Рішення від 22.01.2025 по справі 545/2430/24

Справа № 545/2430/24

Провадження № 2/545/136/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2025 Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді: Стрюк Л.І.

з участю секретаря: Синегуб Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Полтаві цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач є побутовим споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , якому в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача EIC-код 56ХМ26І01128221О, особовий рахунок НОМЕР_1 . При перевірці 17.10.2023 виявлено несанкціоноване підключення житлового будинку до газопроводу, встановленого прихованим способом, після часткової розкопки підземної частини газопроводу було виявлено наявність невідомого отвору, відсутнього в проектній документації, внаслідок чого було проведено донарахування об'ємів спожитого природного газу на суму 403 996,27грн, які добровільно боржником не сплачені.

Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз»: 403 996,27грн - вартості необлікованого об'єму природного газу, витрати пов'язані з експертизою ЗВТ в сумі 1 106,17 та 6 076,54 грн витрат по сплаті судового збору.

Представник відповідача надав відзив на позов, в якому зазначив, що позов відповідач не визнає в повному обсязі, оскільки із долученого до позовної заяви акту-розрахунку №45/23/1 від 24.10.2023 взагалі не можливо встановити порядок нарахування суми заборгованості, у вказаному акті відсутня інформація про об'єми спожитого газу та про суми грошових коштів, сплачених за рахунок спожитого газу. Крім того, викликають сумніви дані вартості газу в графіку «вартість газу грн/тис м3»; за період 21.01.2022-31.01.2022 вартість вказана 42009,1грн за тисячу кубометрів; за період 01.02.2022- 28.02.2022 вартість вказана 41 5514,7 за тисячу кубометрів; за період 01.05.2022-31.05.2022 вартість вказана 45 087,15грн за тисячу кубометрів; в усі інші періоди вартість становила 7 420грн за тисячу кубометрів. До акту-розрахунку не надано математичних розрахунків та формул, які були використані позивачем, що унеможливлює перевірку правильності даних, вказаних в акті-розрахунку №45/23/1 від 24.10.2023. Посилався на те, що позивачем не доведено причинно-наслідковий зв'язок між наявністю додаткового газопроводу з можливістю використання його для необлікованих витрат в обхід газового лічильника. Згідно із долученими до позовної заяви відеозаписами, газопровід, на який посилається позивач, має напрямок від будинку, працівниками під час складання акту про порушення не встановлювалося, чи під'єднаний газопровід до будинку, приладів та де фактично він закінчується. Вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та просив відмовити у задоволенні позовним вимог.

Представник позивача надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що при складанні акту-розрахунку виходили з вартості природного газу, який постачається ТОВ «ГК «Нафтогаз України», за підрахунками яких можна визначити середню ціну газу без ПДВ та без урахування послуги з транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи. Така ціна з ПДВ відповідає вартості природного газу, яка зазначена у акті-розрахунку №45/23/21 від 24.10.2023 за відповідні місяці. В інші періоди ТОВ «ГК «Нафтогаз України» постачав природний газ за договором по ціні 7420,00грн/тис.м3. Щодо причинно-наслідкового зв'язку зазначив, що достатньо самого факту під'єднання несанкціонованого газопроводу до газорозподільної системи чи системи внутрішнього газопостачання. Надані суду докази підтверджують факт фізичного з'єднання несанкціонованого газопроводу з газопровідною системою, відтак оператор ГРМ не зобов'язаний здійснювати розкопування подвір'я споживача з метою встановлення напрямку газопроводу та кінцевих приладів, які до нього підключені. Представник позивача у судове засідання не з'явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.

Відповідач та представник відповідача у судове засідання не з'явилися, попередньо представник надав заяву про розгляд справи без їхньої участі, заперечували проти задоволення позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві, просили відмовити у їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , якому в установленому законом порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача EIC-код 56ХМ26І01128221О(а.с.34). 17.10.2023 за цією адресою встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: наявність несанкціонованого газопроводу, встановленого прихованим способом, що підтверджується актом про порушення №161/23 та актом № 501/23 про припинення (обмеження) розподілу природного газу (а.с.37,39).

