Постанова від 28.01.2025 по справі 716/37/25

Справа №: 716/37/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.01.2025 м.Заставна

Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Стрілець Я.С., з участю секретаря судових засідань Шафер В.В., прокурора Бачинського В.Я. розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та мешканки АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, одруженої, має двох малолітніх дітей, працює викладачем ЧНУ ім. Ю. Федьковича, депутат Горішньошеровецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області,

за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення № 19, 20, 21 від 07.01.2025, ОСОБА_1 , будучи відповідно до п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, при наступних обставинах.

Так, ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних на те причин, не подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік за формою, що визначається Національним агентством у строк до 31 січня 2024 року. Така декларація подана останньою 21.11.2024.

Крім того, ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних на те причин, не подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік за формою, що визначається Національним агентством у строк до 31 січня 2024 року. Така декларація подана останньою 21.11.2024.

Також, ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних на те причин, не подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік за формою, що визначається Національним агентством у строк до 01 квітня 2024 року.Така декларація подана останньою 21.11.2024.

Таким чином, своїми діями особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Під час розгляду адміністративної справи судом ОСОБА_1 свою вину у вчиненні корупційних адміністравтиних правопорушеннь визнала та підтвердила обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративного правопорушення.

Додатково пояснила, що вона була ознайомлена про необхідність подання електронної декларації, однак подала їх несвоєчасно, а саме 21.11.2024. Об'єктивних причин, які б перешкоджали їй це зробити не було.

Також особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 подала суду письмове клопотання в якому просила звільнити її від адміністративної відповідальності згідно вимог ст. 22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.

Прокурор під час розгляду справи просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 172-6 ч. 1 КпАП України. Вважав, що в матеріалах адміністративної справи міститься достатньо доказів на підтвердження її вини. Щодо клопотання про звільнення від адміністративної відповідальності, то вважав, що відсутні підстави для цього.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та прокурора, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку про наявність в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом, відповідно до рішення Горішньошеровецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області від 20 листопада 2020 року №1-1/2020 «Про початок повноважень депутатів Горішньошеровецької сільської ради» ОСОБА_1 обрана депутатом зазначеної ради.

Підпунктом «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Отже, ОСОБА_1 відноситься до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно із статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (надалі - Декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону.

Пунктом п. 2.7 розділу XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки для ОСОБА_1 , як депутата Горішньошеровецької сільської ради Чернівецького району Чернівецької області, становила не пізніше 31.01.2024. Щодо подання декларації за 2023 рік, то гранична дата подання такої становила 01.04.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язана була подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічну за 2021 та 2022 роки до 31 січня 2024 pоку, а також за 2023 до 01 квітня 2024 року.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 ознайомлено з вимогами чинного законодавства щодо заповнення електронної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, терміну її подання, а також роз'яснено наслідки та відповідальність за несвоєчасне або неподання декларації. Дана обставина вбачається з її письмових пояснень.

Проте, всупереч чинного законодавства та в порушення строку встановленого для подання електронної декларації на сайт НАЗК, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності тільки 21.11.2024 подала вказані декларації. Вказане підтверджується роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

При цьому, судом не встановлено об'єктивних поважних причин, які б перешкоджали особі своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки.

Крім того, і про поважність не подання вчасно декларації на сайт НАЗК не вказувала під час розгляду справи і сама особа, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно дочастин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, враховуючи всі обставини справи, а також наявні у справі докази, в тому числі визнання вини ОСОБА_1 , суд вважає, що вина останньої у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП підтверджується в повному обсязі.

Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Згідно вимог ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні на особу адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, та те що склад даного правопорушення є формальним, особа порушника та ступінь її вини. Береться до уваги той факт, що особа має на утриманні двох малолітніх дітей, раніше до кримінальної чи адміністративної відповідальності не притягувалась. Від даного правопорушення не настало тяжких наслідків.

При розгляді судом обставин, що обтяжують відповідальність передбачених ст. 35 КУпАП не встановлено.

Враховуючи всі обставини справи, суд вважає можливим звільнити

ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП на підставі ст.22 КУпАП та оголосити їй усне зауваження.

На думку суду, застосування такого заходу, як усне зауваження, буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Згідно вимог ст. 284 КУпАП, по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов, зокрема, про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.

На підставі викладеного, провадження по справі також підлягає закриттю.

Крім того, у зв'язку із звільненням особи від адміністративної відповідальності питання про стягнення судового збору судом не вирішується.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 3, ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 22, 33, 36, 40-1, 172-6, 283-285, 294 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч.1 КУпАП № 716/37/25, № 716/38/25, № 716/39/25 та присвоїти номер об'єднаній справі № 716/37/25.

На підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.

Провадження в адміністративній справі закрити.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.

Суддя Ярослав СТРІЛЕЦЬ