Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/355/25
Провадження №3/279/259/25
28 січня 2025 року м. Коростень
Суддя Коростенського міськрайонного суду Житомирської області Пацко О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Чугуєв, Харківської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
15.01.2025 року до Коростенського міськрайонного суду Житомирської області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. ст.245, 280 КУпАП під час розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення суд повинен з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно протоколу А4990 №42 від 11.01.2025 року ОСОБА_1 10.12.2025 року під час несення військової служби, на території військової частини НОМЕР_1 , що знаходиться у АДРЕСА_2 , будучи військовослужбовцем за контрактом, в умовах особливого періоду, що триває з моменту введення воєнного стану в Україні, перебував з ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах алкоголю з ротової порожнини; порушення мови; порушення координації рухів).
Цього ж дня, для проведення огляду, з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, військовослужбовцю, ОСОБА_1 , було запропоновано, у супроводі посадової особи, проїхати до КНП "Коростенська центральна міська лікарня".
Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння останній відмовився, що підтверджується Актом від 10.01.2025 про відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
З урахуванням вимог ч.2 ст.277 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 призначений о 15 год. 00 хв. на 27.01.2025 року.
ОСОБА_1 у судове засідання з'явився, пояснив, що дійсно 11 січня 2025 року йому, з метою перевірки виявлення стану алкогольного сп'яніння, було запропоновано пройти відповідний огляд , однак він відмовився, оскільки вживав ліки на спиртовій основі.
Дослідивши обставини вчиненого правопорушення, на підставі протоколу А4990 №42 про військове адміністративне правопорушення від 11.01.2025 та долучених до нього матеріалів, з урахуванням пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його позиції щодо виду та міри відповідальності, суд дійшов висновку про наявність підстав для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та застосування до нього адміністративного стягнення в межах санкції ч.3 ст.172-20 КУпАП у виді штрафу, оскільки відмова від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння є складом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-20 КУпАП.
Так, відповідно до ч.1ст.172-20 КУпАП відповідальність настає за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною 3 вказаної норми Закону передбачена відповідальність за дії передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст.1 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-IX затвердженоУказ Президента України від 24 лютого 2022р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Указом Президента України № 740/2024 від 28.10.2024 року продовжено строк дії воєнного стану з 5 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 днів.
За таких обставин дії ОСОБА_1 щодо вчинення адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП в умовах особливого періоду кваліфіковані правильно.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення,винність даної особи в його вчиненні та інші обставини,що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, показаннями технічних приладів тощо.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП підтверджується даними, що містяться у таких письмових доказах:
- протоколі А4990 №42 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП від 11.01.2025 року;
- акті від 10.01.2025 року про відмову від проходження на стан алкогольного сп'яніння;
-рапорту командира роти зв'язку командного пункту польового вузла зв'язку військової частини НОМЕР_1 від 10.01.2025 року.
- поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засіданні, про те що він відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою особою та за встановленою формою з урахуванням всіх вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, а також Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року № 329.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст.33 КУпАП судом враховуються характер вчиненного правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно з протоколом особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився. За місцем проходження військової служби характеризується посередньо, як грамотний, працьовитий, але недисциплінований військовослужбовець. До виконання своїх службових обов'язків ставиться не завжди відповідально. Вдосконалює свої фахові знання та навички нечасто. Має схильність до вживання алкоголю під час виконання службових обов'язків. Стосовно ОСОБА_1 досудове та судове слідство під час служби у військовій частині НОМЕР_1 не проводилося. До відповідальності за корупційні правопорушення не притягувався.
Пом'якшуючих та обтяжуючих обставин судом не встановлено.
З урахуванням вищевикладених обставин суд вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, яке за своїм видом і розміром відповідає характеру вчиненого правопорушення, особі порушника та ступеню його вини, є необхідним і достатнім для його виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до п.12 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" ОСОБА_1 , як військовослужбовець під час виконання службових обов'язків звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст.33, ч.3 ст. 172-20, 221, 283,284, 289, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, який підлягає зарахуванню до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Житомир обл./Житомир обл./ 21081100/, код за ЄДРПОУ: 37976485, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО: 899998, рахунок отримувача: UA228999980313070106000006827, код класифікації доходів бюджету: 21081100 ).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Коростенський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Роз'яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з моменту її винесення.
Суддя Ольга ПАЦКО