Згідно з актом про порушення № 161/23 від 17.10.2023, складеним майстром СОРПТ та ОС Хорольським С.В. (посвідчення № 479), майстром СОРПТ та ОС Садомовським С.О. (посвідчення № 522),слюсарем СОРПТ та ОС ОСОБА_2 (посвідчення № 493), слюсарем СОРПТ та ОС Романенко А.О. (посвідчення № 522), у присутності споживача ОСОБА_1 , на об'єкті житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем та зафіксовано наявність несанкціонованого газопроводу, встановленого прихованим способом, відмітка про усунення порушення на дату складання акта: акт припинення №501/23, встановлено інвентарну заглушку на газопроводі вводу(а.с.37).

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 ст. 82 ЦПК України визначено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Частиною 3 статті 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем затверджений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, отже, є актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ч.4 ст. 319 Цивільного кодексу України власність зобов'язує.

Відповідно до п. 3 ч.2. ст. 13 ЗУ "Про ринок природного газу" споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу

Відповідно до ч.3. ст. 13 ЗУ "Про ринок природного газу" у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Таким чином, саме позивач як власник майна та споживач послуг з розподілу природного газу, є відповідальною особою за стан газового обладнання у належному їй житловому будинку та несе відповідальність за несанкціонований відбір природного газу.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із споживачами природного газу, а також умови забезпечення надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб'єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об'єктів будівництва або існуючих об'єктів (умови технічного доступу); доступу суб'єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб'єктами ринку природного газу визначені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824, Законом України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, Правилами безпеки систем газопостачання України, затвердженими наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 травня 2015 року № 285 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 за № 674/27119.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про ринок природного газу» Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором.

Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.

У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу; несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу); приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ; самовільне під'єднання - під'єднання несанкціонованого газопроводу та/або газових приладів чи пристроїв до газорозподільної системи, внутрішньобудинкової системи газопостачання або газових мереж внутрішнього газопостачання об'єкта споживача з порушенням встановленої законодавством процедури.

Згідно з пунктом 5 глави 5 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРМ суміжні суб'єкти ринку природного газу, суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать наявність несанкціонованого газопроводу.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

Відповідач з актом про порушення був ознайомлений, що підтверджується його особистим підписом, без зауважень. Порушення було також зафіксовано відеозаписом та фотознімками (а.с.40-41,59)

Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, у таких випадках, зокрема, несанкціонованого відбору природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ.

Відповідно до пункту 4 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ пломбування та розпломбування газового обладнання на об'єктах споживачів, що пов'язані з припиненням/обмеженням або відновленням газопостачання (розподілу природного газу), виконуються Оператором ГРМ відповідно до вимог розділу X цього Кодексу.

При припиненні (відновленні) розподілу природного газу на об'єкт споживача складається акт у двох примірниках, один з яких залишається у споживача. При складанні акта про припинення розподілу природного газу Оператор ГРМ зазначає в ньому про наслідки несанкціонованого відновлення газоспоживання, передбачені цим Кодексом, а також обов'язково фіксує фактичні показання лічильника газу на дату припинення газопостачання (розподілу природного газу), за винятком випадків відмови в доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

У разі відмови споживача від підписання акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) фіксація припинення газопостачання (розподілу природного газу) (крім випадків відключень при аварійних ситуаціях) повинна підтверджуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про припинення газопостачання (розподілу природного газу), та/або підписом акта про припинення газопостачання (розподілу природного газу) однією незаінтересованою особою (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування тощо) за умови посвідчення такої особи. Акт про припинення газопостачання (розподілу природного газу) у цьому випадку надсилається споживачу рекомендованим поштовим відправленням.

Відповідно до пункту 5 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ припинення (обмеження) газопостачання (розподілу природного газу) споживачу здійснюється, зокрема, шляхом перекриття запірних пристроїв або встановлення інвентарної заглушки та їх опломбування.

17.10.2023 представниками АТ «Полтавагаз» складено акт про припинення (обмеження) розподілу природного газу №501/23 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.39).

За ініціативою оператора ГРМ лічильник газу РЛ «Новатор» G-6 заводський номер 3074856 був направлений на експертизу,що підтверджується актом про демонтаж засобу вимірювальної техніки від 19.10.2023 та протоколом про направлення лічильника газу на експертизу від 19.10.2023 (а.с.43-44).

Комісією АТ «Полтавагаз» здійснено експертизу лічильника РЛ «Новатор» G-6 заводський номер 3074856.

