Постанова від 28.01.2025 по справі 344/22706/24

Справа № 344/22706/24

Провадження № 3/344/628/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 ставиться у вину провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання, за наступних обставин.

12 грудня 2024 року ОСОБА_1 здійснив валютно-обмінні операції без державної реєстрації суб'єкта господарювання, чим порушив ч.1 ст.58, ч.1 ст.128 Господарського кодексу України.

28 січня 2025 року через канцелярію суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження за ч.1 ст.164 КУпАП на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Вказав, що 12 грудня 2024 року він, на прохання свого знайомого ОСОБА_2 , допомагав у перенесенні речей (сейфу та іншого необхідного обладнання) із автомобіля у приміщенні по АДРЕСА_2 , яке з його слів готувалось до відкриття. Коли він перебував у вказаному приміщенні, приблизно о 15 год 40 хв до віконечка підійшли незнайомі особи, які представились працівниками ГУ ДФС в Івано-Франківській області, уточнили його анкетні дані, сказали, що вони проводять перевірку. Під час розмови з працівниками ГУ ДФС в Івано-Франківській області він зазначив, що не жодних послуг обміну не надає, просто деякий час перебуває у даному приміщенні на прохання знайомого. Через декілька хвилин працівники працівники ГУ ДФС в Івано-Франківській області подали якісь документи, сказали підписати, пояснили, що це документи про перевірку. Вказав, що нічого підписувати не буде. Додав, що навчається на другому курсі денної форми навчання у приватному вищому навчальному закладі - Університеті Короля Данила, жодної підприємницької діяльності не здійснює, не проводить валютно-обмінних операцій, відповідно доходів від здійснення підприємницької діяльності не отримує.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , якому роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП, вказав, що не працює у валютному обміннику, що знаходиться по АДРЕСА_2 . 12 грудня 2024 року допомагав другу переносити сейф. Друг кудись відійшов, залишився сам. Підійшли люди, попросили поміняти злоті на гривні. Систематично валютно-обмінні операції не здійснює.

Відповідно до вимог ст.1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно з вимогами ч.1 та ч.2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Згідно з ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- та відеозапису.

Встановлено, що на підтвердження вини ОСОБА_1 ГУ ДПС в Івано-Франківській області надано: протокол про адміністративне правопорушення №3915 від 12.12.2024, акт (довідка) фактичної перевірки №22413/09/15/РРО/ НОМЕР_1 від 12.12.2024 року.

Відповідно до протоколу протоколу про адміністративне правопорушення №3915 від 12.12.2024, ОСОБА_1 здійснив валютно-обмінні операції без державної реєстрації суб'єкта господарювання, чим порушив ч.1 ст.58, ч.1 ст.128 Господарського кодексу України.

Як вбачається з акту (довідки) фактичної перевірки №22413/09/15/РРО/ НОМЕР_1 від 12.12.2024, до початку перевірки проведено контрольно-розрахункову операцію, а саме 12.12.2024 проведено обмін 100 польських злотих по курсу 10,50 грн на загальну суму 1050 грн, які б засвідчували факти обміну польських злотих особою, що проводить дані операції. Під час проведення перевірки встановлено, що обмін валют здійснює ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Будь-яких документів, які б засвідчували правомірність здійснення діяльності по обміну валют до перевірки, не надано. Відповідно до наявних баз даних ГУ ДПС України, ОСОБА_1 як суб'єкт господарювання на податковому обліку не перебуває. Перевіркою встановлено проведення валютно-обмінних операцій ОСОБА_1 без державної реєстрації суб'єкта господарської діяльності.

Оцінка доказів, відповідно до ст.252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

Адміністративна відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, полягає у провадженні господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктом цього правопорушення законодавець визначає суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

У матеріалах справи не зазначені докази, які б підтверджували як факт здійснення ОСОБА_1 регулярної, постійної та суттєвої господарської діяльності з проведення валютно-обмінних операцій, так і факт отримання від підприємницької діяльності прибутку.

У той же час у протоколі про адміністративне правопорушення №3915 від 12.12.2024 при викладі обставин вчинення правопорушення відображено одиничний факт, що мав місце відповідно 12.12.2024, а не систематичну діяльність, яка має здійснюватися упродовж певного періоду часу.

Таким чином, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні, тому, відповідно до змісту п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в даній справі необхідно закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження в справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.164 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО