Ухвала від 28.01.2025 по справі 200/1558/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

28 січня 2025 року Справа №200/1558/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010)

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 01.06.2021 по 01.03.2024 в розмірі 205500,06 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, сплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за період з 01.06.2021 по 01.03.2024 в розмірі 205500,06 грн., негайно після набрання судовим рішенням законної сили; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії у належному розмірі, за період затримки її виплати на один і більше календарних місяців по дату фактичної виплати.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24 позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) щодо невиплати ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500 (двісті п'ять тисяч п'ятсот) гривень 06 копійок. В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 600 (шістсот) гривень 00 копійок.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11 липня 2024 року залишено без змін та набрало законної сили 11 липня 2024 року.

29 липня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом у справі № 200/1558/24 були видані виконавчі листи про:

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500 (двісті п'ять тисяч п'ятсот) гривень 06 копійок.;

- стягнення за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 600 (шістсот) гривень 00 копійок.

Ухвалою суду від 15 серпня 2024 року на підставі заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області внесено виправлення в текст рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24. Зазначено вірним орган, що видав паспорт № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 , - «1444».

Ухвалою суду від 26 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №200/1558/24 повернуто без розгляду.

27 грудня 2024 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій заявник просить застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення від 17.04.2024 року по справі № 200/1558/24, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2024 року по справі № 200/1558/24 у місячний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

Ухвалою суду від 27 грудня 2024 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №200/1558/24 задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) у строк до 28 січня 2025 року подати звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі №200/1558/24 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

24 січня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду подано звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24.

У вказаному звіті Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомляє про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2024 №200/1558/24 в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля. Зазначає, що пенсія ОСОБА_1 розрахована та виплачується з урахуванням вимог статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення шахтарської праці». З огляду на положення частини 2 статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI встановлено, що фінансування додаткових витрат на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 цього Закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування. Отже, нарахована сума заборгованості з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн. має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік. Сума заборгованості за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 в розмірі 205500,06 грн. рахується в облікових базах «Реєстру судових рішень» з метою виплати за отриманим фінансовим ресурсом з державного бюджету на означені цілі. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Для фінансування заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2024 року № 1156, за окремою бюджетною програмою для фінансування цих виплат передбачено 500 000 тисяч грн. Відповідно у Плані доходів і видатків Головного управління на 2024 рік, затвердженого головою правління Пенсійного фонду у складі виплат за рахунок коштів Державного бюджету передбачено кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду у розмірі 7 211,00 тис. грн. Головним управлінням в межах відповідних бюджетних призначень протягом 2024 року погашено заборгованість з пенсійних виплат нарахованих за рішеннями суду з датою набрання ними законної сили по 19 листопада 2020 року. Оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.04.2024 по справі № 200/1558/241 набрало законної сили 11.07.2024, його виконання буде здійснено відповідно черговості після отримання відповідного фінансового ресурсу. На сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління. З метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов'язанням та виділення коштів на ці цілі, Головним управлінням до Пенсійного фонду України надсилалися запити від 26.08.2024 № 0500-0504-5/85724, від 07.01.2025 № 0500-0402- 5/1493 щодо виділення коштів на виконання рішення суду, на які отримано відповідь Пенсійного фонду України від 25.09.2024 № 2800-030202-9/57762. Отже, Головним управлінням вжито заходи з метою повного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 в частині виплати нарахованої заборгованості у межах власної компетенції та діючого законодавства. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить прийняти звіт, а у разі неприйняття звіту, звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від накладання штрафу, а також завершити процедуру судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24.

На підтвердження обставин, зазначених у звіті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано наступні докази: витяг з реєстру судових рішень; лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 07.01.2025 року № 0500-0402-5/1493 щодо запиту коштів на виконання рішення суду по справі ОСОБА_1 ; лист ГУ ПФУ в Донецькій області від 26.08.2024 року № 0500-0504-5/85724 щодо запиту коштів на виконання рішень суду; лист (відповідь) Пенсійного фонду України від 25.09.2024 року № 2800-030202-9/57762.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Щодо клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту за участю його представника, суд зазначає наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.

Відповідно до статті 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.

Згідно п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.

Місцезнаходження Донецького окружного адміністративного суду визначено м. Слов'янськ Донецької області. У зв'язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, виникнення загрози безпеці, здоров'ю та життю людей, головою Донецького окружного адміністративного суду 26 лютого 2022 року прийнято наказ №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи». Наказом запроваджено особливий режим роботи з 26 лютого 2022 року до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.

