Справа 573/114/25
Номер провадження 3/573/80/25
29 січня 2025 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Терещенко О.І., розглянув матеріали за протоколом серії ЕПР1 №223124 від 17.01.2025, які надійшли із ВП №1 (м. Білопілля) Сумського РУП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, РНОКПП НОМЕР_1
- за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
17 січня 2025 року о 11:35 год у м. Білопілля по вул. Соборній ОСОБА_1 керував мопедом «Альфа» без д.н.з., не маючи права керування таким транспортним засобом. Дане правопорушення було вчинено повторно протягом року, оскільки згідно з постановою ЕНА 3243105 від 11 жовтня 2024 року останнього притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Вказаними діями ОСОБА_1 порушив п. 2.1а ПДР України та скоїв правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ч. 5 ст. 126 КУпАП адміністративна відповідальність настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою ст. 126 КУпАП.
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, підтверджується дослідженими судом письмовими матеріалами справи, зокрема: постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №3243105 від 11.10.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, довідкою інспектора САП Сумського РУП ГУНП в Сумській області Радченко О. від 20 січня 2025 року, згідно з якою ОСОБА_1 за наявними обліками ІПНП посвідчення водія не має, відеозаписом з місця події (а. с. 4-5, 9).
Отже, приходжу до висновку, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, знайшла своє підтвердження в суді.
При визначенні виду та розміру стягнення суд, на підставі статей 23, 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь вини та відношення до скоєного правопорушення, особу правопорушника, дійшов висновку, що з огляду на дотримання принципу співвідношення між тяжкістю вчиненого адміністративного правопорушення і заходом державного примусу, стягнення у виді штрафу є таким, що буде сприяти запобіганню вчиненню останнім нових правопорушень.
Підстав для застосування до ОСОБА_1 такого виду додаткового стягнення як оплатне вилучення транспортного засобу немає, оскільки докази того, що транспортний засіб є його власністю, суду не надано.
Щодо позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, то суд зазначає, що частиною 2 ст. 126 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Тобто у Законі не вживається поняття наявність посвідчення водія чи його відсутність, мова йде про право керування транспортним засобом.
Стаття 30 КУпАП із змінами та доповненнями, внесеними Законом України №1251-ІХ від 16. лютого 2021 року не перешкоджає застосування судами стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобами щодо осіб, які не мають посвідчення водія.
Тому вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 такий вид додаткового стягнення як позбавлення права на одержання права керування транспортними засобами на строк п'ять років, що відповідає диспозиції ст. 126 КУпАП та санкції частини 5 цієї статті.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У зв'язку з викладеним із ОСОБА_1 також підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, ч. 5 ст. 126 КУпАП, статтями 283, 284, 294 Кодексу України про адмінправопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу на користь держави в розмірі 2400 (двох тисяч чотирьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу і вноситься в установу банку України.
У разі несплати штрафу в установлений строк постанова надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови стягується:
- подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові;
- витрати на облік правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова суду в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 місяці з наступного дня після набрання рішенням законної сили, а в разі, якщо судове рішення підлягає негайному виконанню - з наступного дня після його постановлення.
Суддя