"28" січня 2025 р. Справа №597/6/25
Суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Тренич А.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №4 (м. Заліщики) Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, неодруженого, місце проживання: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
Як вбачається з протоколів про адміністративні правопорушення:
- серії ЕПР1 №120951 від 02.01.2025 року, 20.11.2024 року о 17 год. 42 хв. гр. ОСОБА_1 в смт. Товсте по вул.Українська, 72, керував т/з мотоциклом марки Кові, який не зареєстрований у встановленому порядку в сервісному центрі МВС України, чим порушив вимоги п.п. 30.1 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.6 ст.121 КУпАП;
- серії ЕПР1 №210958 від 02.01.2025 року, 20.11.2024 року о 17 год. 42 хв. гр. ОСОБА_1 , в смт. Товсте по вул.Українська,72 керував т/з мотоциклом д.н.з. Б/Н без ввімкненого ближнього світла фар у темну пору доби, чим порушив вимоги п. 19.1.а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.122 КУпАП;
- серії ЕПР1 №210936 від 02.01.2025 року, 20.11.2024 року о 17 год. 42 хв. гр. ОСОБА_1 в смт. Товсте по вул.Українська, 72, керуючи т/з мотоциклом марки Кові, д.н.з. Б/Н не підібрав безпечної швидкості, не вибравши безпечного інтервалу, не будучи уважним за кермом допустив зіткнення з транспортним засобом марки Рено Лагуна д.н.з. НОМЕР_1 , який рухався в попутному напрямку під керуванням громадянина ОСОБА_2 , внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 12.3 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ст.124 КУпАП;
- серії ЕПР1 №210944 від 02.01.2025 року, 20.11.2024 року о 17 год. 42 хв. гр. ОСОБА_1 в смт. Товсте по вул.Українська, 72, керував т/з мотоциклом марки Кові, д.н.з.Б/Н, не маючи права керувати таким видом т/з, а саме не мав посвідчення водія відповідної категорії, чим порушив вимоги п. 2.1.а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.2 ст.126 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Приймаючи до уваги факт, що в провадженні судді знаходиться чотири справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, які кваліфікуються за ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 та ч.2 ст.126 КУпАП, вважаю, що відповідно ст.36 КУпАП вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи №597/6/25 (провадження 3/597/42/2025).
У судовому засіданні ОСОБА_1 підтвердив обставини викладені в протоколах про адміністративні правопорушення та зазначив, що вину у вчиненні даних адміністративних правопорушень визнає та щиро розкаюється.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про доведеність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виходячи з наступного.
Згідно зі ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст.245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративні правопорушення є повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та інше.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 ч.2 ст.126 КУпАП підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №210951 від 02.01.2025 року;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №210958 від 02.01.2025 року;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №210936 від 02.01.2025 року;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №210944 від 02.01.2025 року;
- схемою огляду місцевості від 20.11.2024 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 20.11.2024 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 04.12.2024 року;
- постановою про закриття кримінального провадження від 31.12.2024 року, внесеного до ЄРДР за № 12024211150000178 від 21.11.2024 року за ч.1 ст.286 КК України.
Відповідно ч.6 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч.2 ст.122 КУпАП порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 124 КУпАП передбачає відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
Згідно ч. 2 ст.126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 30.1 ПДР власники механічних транспортних засобів і причепів до них повинні зареєструвати (перереєструвати) їх в уповноваженому органі МВС або провести відомчу реєстрацію в разі, якщо законом установлена обов'язковість проведення такої реєстрації, незалежно від їхнього технічного стану протягом 10 діб з моменту придбання (отримання), митного оформлення або переобладнання чи ремонту, якщо необхідно внести зміни до реєстраційних документів.
У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги, а також у тунелях на транспортному засобі, що рухається, повинні бути ввімкнені такі світлові пристрої на всіх механічних транспортних засобах - фари ближнього (дальнього) світла (п.19.1а ПДР).
В силу положень п.12.3 ПДР, у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Відповідно до п.2.1а ПДР водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст.121 КУпАП, тобто керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку, ч.2 ст.122 КУпАП - порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами, ст.124 КУпАП - тобто порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортного засобу та ч.2 ст.126 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
ОСОБА_1 є неповнолітнім.
Відповідно до ст.221 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, вчинені особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів.
Відповідно до ст. 13 КУпАП до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу. У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173,173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах.
Аналізуючи матеріали справи, зважаючи на вищенаведені обставини, той факт, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що є небезпечними як для самої особи, яка керує транспортним засобом без відповідного на те права, що є джерелом підвищеної небезпеки, так і для інших учасників дорожнього руху та носило суспільну небезпеку, тому, за таких обставин, суд вважає за доцільне, з метою попередження вчинення ним у майбутньому правопорушень в сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Визначення більш м'якого стягнення не досягне мети, визначеної ст..23 КУпАП.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суддя враховує: характер вчинених ним правопорушень; ступінь його вини у вчинених правопорушеннях, передбачених ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 та ч. 2 ст.126 КУпАП, яка доведена повністю, а також зважає на те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, справи, які одночасно розглядаються одним і тим же складом суду, тому відповідно до вимог ст. 36 КУпАП на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу.
Накладення судом на ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.
Також вважаю, що відповідно до ст.40-1 КУпАП, ч.2 п.5 ст.4 Закону України “Про судовий збір» з ОСОБА_1 слід стягнути в дохід держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 121, 122, 124, 126, 283, 284, 287, 294 Кодексу про адміністративні правопорушення, суддя, -
постановив:
Об'єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 :
-№597/6/25 (провадження 3/597/42/2025) за ч.6 ст.121 КУпАП,
-№597/7/25 (провадження 3/597/43/2025) за ч.2 ст.122 КУпАП,
-№597/9/25 (провадження 3/597/44/2025) за ст.124 КУпАП,
-№597/10/25 (провадження 3/597/45/2025) за ч.2 ст.126 КУпАП
та об'єднаному провадженню присвоїти №597/6/25 (провадження 3/597/42/2025).
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст.121, ч.2 ст.122, ст.124 та частиною 2 статті 126 КУпАП і накласти стягнення:
за частиною 6 статті 121 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за частиною 2 статті 122 КУпАП у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень;
за статтею 124 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень;
за частиною 2 статті 126 КУпАП - у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) гривень.
На підставі частини 2 статті 36 КУпАП накласти на ОСОБА_1 остаточне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста сорок) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору в дохід держави на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001 ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: - подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; - витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Тернопільського апеляційного суду через Заліщицький районний суд Тернопільської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Анна ТРЕНИЧ