нп 3/490/1048/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
54067, м. Миколаїв, вул. Захисників Миколаєва, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
Справа № 490/65/25
29 січня 2025 року м. Миколаїв
Суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Демінська О.І., вивчивши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
06.01.2025 року до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
06.01.2025 року відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, вказану справу розподілено на суддю Демінську О.І.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 559250 від 28.12.2024 року, 28.12.2024 року о 08:25 год. в районі буд. № 43 по вул. Аркасівській в м.Миколаєві, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом «ВАЗ 2110», номерний знак НОМЕР_1 , був неуважний, не слідкував за дорожньою обстановкою та при виїзді з перехрестя з круговим рухом не зайняв відповідного крайнього правого положення в ході чого допустив бокове контактування з рухаючимся праворуч транспортним засобом «ЗАЗ Lanos», номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 . Внаслідок зіткнення транспортні засоби отримали механічні пошкодження та завдано матеріальних збитків.
Вказаними діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3.б, 10.1, 10.3 Правил дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Місцем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення є район буд. № 43 по вул. Аркасівській в м.Миколаєві, що належить до територіальної юрисдикції Заводського районного суду м. Миколаєва, а місцем проживання останнього вказано адресу: АДРЕСА_1 , що належить до територіальної юрисдикції Центрального районного суду м. Миколаєва.
Згідно з вимогами ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, а справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 124 КУпАП, можуть розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Проте, потерпілою особою за вказаним протоколом про адміністративне правопорушення є ОСОБА_2 , який працює на посаді помічника судді в Центральному районному суді м. Миколаєва.
Діючими нормами КУпАП не визначено порядку передачі справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
За правилами ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є об'єктивне з'ясування обставин справи.
З метою додержання принципу законності, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права.
Таким чином, з метою забезпечення виконання положень ст.ст.1, 245 КУпАП, при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду у зв'язку з тим, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, є працівником суду, до підсудності якого належить розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права.
Таким чином, при вирішенні питання про зміну територіальної підсудності слід керуватися ст.34 КПК України.
Відповідно до п. 3 ч.1ст.34 КПК України, кримінальне провадження передається на розгляд іншому суду, якщо обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження.
З урахуванням встановлених судом обставин, виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, суд вбачає розумним і доцільним вказані матеріали справи про адміністративне правопорушення направити до Миколаївського апеляційного суду для вирішення питання про направлення їх до іншого суду в межах юрисдикції Миколаївського апеляційного суду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 34, 314-315 КПК України, суд
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України, направити до Миколаївського апеляційного суду для визначення підсудності в межах юрисдикції Миколаївського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Демінська