Справа № 683/244/25
3/683/219/2025
28 січня 2025 року м. Старокостянтинів
Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сагайдак І.М., з участю секретаря судового засідання Повзун С.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинів справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 16 січня 2025 року о 18 годині 23 хвилини по вул. Миру,4 в с. Левківка Хмельницького району Хмельницької області керував автомобілем марки «Fiat Tempra», номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проведення огляду у медичному закладі водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчинені інкримінованого йому адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що 16 січня 2025 року біля 18 години він керував автомобілем марки «Fiat Tempra», номерний знак НОМЕР_1 , та був зупинений поліцейськими. Під час спілкування із поліцейськими, останні повідомили, що від нього чути запах алкоголю. Заперечив факт вживання алкоголю, вказуючи, що він алкоголь не вживає, оскільки хворіє та приймає ліки. Не заперечує, що поліцейські пропонували йому пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, однак він відмовився, бо поліцейські не запросили свідків, а він чув від людей, що без свідків результати огляду підробляють. Також вказував, що поліцейські пропонували йому пройти огляд у медичному закладі, однак він теж відмовився, бо була темна пора доби, він живе один і не було на кого залишити домашнє господарство.
Заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши надані докази, суд приходить до наступних висновків.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортним засобом, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортного засобу є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до п.2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою адміністративну відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного сп'яніння визначається ст.266 КУпАП.
Відповідно до положень ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в годи з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджується сукупністю досліджених у судовому засіданні доказів.
Так, за даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №222655 від 16 січня 2025 року, який складено відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, встановлено, що ОСОБА_1 16 січня 2025 року о 18 годині 23 хвилини по вул. Миру,4 в с. Левківка Хмельницького району Хмельницької області керував автомобілем марки «Fiat Tempra», номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проведення огляду у медичному закладі водій відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
З даних розписки про роз'яснення прав та обов'язків, передбачених ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП слідує, що ОСОБА_1 було роз'яснено зміст зазначених статей, що останній підтвердив своїм підписом.
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАН №3872188 від 16 січня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.121-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1190 грн. за те, що він 16 січня 2025 року о 18 годині 21 хвилині по вул. Миру, 4 в с. Левківка здійснював рух на транспортному засобі марки «Fiat Tempra», номерний знак НОМЕР_1 , у якому не освітлювався номерний знак, чим порушив вимоги п.2.9.в Правил дорожнього руху.
Факт вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення зафіксовано на відеозаписі з нагрудної камери поліцейського. Так, на вказаному відеозаписі зафіксовано факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом, його зупинку на вимогу поліцейських, виявлення поліцейськими при спілкуванні із ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, а саме: запаху алкоголю з порожнини рота, повідомлення поліцейськими ОСОБА_1 про наявні у нього ознаки алкогольного сп'яніння. Також на відеозаписі зафіксовано як поліцейський неодноразово пропонував ОСОБА_1 в зв'язку із виявленими ознаками алкогольного сп'яніння пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою приладу «Драгер», однак останній відмовився. Крім того, поліцейський неодноразово пропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у медичному закладі, однак останній також відмовився. Також на відеозаписі зафіксовано як поліцейські роз'яснювали ОСОБА_1 наслідки відмови від проходження ним огляду на стан алкогольного сп'яніння, та що у разі відмови відносно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
Вищезазначений відеозапис є безперервним, на ньому зафіксовано у повному обсязі усі обставини події, які підтверджують факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, виявлення поліцейськими у нього ознак алкогольного сп'яніння, пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та у медичному закладі, а також його відмову від проходження такого огляду.
Посилання ОСОБА_1 на те, що він не перебував у стані алкогольного сп'яніння, а також, що поліцейські не забезпечили йому під час проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння участі свідків, а тому він відмовився проходити такий огляд, на увагу не заслуговують.
ОСОБА_1 , як водій транспортного засобу, на вимогу поліцейських, які виявили у нього ознаки алкогольного сп'яніння, повинен був пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, оскільки такий його обов'язок, як водія, передбачений п.2.5 Правил дорожнього руху.
Щодо участі свідків під час проходження водієм огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, то відповідно до положень ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Оскільки у даному випадку поліцейські використовували спеціальні технічні засоби відеозапису та фіксували усі події, які відбувались за участі водія ОСОБА_1 на нагрудну камеру поліцейського, що підтверджується безперервним відеозаписом, переглянутим у судовому засіданні, тому участь свідків при проведенні огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння була не обов'язковою.
З огляду на викладене, проаналізувавши вказані докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена і його дії слід кваліфікувати за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимог статті 33 КУпАП, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, наявність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
На підставі викладеного, враховуючи підвищену суспільну небезпечність правопорушень, пов'язаних із керуванням транспортними засобами у стані сп'яніння, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн. 60 коп. судового збору.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК у Хмел.обл/Хмельн.обл/21081300; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.); номер рахунку UA748999980313060149000022001; код класифікації доходів бюджету 21081300; призначення платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі).
Реквізити для сплати судового збору: отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Згідно ч. 1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч.1 ст.307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
Згідно ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: