Справа № 535/44/25
Провадження № 3/535/40/25
28 січня 2025 року с-ще Котельва
Котелевський районний суд Полтавської області
у складі за участюголовуючого - судді секретаря судових засідань прокурора особи, яка притягається до адміністративної відповідальностіМальцева С.О. Білик Н.О. ОСОБА_1 Кошлатого А.М.
розглянув справу про адміністративне правопорушення у відношенні:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого трактористом-машиністом сільськогосподарського виробництва в ФГ «Агровалді», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
який притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП,
установив:
На адресу Котелевського районного суду Полтавської області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст.172-6, ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №46 від 15.01.2025, ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 13 год. 47 хв. 19.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №47 від 15.01.2025, ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 14 год. 14 хв. 19.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Котелевського районного суду Полтавської області від 28.01.2025 об'єднано в одне провадження справу № 535/44/25 (номер провадження 3/535/40/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, із справою №535/45/25 (номер провадження 3/535/41/25) про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Об'єднаній справі присвоєно обліково-статистичний номер 535/44/25 (номер провадження 3/535/40/25).
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину визнав повністю.
Прокурор Скиба Д.І. у судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 850,00 грн.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з рішенням першої сесії восьмого скликання Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 01.12.2020 ОСОБА_2 набрав повноважень депутата Великорублівської сільської ради восьмого скликання.
Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до п.п. «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_2 , як депутат місцевої ради,
є суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12.10.2023.
Згідно роз'яснень НАЗК від 20.10.2023, оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).
Таким чином ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_2 раніше подавав щорічну декларацію за 2020 рік, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Згідно з листом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17.12.2024 № 02-24/2232 депутати Великорублівської сільської ради восьмого скликання періодично попереджаються про подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом вручення їм листів з роз'ясненнями стосовно порядку подання електронних декларацій, усно на засіданнях сесій сільської ради та шляхом надання інформації та повідомлень у застосунку Viber у спільній групі «Депутати».
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 лише о 13 год. 47 хв. 19.02.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, тобто несвоєчасно.
Відповідно до листа КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради від 12.12.2024 № 986 ОСОБА_2 у період з 01.01.2024 по 31.01.2024 за амбулаторною або стаціонарною допомогою не звертався.
Відповідно до листа КНП «Центр ПМД об'єднаних територіальних громад» від 30.12.2024 № 01-24/657 ОСОБА_2 у період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебував.
Таким чином, поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік у ОСОБА_2 не встановлено.
Отже, ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 13 год. 47 хв. 19.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до списку декларацій, оприлюднених в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_2 раніше подавав щорічну декларацію за 2020 рік, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції», типи декларацій, правила користування Реєстром та електронним цифровим підписом.
Згідно з листом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 17.12.2024 № 02-24/2232 депутати Великорублівської сільської ради восьмого скликання періодично попереджаються про подання електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом вручення їм листів з роз'ясненнями стосовно порядку подання електронних декларацій, усно на засіданнях сесій сільської ради та шляхом надання інформації та повідомлень у застосунку Viber у спільній групі «Депутати».
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 лише о 14 год. 14 хв. 19.02.2024 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, тобто несвоєчасно.
Відповідно до листа КНП «Котелевська лікарня планового лікування» Котелевської селищної ради від 12.12.2024 № 986 ОСОБА_2 у період з 01.01.2024 по 31.01.2024 за амбулаторною або стаціонарною допомогою не звертався.
Відповідно до листа КНП «Центр ПМД об'єднаних територіальних громад» від 30.12.2024 № 01-24/657 ОСОБА_2 у період з 01.01.2024 по 31.01.2024 на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні не перебував.
Таким чином, поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік у ОСОБА_2 не встановлено.
Отже, ОСОБА_2 , будучи депутатом Великорублівської сільської ради Полтавського району Полтавської області восьмого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024), а саме лише о 14 год. 14 хв. 19.02.2024 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
За таких обставин, суд вважає, що дії ОСОБА_2 слід кваліфікувати за ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31.01.2024).
При вирішення питання про накладення адміністративного стягнення, відповідно до положень ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, відсутність обставин, які пом'якшують відповідальність та обставин, що обтяжують відповідальність, у зв'язку з чим суд вважає можливим накласти на порушника ОСОБА_2 адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що є достатньою мірою відповідальності за скоєне адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.36, ч.1 ст.172-6, ст.ст.221, 252, 280, 283, п.1 ч.1 ст.284 КУпАП, суд,
постановив:
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у скоєнні адміністративних правопорушення, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок).
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід держави (Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605,60 (шістсот п'ять гривень 60 коп).
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше 15 днів з дня вручення йому цієї постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в поряду, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яка притягнута до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанови про застосування стягнення, передбаченого ст.32 КУпАП.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня її винесення.
Суддя: С.О. Мальцев