Постанова від 28.01.2025 по справі 585/254/25

Справа № 585/254/25

Номер провадження 3/585/148/25

П О С ТА Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року м.Ромни

Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Шульга В.О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, паспорт НОМЕР_1 виданий 12.01.2022 року орган що видав 5924,

за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КпАП України,-

ВСТАНОВИВ:

21 січня 2025 року до Роменського міськрайонного суду Сумської області надійшов адміністративний матеріал за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 .

В протоколі зазначено, що 14.01.2025 р. близько 13 години 40 хв. гр. ОСОБА_1 в стані ас нецензурно виражався та піднімав голос на свою матір гр. ОСОБА_2 , чим завдав шкоду психологічному здоров'ю матері, чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.

До матеріалів справи додано письмові пояснення ОСОБА_2 з яких вбачається, що 14.01.2025 року близько 13 години 40 хв. додому прийшов син в стані алкогольного сп'яніння та почав поводити себе неадекватно, почав бити по дверях та столі в кухні та почав кричати, тому вона подзвонила молодшому синові гр. ОСОБА_3 , який потім подзвонив її чоловікові ОСОБА_4 . Після чого він прийшов та почав розмовляти із сином, на що потім син гр. ОСОБА_1 вдарив його в обличчя та вона із онуком ОСОБА_5 відтягували гр. ОСОБА_1 (а.с. 7).

З письмових пояснень ОСОБА_1 вбачається, що 14.01.2025 року близько 12 години 00 хв. він в стані алкогольного сп'яніння прийшов до дому до батьків забрати свою співмешканку ОСОБА_6 на що вона відмовила , та після чого він почав конфлікт та почав кричати та висловлюватися нецензурною лексикою. Потім сусід ОСОБА_7 почав виштовхувати його за його нецензурну лайку та він до нього також виражався нецензурною лайкою, та почався конфлікт. Він махнувши рукою хотів вдарити його в обличчя на що він замахнувся та дав у відповідь правою рукою. Мати подзвонила до батька після чого батько приїхав, він не пам'ятає але був конфлікт з батьком гр. ОСОБА_4 та була бійка між батьком. Потім вони викликали поліцію (а.с. 8).

З пояснень ОСОБА_6 , які містяться в матеріалах справи вбачається, що 14.01.2025 року близько 14 години вона прийшла до свого брата АДРЕСА_2 , в цей час їй почав телефонувати, а потім прийшов цивільний чоловік ОСОБА_1 в стані алкогольного сп'яніння та почав чинити сварку під час якої ображав її грубою нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою і після цього пішов до своїх батьків за адресою АДРЕСА_2 та почав чинити сварку вже там (а.с. 9).

Також в матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_4 , відповідно до яких, 14.01.2025 року близько 13 години 40 хв. він займався поранням в дворі, після чого він пішов на дачу, будучі на дачі до нього на мобільний подзвонив молодший син гр. ОСОБА_3 , повідомив, що додому прийшов в стані алкогольного сп'яніння гр. ОСОБА_1 та те що повибивав вікна та веде себе неадекватно. Після чого він прийшов додому та побачивши його він почав тікати. Він взяв його за плечі і сказав що ти твориш і він його вдарив в обличчя, потім його тримали жінка гр. ОСОБА_2 та онук ОСОБА_8 після чого викликали працівників поліції (а.с. 10).

До адміністративного матеріалу також додано: рапорт помічника чергового Роменського РВП ГУНП в Сумській області Головного управління національної поліції в Сумській області та протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію від 14.01.2025 року.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Диспозицією ч.1 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Дослідивши матеріали справи та пояснення свідків, суд приходить до висновку, що викладені в протоколі обставини не підтверджуються наданими суду докази, оскільки матеріали справи не містять жодних відомостей про те, що між гр. ОСОБА_1 та його матір'ю ОСОБА_2 взагалі відбувалась лайка, даний факт не знайшов свого підтвердження ні в поясненнях ОСОБА_2 ні в поясненнях ОСОБА_1 .

Протокол про адміністративне правопорушення - це відповідним чином оформлений уповноваженою особою процесуальний документ про вчинення діяння, яке містить ознаки правопорушення передбаченого КУпАП. Саме складання протоколу - це процесуальна дія суб'єкта владних повноважень, яка спрямована на фіксацію адміністративного правопорушення та в силу положень ст. 251 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно з п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю у діях особи складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи вище наведене, суд вважає необхідним провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.173-2 КУпАП- закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП за відсутністю складу даного адміністративного правопорушення.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП закрити.

Постанова може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, до Сумського апеляційного суду через Роменський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі скарги протягом 10 днів з дня її винесення.

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В.О. Шульга