, стан здоров'я, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.130 КУпАП, з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, кеpуючись ст. 40-1, ч.1 ст. 130, статтями 283, 294 КУпАП, суд -
П О С Т А H О В И В:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, який підлягає сплаті за реквізитами: одержувач: ГУК у Чернігівській області/Чернігівська область/21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р UA 528999980313070149000025001, код класифікації доходів 21081300, призначення: «адміністративні штрафи у сфері забезпечення дорожнього руху», з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави 605,60 грн. судового збору, який підлягає сплаті за реквізитами: одержувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, р/р UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106, з призначенням платежу «зарахування судового збору на користь держави».
Роз'яснити положення статей 307, 308 КУпАП, відповідно до яких штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Н. В. Волошина