Справа № 710/1624/24 Провадження № 2-о/710/12/25
27.01.2025 м. Шпола
Шполянський районний суд Черкаської області в складі:
Головуючого -судді- Сивоконя С.С. ,
за участі секретаря судового засідання - Шпиці О.Е.,
учасники процесу:
заявник - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , військова частина НОМЕР_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу
Описова частина
Короткий зміст вимог
До Шполянського районного суду Черкаської області 11.11.2024 надійшла заява від ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу та перебування на її утриманні. У своїй заяві заявник просить встановити факт проживання однією родиною без реєстрації шлюбу: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2011 року по день зникнення ОСОБА_2 безвісті - 06.09.2024. Крім цього просить встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , до дня зникнення ОСОБА_2 безвісті - 06.09.2024 року.
Аргументи сторін.
Заява мотивована тим, що починаючи із 2011 року заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи із 2011 року постійно проживали однією сім'єю, як чоловік і дружина, однак без укладення шлюбу в житловому будинку АДРЕСА_1 , де вони разом вели спільне господарство та мали спільний бюджет. Фактично виконували права і обов'язки подружжя, вели спільне господарство, мали організований побут, спільний бюджет, спільно вирішували питання, пов'язані з побутом, брали участь в утриманні житла та займалися його благоустроєм, піклувалися та дбали один про одного, що носило постійний та системний характер. У цей час заявниця перебувала на утриманні свого чоловіка, оскільки він постійно надавав їй кошти для оплати комунальних послуг, купівлі продуктів харчування, речей особистого користування. Заявниця та ОСОБА_2 не перебували в офіційному шлюбі з іншими особи під час спільного проживання.
22.05.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 був призваний на військову службу, яку проходив у Військовій частині НОМЕР_1 , а уже ІНФОРМАЦІЯ_5 під час виконання бойових завдань ОСОБА_2 зник безвісті в районі села Михайлівна Покровського району Донецької області. ОСОБА_2 , який не мав родичів першого ступеня споріднення, у своєму письмовому зверненні до командира військової частини в якій ніс військовій службу, зазначав лише заявницю як члена своєї родини, з огляду на що, саме заявниці було видано сповіщення сім'ї. Також керівництво військової частини НОМЕР_1 повідомило заявницю про те, що оскільки вона не має документального підтвердження свого відношення до осіб, зазначених у п.7 Порядку, тому відповідно і не має права на отримання грошового забезпечення зниклого безвісті ОСОБА_2 , а отже рекомендували заявниці, за наявності підстав звернутися до суду із заявою на підтвердження факту її безпосередніх родинних зв'язків із зниклим безвісті.
Ухвалою судді Шполянського району Черкаської області від 18.11.2024 було залишено заяву без руху.
Ухвалою судді Шполянського району Черкаської області від 26.11.2024 було відкрито провадження по справі.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явилася та підтримала свою заяву, просила її задовольнити.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_6 до суду не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник військової частини НОМЕР_1 до суду не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом.
Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, встановив наступне.
Згідно копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_2 виданого Шполянським РС УДМС України в Черкаській області 11.11.2015 року, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 з 19.11.2015 є АДРЕСА_1 . (а.с. 8).
Відповідно до витягу з реєстру територіальної громади Матусівської сільської ради, ОСОБА_1 зареєстрована із 19.11.2015 за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.9).
Відповідно до довідки від 11.10.2024 №276/02-29 виданої Матусівською сільською радою Черкаської області, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживають однією сім'єю, без укладення шлюбу, як чоловік та дружина починаючи з 2011 року по даний час. ОСОБА_1 постійно проживала на правах члена сім'ї разом із ОСОБА_2 , мають спільний бюджет та ведуть спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.10).
Відповідно до витягу №422 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 11.10.2024 виданого в с. Матусів, Черкаська область, за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровані: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . (а.с.12).
Відповідно до копії сповіщення сім'ї №142 від 16.09.2024 №1/2744 наданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , адресованого ОСОБА_1 , сповіщалося про те, що солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , головний сержант 3 єгерського взводу 3 єгерської роти НОМЕР_3 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 , призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_4 22 травня 2024 року, зник безвісті 06.09.2024 під час виконання бойового завдання поблизу села Михайлівка Покровського району Донецької області (а.с.11).