Згідно з актом експертизи лічильника газу №19738 від 20.10.2023 встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильник газу) шляхом пошкодження пломби заводу-виробника на корпусі лічильника; метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020; лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020 (пломба заводу-виробника на корпусі лічильника пошкоджена, на її місце встановлено предмет невідомого пошкодження схожий на пломбу; відліковий механізм візуально не пошкоджений; пошкодження болтів кріплення корпусу лічильника, конструкція лічильника не відповідає ТУ заводу-виробника; при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм не зупиняється) (а.с.45).

Відповідно до довідки ДП «Полтавський регіональний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації» від 20.10.2023 №13-ТЗ/19738 лічильник газу роторний РЛ «Новатор» G-6 № 3074856 не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020, похибка вимірювань перевищує допустиму (а.с.46).

Пунктом 10 глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ встановлено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

20.10.2023 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз», Акт про порушення № 19738 від 20.10.2023 розглянуто та задоволено частково, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.47-48).

Підпунктом 1 пункту 1 глави 3 РОЗДІЛУ XI Кодексу газорозподільних систем затвердженого постановою НКРЕКП від 30,09.2015 № 2494 встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням УСІХ газових приладів і пристроїв споживача (Фізичної особи за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки до дня виявлення ПОРУ місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

За наслідками розгляду акту складено акт-розрахунок №45/23/1 від 24.10.2023 не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості з 21.01.202 до 01.10.2023 на суму 403 996,27 грн (а.с.49).

На підставі акту-розрахунку №45/23/1 від 24.10.2023вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в рахунку № У0000000431 від 24.10.2023 та вартість відшкодування витрат пов'язаних з проведенням експертизи ЗВТ в рахунку№ У0000000432 від 24.10.2023 пред'явлено до сплати споживачу листом з описом (а.с.50-56).

Отже, при здійсненні демонтажу, експертизи, складанні акту про порушення, розгляду акту про порушення на комісії, складанні акту - розрахунку АТ «Полтавагаз» діяло у спосіб та порядок, встановлені Законом України «Про ринок природного газу», Законом України «Про метрологію і метрологічну діяльність», Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем».

Станом на час звернення з позовом вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 403 996,27грн та витрати пов'язані з проведенням експертизи ЗВТ в сумі 1 106,17грн споживачем не сплачені, що є підставою для стягнення їх в примусовому порядку.

Відповідно до пункту 6 глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ, відновлення газопостачання (розподілу природного газу) здійснюється Оператором ГРМ протягом двох робочих днів у містах та п'яти календарних днів у сільській місцевості за письмовим зверненням споживача (його постачальника) про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) та після усунення порушень (за їх наявності) і відшкодування Оператору ГРМ витрат на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу).

Позивач з відповідною заявою до АТ "Полтавагаз" не звертався, встановлені порушення Кодексу ГРМ, зазначені в акті про порушення № 161/23 від 17.10.2023, не усунув, витрати на припинення та відновлення газопостачання (розподілу природного газу) Оператору ГРМ не відшкодував.

У відповідності до ч.1 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, правопорушенням на ринку природного газу зокрема є: несанкціонований відбір природного газу.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: наявність несанкціонованого газопроводу.

Доводи відповідача, про відсутність причинно-наслідкового зв'язок між наявністю додаткового газопроводу з можливістю використання його для не облікованих витрат в обхід газового лічильника, не спростовують факту несанкціонованого відбору природного газу шляхом прихованих заходів, а саме наявність несанкціонованого газопроводу, встановленого прихованим способом.

Отже, факт наявності несанкціонованого газопроводу та відбору природного газу відповідачем суд вважає доведеним.

Твердження ОСОБА_1 про неправомірністьскладення позивачем акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газув сумі 403 996,27грн не доведені належними та допустимими доказами.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01 червня 2022 року справі за № 675/1135/20, де, зокрема, зазначено, що для встановлення наявності несанкціонованого газопроводу та несанкціонованого відбору природного газу відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем є достатнім встановлення факту самовільно під'єднаного газопроводу (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаного, зокрема ввареного, врізаного, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником) газу.

Отже, позовні вимоги є доведеними та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по справі на підставі ст. 141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст.12,81,141,229,247,263-265,268ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз»(р/р НОМЕР_3 у філії - Полтавське облуправління ПАТ «Державний ощадний банк України», код ЄДРПОУ 03351912) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 403 996,27грн, витрати, пов'язані з проведенням експертизи ЗВТ у сумі 1 106,17грн та 6 076,54 грн витрат по сплаті судового збору, всього 411 178,98 грн.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя: Л. І. Стрюк