Справа № 577/5100/24
Провадження № 3-в/577/1/25
"21" січня 2025 р. м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Ярмак О.М.,
за участі секретаря судового засідання Мукосєєва І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі Сумської області подання начальника Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області Зубко І.М. відносно ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Вільшане Сосницького району Чернігівської області, українця, громадянина України, неодруженого, непрацюючого, освіта професійно-технічна, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , раніше притягувався до адміністративної відповідальності:
20 вересня 2024 року Конотопським міськрайонним судом Сумської області за ч. 1 ст. 51 КУпАП - громадські роботи на строк 20 (двадцять) годин,
про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 20 вересня 2024 року ОСОБА_1 визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП, та до нього застосоване адміністративне стягнення у вигляді 20 (двадцяти) годин громадських робіт (а.с. 2).
Вказана постанова суду набрала законної сили 01 жовтня 2024 року (а.с.2 зв.).
Начальник Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області Зубко І.М. звернулася до суду з поданням та прохає суд вирішити питання щодо подальшого відбування ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді громадських робіт.
Своє подання обгрунтовує тим, що з метою виконання постанови Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 20 вересня 2024 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді 20 годин громадських робіт, ОСОБА_1 був викликаний до органу з питань пробації. Проте за викликом не з'явився. У подальшому було встановлено, що ОСОБА_1 18 жовтня 2024 року призваний на військову службу по мобілізації та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в складі військової частити НОМЕР_2 .
В той же час відповідно до ч. 3 ст. 321-1 КУпАП, у разі призову особи на військову службу невідбуте адміністративне стягнення у виді громадських робіт адміністративним може бути замінено стягненням у виді штрафу.
Начальник Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області Зубко І.М. в судове засідання не з'явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі, у якій зазначила, що при розгляді подання покладається на розсуд суду.
ОСОБА_1 в судове засідання також не з'явився, надав заяву про розгляд подання органу пробації без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи та матеріали справи № 577/5100/24, приходить висновку, що подання органу пробації не підлягає задоволенню.
Встановлено, що постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 20 вересня 2024 року ОСОБА_1 визнаний винним та притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП та до нього застосоване адміністративне стягнення у вигляді 20 (двадцяти) годин громадських робіт (а.с. 2).
Вищевказана постанова суду набрала законної сили 01 жовтня 2024 року та прийнята до виконання Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області.
Як вбачається з витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (з основної діяльності) № 415 від 18 жовтня 2024 року ОСОБА_1 призваний та направлений для проходження військової служби під час мобілізації в складі команди НОМЕР_2 військовозобов'язаних (а.с. 6)
Станом на 21 січня 2025 року ОСОБА_1 не відбув жодної години адміністративного стягнення у вигляді 20 годин громадських робіт, застосованого до нього постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 20 вересня 2024 року.
Із подання Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області слідує, що орган пробації прохає суд вирішити питання щодо подальшого виконання постанови суду від 20 вересня 2024 року, якою до ОСОБА_1 застосоване адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт.
В той же час, відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Обов'язковість виконання постанов про накладення адміністративного стягнення державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами передбачена ст.298 КУпАП.
Згідно зі ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Перелік питань, пов'язаних із виконанням постанов, викладений у V розділі КУпАП. Зокрема, під час виконання постанови можуть вирішуватися питання про відстрочку, припинення, давність виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, заміну одного виду стягнення на інший тощо.
Статтею 302 КУпАП передбачено, що за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 статті 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.
Такими обставинами, передбаченими пунктами 5, 6 і 9 статті 247 КУпАП, є видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
З аналізу зазначених статей вбачається, що перелік обставин, з яких виконання постанови суду може бути припиненим, є вичерпним
Відповідно до ч. 3 ст. 321-4 КУпАП України у разі у разі призову на строкову військову службу постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
З аналізу вказаної норми закону слідує, що заміна громадських робіт на штраф здійснюється за постановою суду, зокрема, в разі призову на строкову військову службу.
Частиною 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначені види військової служби.
При цьому слово «строкова» в абзаці 2 ч. 6 ст. 2 вказаного Закону, відповідно до змін, внесених згідно із Законом № 3633-IX від 11.04.2024, замінено словом «базова».
Відтак, положення ч. 6 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» визначають зокрема такі види військової служби: базова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Частиною 7 ст. 2 вищевказаного Закону передбачено, що базову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.
Стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до п. 2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування)
Застосовуючи системний аналіз вказаних норм слід зробити висновок, що поняття «строкова (базова) військова служба» та «військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період» є різними видами військової служби.
При цьому законодавець в ч. 3 ст. 321-1 КУпАП визначається можливість заміни громадських робіт штрафом саме у разі призову на строкову військову службу, яка є відмінною від військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Оскільки ч. 3 ст. 321-1 КУпАП передбачає можливості заміни громадських робіт штрафом лише в разі призову на строкову військову службу, а ОСОБА_1 призваний на військову службу під час загальної мобілізації, яка не є строковою, суд не вбачає підстав для заміни застосованого до нього адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом.
За таких обставин, суд приходить висновку, що подання органу пробації не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 304 КУпАП,-
У задоволенні подання начальника Конотопського РВ філії ДУ «Центр пробації» в Сумській області Зубко І.М. про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 20 вересня 2024 року у справі про адміністративне правопорушення № 577/5100/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративної відповідальності, передбаченого ч. 1 ст. 51 КУпАП, та застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді 20 (двадцять) годин громадських робіт, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: О. М. Ярмак