Відповідно до копії довіреності від 20.05.2024, посвідченої Горбачем В.П. приватним нотаріусом Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області, зареєстровано в реєстрі за № 1516, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , цією довіреністю уповноважив гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , представляти його інтереси у судах усіх інстанцій, в органах державної виконавчої служби з питань, пов'язаних з виконанням судових та інших рішень, у будь-яких інших органах в тому числі в центральних та місцевих органах виконавчої влади, в органах місцевого самоврядування. (а.с.13).
Мотиви, з яких виходить суд, та застосування норм права.
Згідно ч.ч. 3,4 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно п.5 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
За ч.2 ст. 315 ЦПК України, в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Згідно ч.1 ст. 21 СК України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду №5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну «сімейне життя», вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв'язків. Так, у справі «Ельсхольц проти Німеччини» від 13.07.2000, суд визначив, що «поняття сім'ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші «сімейні» defactoзв'язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом».
Згідно ч.1.ст.316 ЦПК України, заявафізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу необхідне заявниці для можливості отримати грошове забезпечення зниклого безвісті ОСОБА_2 .
Обов'язковою умовою для визнання осіб членами сім'ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення з суб'єктом права на пільги щодо оплати житлово-комунальних послуг спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин. Про це зазначено у п.6 Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 р. № 5-рп/99, справа 1-8/99 у справі за конституційними поданнями Служби безпеки України, Державного комітету нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України, Міністерства фінансів України щодо офіційного тлумачення положень пункту 6 статті 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частин четвертої і п'ятої статті 22 Закону України "Про міліцію" та частини шостої статті 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (справа про офіційне тлумачення терміна "член сім'ї").
Належними та допустимими доказами проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без реєстрації шлюбу є, зокрема: свідоцтва про народження дітей; довідки з місця проживання; свідчення свідків; листи ділового та особистого характеру тощо; свідоцтво про смерть одного із «подружжя»; свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько; виписки з погосподарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства. Такий висновок міститься у Постанові Верховного Суду у справі № 524/10054/16 від 15.07.2020.
Для встановлення спільного проживання однією сім'єю до уваги беруться показання свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту, документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки, фотографії певних подій, документи, що підтверджують придбання майна на користь сім'ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо. Показання свідків та спільні фотографії не можуть бути єдиною підставою для встановлення факту спільного проживання однією сім'єю жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду у справі № 496/2083/19 від 06.10.2022.
Для встановлення спільного проживання однією сім'єю до уваги беруться показання свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту, документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки, фотографії певних подій, документи, що підтверджують придбання майна на користь сім'ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо. Такий висновок міститься у Постанові Верховного Суду у справі № 753/11423/22 від 09.10.2024.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду №5 від 31.03.1995 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжуєю ридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належать встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України.
У п.104 постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 560/17953/21 від 18.01.2024 зазначено, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:
- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чимайнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;
- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;
- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);
- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
У Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 07.02.2024 у справі № 212/5550/23, зазначено, що при відмові у відкритті провадження у справі суди вважали, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки за предметом та можливими правовими наслідками цей спіріснує в сфері публічно-правових відносин та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства; натомість, суди залишили поза увагою, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, факту перебування фізичної особи на утриманні та факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами ЦПК України та зробили помилковий висновок про відмову у відкритті провадження у справі
Згідно до ч.ч.5,6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Згідно з ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 із 19.11.2015 року. (а.с.9). ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 від 29.10.2014 (а.с.12).
ОСОБА_1 постійно проживала на правах члена сім'ї разом із ОСОБА_2 без укладення шлюбу, як чоловік та дружина починаючи з 2011 року, мають спільний бюджет та ведуть спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.10).
Довіреності від 20.05.2024, посвідченої Горбачем В.П. приватним нотаріусом Звенигородського районного нотаріального округу Черкаської області, зареєстровано в реєстрі за № 1516, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уповноважив гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , представляти його інтереси у судах усіх інстанцій, в органах державної виконавчої служби з питань, пов'язаних з виконанням судових та інших рішень, у будь-яких інших органах в тому числі в центральних та місцевих органах виконавчої влади, в органах місцевого самоврядування. Довіреність видана терміном на три роки. (а.с.13).
