28.01.2025 Справа №607/704/25 Провадження №3/607/800/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі головуючого судді: Дзюбановського Ю.І.,
при секретарі судового засідання: Канюці Н.В.,
за участю: прокурора Нюні А.Л., особи, яка притягується до адміністративної до відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, із вищою освітою, одруженого, на утриманні перебувають чотири неповнолітні дитини, уродженця с. Настасів, Тернопільського району, Тернопільської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого директором Настасівського ліцею Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
-- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_2 , будучи депутатом Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 25 вересня 2024 року 0 14 год 27 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 08.01.2025р. №10 ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також ОСОБА_2 , будучи депутатом Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27 вересня 2024 року о 10 год 50 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 08.01.2025р. №12 ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім цього ОСОБА_2 , будучи депутатом Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області, відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 25 вересня 2024 року о 14 год 43 хв подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 08.01.2025р. №11 ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 , пояснивши, що повністю розуміє зміст роз'яснених йому прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, визнає вину у вчинених адміністративних правопорушеннях та вказав, що він своєчасно не подав декларації через те, що не був обізнаний про обов'язок подати щорічну декларацію в умовах воєнного стану за 2021, 2022 до 31.01.2024, а за 2023 до 01.04.2024, забув про необхідність подання та підтвердив факт несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Прокурор в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_2 слід визнати винним у вчиненні даних корупційних правопорушень та просить притягнути його до адміністративної відповідальності і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки ОСОБА_2 , будучи належним чином ознайомленим з вимогами антикорупційного законодавства в частині фінансового контролю, усвідомлював протиправних характер своїх дій, передбачав їх шкідливі наслідки і бажав їх або свідомо допускав настання цих наслідків, у його діях наявний умисел.
Заслухавши пояснення особи, котра притягується до адміністративної відповідальності, виступ прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Рішенням Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області №2 від 20.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області» визнано повноваження ОСОБА_2 , як депутата Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.І ст. 3 Закону депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2022 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Відповідно до пункту 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічні декларації за 2021, 2022 до 31.01.2024, а за 2023 до 01.04.2024.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 вказаних вимог Закону не дотримався.
Таким чином ОСОБА_2 несвоєчасно, без поважних причин, подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підтвердження вини особи, котра притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КупАП, окрім протоколів, долучені наступні письмові докази, а саме:
*витягом (скріншотом) з офіційного сайту «https://public.nazk.gov.ua/documents/list?q» щодо подання ОСОБА_2 електронних декларацій;
*електронними щорічними деклараціями за звітні періоди ОСОБА_2 з сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, за 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік;
*запитом Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НП України від 16.12.2024 №73401-2024;
*відповіддю на запит Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області від 24.12.202;
*рапортом начальника 1-го сектору (протидії корупції) УСР у Тернопільській області ДСР НП України Смітюх Ю. від 31.12.2024;
*копією рішення Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області від 20 листопада 2020 року про початок повноважень депутатів Великоберезовицької селищної ради Тернопільського району Тернопільської області.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_2 наявні ознаки правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги обставини справи, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, враховуючи відсутність обставин, що обтяжують відповідальність та враховуючи пом'якшуючі обставини, а саме визнання вини, та щире розкаяння у вчинених правопорушеннях, приймаючи до уваги характеризуючі дані особи вважаю, що ОСОБА_2 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_2 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 9, 33, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 251, 252, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП згідно протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 08.01.2025 №10, №11, №12 та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в користь держави в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Стягнути із ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський