Справа № 344/21726/24
Провадження № 3/344/384/25
27 січня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Ковалюк І.П., за участі захисника Голуба Г.С., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 здійснював провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання.
Так, ОСОБА_1 20 листопада 2024 року близько 12 год 20 хв по АДРЕСА_2 , в пункті обміну валюти, здійснював провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкт господарювання, чим порушив ч.1 ст. 58, ч. 1 ст. 128 Господарського кодексу України, тим самим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні інкримінованого йому адміністративному правопорушенні не визнав.
Захисник вказав, що матеріали справи не містять доказів, які б підтверджували факт здійснення ОСОБА_1 регулярної, постійної та суттєвої господарської діяльності з надання послуг по обміну валют, так і факт отримання від підприємницької діяльності прибутку. Тому просив закрив провадження в справі за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, вважаю наступне.
Норма ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Об'єктивна сторона даного правопорушення полягає у здійсненні діяльності, що містить ознаки підприємницької, без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, або здійсненні без одержання ліцензії видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.58 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Згідно до ч.1 ст. 128 Господарського кодексу України, громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до статті 58 цього Кодексу.
Адміністративним правопорушенням відповідно до вимог ст. 9 КУпАП визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вивчивши матеріали даної адміністративної справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним вищевказаного адміністративного правопорушення повністю підтверджується зібраними письмовими доказами по даній адміністративній справі, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення №3678, актом (довідка) про результати проведеної фактичної перевірки пункту обміну валют, копіями направлень на перевірку пункту обміну валют за адресою вул. Шпитальна,1 в м.Івано-Франківськ.
Згідно наведених документів, працівниками ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено перевірку пункту обміну валют розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Під час контрольної розрахункової операції ОСОБА_1 обміняв 100 доларів США на 4175 грн., без видачі будь-якого розрахункового документа, який б засвідчив такий факт обміну. Будь-яких документів, що надають йому право здійснювати таку господарську діяльність він не надав. Факт здійснення господарської діяльності з обміну валют також підтвердився долученим до матеріалів справи відеозаписом.
Як вбачається із долучених відеозаписів, що приміщення в якому знаходився ОСОБА_1 та здійснив операцію по обміну валюти обладнане як пункт обміну валюти, із відповідною вивіскою та банером.
Разом з тим, доказів того, що ОСОБА_1 являється працівником іншого суб'єкта господарювання, який би здійснював діяльність в даному пункті обміну валют, суду не надано.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії.
У матеріалах справи відсутні будь-які дані про вилучення будь-якої продукції, знаряддя виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, а тому конфіскація не застосовується.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 605 гривень 60 копійок судового збору.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження даної постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Іванна КОВАЛЮК