Суд критично оцінює надані світлини, оскільки на них відсутній будь-який запис щодо ідентифікації осіб, які на них зображені, а також не вказаний період часу, коли були зроблені світлини та місце в якому вони були зроблені. (а.с.15).
Факт проживання ОСОБА_1 на правах члена сім'ї разом із ОСОБА_2 без укладення шлюбу, як чоловік та дружина починаючи з 2011 року, підтверджується довідкою виданою Матусівською сільською радою Черкаської області. (а.с.10).
Разом з тим, факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 і ОСОБА_2 підтвердили у судовому засіданні свідки: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з показів яких встановлено, що ОСОБА_1 і ОСОБА_2 із 2011 року по вересень 2024 року проживали разом як чоловік та дружина однією сім'єю без реєстрації шлюбу, за адресою: АДРЕСА_1 .
Тому в цій частині заявлені вимоги потрібно задовольнити.
Щодо встановлення факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 суд зазначає таке.
Відповідно до копії сповіщення сім'ї №142 від 16.09.2024 №1/2744 наданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_3 , адресованого ОСОБА_1 , сповіщалося про те, що солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , головний сержант 3 єгерського взводу 3 єгерської роти НОМЕР_3 єгерського батальйону військової частини НОМЕР_1 , призваний на військову службу ІНФОРМАЦІЯ_4 22 травня 2024 року, зник безвісті 06.09.2024 під час виконання бойового завдання поблизу села Михайлівка Покровського району Донецької області (а.с.11).
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Згідно з ч.1 ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
Відповідно до ч.4 ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3пункту 2 статті 16 цього Закону, належать в тому числі: жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Згідно п.2 Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 №884, у цьому Порядку під терміном "безвісно відсутній військовослужбовець" слід розуміти зниклого безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовця, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби.
Згідно п.4 цього Порядку, виплата грошового забезпечення здійснюється з дня захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, а також інтернування в нейтральних державах або зникнення безвісти, членам сімей військовослужбовців за їх заявою на ім'я командира (начальника, керівника) військової частини (установи, організації).
Відповідно до п.7 згаданого Порядку, виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
Відповідно до п .2 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Згідно правових висновків, викладених в постанові Верховного Суду від 22 жовтня 2020 року у справі № 210/343/19, постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі №520/6518/17, постанові Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі №210/2422/16-ц, повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування. Постійний характер допомоги означає, що вона була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
При вирішенні питання щодо встановлення вищевказаного факту суд приймає до уваги п.8постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.95 р. №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», відповідно до якого встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд установить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання. Видана відповідним органом довідка про те, що за його даними особа не перебувала на утриманні померлого, не виключає можливості встановлення у судовому порядку факту перебування на утриманні. Така довідка оцінюється судом за правиламист.62 ЦПК України.
Члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Таке визначення міститься у ч.1 ст. 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Відповідно до ч.3 ст.12, ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У частині першій статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Факт перебування заявниці ОСОБА_1 на утриманні зниклого безвісті військовослужбовця ОСОБА_2 свого підтвердження в ході судового розгляду не знайшов.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів заявника, оцінивши докази, надані заявником, суд вважає, що встановлені у справі обставини не підтверджують позицію заявниці, покладену в основу заявленої вимоги, в частині встановлення факту перебування її на утриманні ОСОБА_2 , а відтак, у задоволенні цієї вимоги слід задовольнити.
Згідно ч.7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 21 Сімейного кодексу України, ст. 1264 ЦК України, ст.ст.81, 89, 258-259, 263-265, 294, 315 - 319, 354, 355, п.п.15.5 п.15 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України, суд,
Заяву задовольнити частково.
Встановити факт постійного проживання однією сім'єю, як чоловіка та жінки - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , починаючи з 2011 року по день зникнення безвісті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В іншій частині заявлених вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Шполянського
районного суду С.С.Сивокінь
(повний текст рішення складено 28.01.2025)