79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
29.01.25 Справа № 914/279/23
Суддя Господарського суду Львівської області Мазовіта А.Б., розглянувши матеріали
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України», м. Київ;
до відповідача:Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», м. Львів;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м. Київ;
про:стягнення 276 621 879,89 грн.
У провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа №914/279/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» до відповідача Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про стягнення 276 621 879,89 грн.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 07.03.2024 у справі №914/279/23 призначено судову експертизу, проведення якої доручено Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. На вирішення експерту поставлено наступні запитання:
1) ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» на газорозподільних станціях, які визначені додатком 3 до договору транспортування природного газу №2002000109 від 04.02.2020, закачувало газ у розподільні газопроводи, чи АТ «Львівгаз» на газорозподільних станціях відбирало газ у свої газопроводи?
2) які саме дії вчинялися кожною із сторін при передачі газу на ГРС у розподільні газопроводи?
3) чи була у АТ «Львівгаз» технічна можливість відбирати газ на ГРС у розподільні газопроводи?
4) чи була у АТ «Львівгаз» технічна можливість припинити (обмежити) приймання газу у розподільні газопроводи понад обсяги підтверджених Оператором ГТС номінацій безпосередньо на пунктах приймання-передачі газу?
5) чи була у ТзОВ «Оператор газотранспортної системи України» технічна можливість припинити (обмежити) закачування газу у розподільні газопроводи без посередньо на пунктах приймання-передачі газу, виходячи з обсягів підтверджених номінацій замовників послуг транспортування газу?
На час проведення експертизи провадження у справі зупинено.
30.10.2024 на адресу суду від Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів. Як зазначено у вказаному клопотанні, для вирішення поставлених експерту питань необхідно забезпечити доступ до об'єктів дослідження (пунктів приймання-передачі газу) згідно переліку, надати на дослідження технологічні схеми і перелік обладнання, які використовуються сторонами для приймання і закачування газу.
01.11.2024 від відповідача надійшла заява з процесуальних питань, в якій відповідач зазначив, що на пунктах приймання-передачі газу відсутнє обладнання і газопроводи АТ «Львівгаз», що використовується для приймання газу в газорозподільні мережі, тому не існує технологічної схеми приймання газу зі сторони АТ «Львівгаз». Технологічний процес роботи газорозподільних станцій, у тому числі пунктів приймання-передачі газу, визначений регламентом роботи газорозподільних станцій (інструкцією з їх експлуатації), який складається і затверджується Оператором ГТС. Наявні у матеріалах справи схеми розмежування балансової та експлуатаційної відповідальності сторін підтверджують, що пункти приймання-передачі газу та газопроводи, у які на цих пунктах передається газ, знаходяться в межах газорозподільних станцій, які перебувають у володінні Оператора ГТС поза межами балансової належності АТ «Львівгаз». На пунктах приймання-передачі газу Оператор ГТС передає газ у власні газопроводи, які перебувають у межах балансової належності та експлуатаційної відповідальності Оператора ГТС. У вказаній заяві відповідач додатково зазначив, що запитувані судовим експертом відомості є інформацією з обмеженим доступом, що охороняється законом. Тому відкритий розгляд справи матиме наслідком розголошення інформації щодо об'єктів газової промисловості, які є об'єктами критичної інфраструктури. В умовах воєнного стану захист критичної інфраструктури є важливим для забезпечення національної безпеки України, а тому розгляд справи слід здійснювати у закритому судовому засіданні.
З метою розгляду клопотання Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, провадження у справі підлягає поновленню.
Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що судові рішення, судові засідання та інформація щодо справ, які розглядаються судом, є відкритими, крім випадків, установлених законом. Ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа має право на вільний доступ до судового рішення в порядку, встановленому законом.
Відповідно ч. 5 ст. 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, визначених законом.
Згідно з ч. 8 ст. 8 ГПК України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Відповідно до частин 10, 11 ст. 8 ГПК України, розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні.
Суд зазначає, що запитувані судовим експертом відомості є інформацією з обмеженим доступом, що охороняється законом. Тому відкритий розгляд справи матиме наслідком розголошення інформації щодо об'єктів газової промисловості, які є об'єктами критичної інфраструктури. В умовах воєнного стану захист критичної інфраструктури є важливим для забезпечення національної безпеки України.
Враховуючи приписи постанови НКРЕКП №349 від 26.03.2022 «Щодо захисту інформації, яка в умовах воєнного стану може бути віднесена до інформації з обмеженим доступом, у тому числі щодо об'єктів критичної інфраструктури», з метою запобігання розголошення інформації з обмеженим доступом, суд дійшов висновку, що клопотання про розгляд справи у закритому судовому засіданні підлягає задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що використання систем відеоконференцзв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 8, 230, 234 ГПК України, суд
1. Провадження у справі поновити.
2. Клопотання Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про розгляд справи № 914/279/23 у закритому судовому засіданні задовольнити.
3. Розгляд справи №914/279/23 проводити у закритому судовому засіданні.
4. Справу призначити до розгляду на 13.02.25 о 11:00 год.
5. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань №7.
6. Явка повноважних представників сторін та третьої особи в судове засідання - обов'язкова.
7. Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 235 ГПК України.
8. Веб-адреса суду http://lv.arbitr.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається.
Суддя Мазовіта А.Б.