З огляду на викладене, через існування загрози життю та здоров'ю учасників справи та працівників суду внаслідок широкомасштабної військової агресії Російської Федерації, суд не вбачає підстав для розгляду заяви з викликом сторін.

Разом із цим суд зауважує, що клопотання про розгляд звіту у судовому засіданні не обґрунтовано, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не наведено жодної підстави, яка б зумовила здійснення розгляду звіту у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

Суд зазначає, що сторони можуть до суду надати усі необхідні, на їх думку, докази та клопотання, письмові пояснення по суті заяви задля повного та всебічного її розгляду.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та вважає за можливе розглянути звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в порядку письмового провадження.

Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та додані до нього документи, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Частиною другою статті 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Нормами частини третьої зазначеної статті передбачено, що невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Суд зазначає, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 гривень.

29 липня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом були видані виконавчі листи у справі № 200/1558/24.

Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 19 серпня 2024 року відкрито виконавче провадження № 75832592 з примусового виконання виконавчого листа № 200/1558/24, виданого 29 липня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205 500 (двісті п'ять тисяч п'ятсот) гривень 06 копійок.

Згідно з даними Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) виконавче провадження № 75832592 не завершено.

У листі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 11.12.2024 року № 4810 /17309, наданому ОСОБА_1 у відповідь на клопотання від 22.11.2024 з приводу виконання рішення суду, зазначено, що боржником у своєму листі від 23.08.2024 за вих. 0500-0502-5/85468 повідомлено, що в межах компетенції відповідно до покладених судом зобов'язань нарахована пенсія в розмірі 205500,06 грн. за період з 24.06.2021 по 29.02.2024. Виплата доплати пенсії за Рішенням, за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 у загальній сумі 205500,06 грн. буде здійснено в межах бюджетних асигнувань, виділених на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням судів за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили відповідно до п. 7 Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 №21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.09.2009 за №897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 №35-1). Відтак, виплата коштів на виконання Рішення суду ОСОБА_1 буде проводитись в межах бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. Крім того зазначено, що враховуючи, що виплата пенсії не проведена у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування, застосування заходів, визначених, ст. ст. 63, 75 Закону України «Про виконавче провадження», зокрема, винесення постанови про накладення штрафу, є недоцільним та клопотання задоволенню не підлягає. Також повідомлено, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, стягувач має право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення, зокрема шляхом стягнення нарахованої, але не виплаченої, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, суми.

Сума заборгованості з виплати ОСОБА_1 пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 в розмірі 205500,06 грн. рахується в облікових базах «Реєстру судових рішень», що підтверджується наданим відповідачем витягом з Реєстру судових рішень.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу Пенсійного фонду України направлено лист від 07.01.2025 року № 0500-0402-5/1493, в якому Головне управління просить вирішити питання виділення коштів на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 в сумі 205500,06 грн.

Відповідь на вказаний лист в матеріалах справи відсутня.

Крім того, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на адресу Пенсійного фонду України направлено лист від 26.08.2024 року № 0500-0504-5/85724, в якому Головне управління просило вирішити питання щодо виділення коштів на фінансування боргів, нарахованих на виконання рішень суду, які набрали законної сили. До вказаного листа додано, зокрема, перелік судових рішень, які виконані у липні 2024 року. У вказаному переліку значиться рішення від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 (залишок боргу - 205500,06 грн.).

У відповідь на лист Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26.08.2024 року № 0500-0504-5/85724 Пенсійний фонд України листом від 25.09.2024 року № 2800-030202-9/57762 повідомив, що погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що фінансуються з державного бюджету, здійснюються в межах відповідних бюджетних призначень територіальними органами Пенсійного фонду України. Відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України у редакції, затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України від 09.12.2021 № 35-1, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 18.01.2022 за № 53/37389, видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили. Згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 у справі № 200/1558/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було вжито певних дій для виконання судового рішення, проте таке рішення на даний час залишається не виконаним.

У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

В рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Алпатов та інші проти України», «Робота та інші проти України», «Варава та інші проти України», «ПМП «Фея» та інші проти України» (якими встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції) звернута увага на те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення; виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою, є головною стадією правосуддя. Це повністю узгоджується з положеннями статті 129-1 Конституції України.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 6 цієї Конвенції, ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів, а тому адміністративні суди, які, здійснюючи судовий контроль та застосовуючи інші пов'язані процесуальні засоби, повинні максимально сприяти реалізації конституційної засади обов'язковості судового рішення.

Зазначені висновки суду узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі №200/1558/24 є невиконаним.

Отже, за наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту та доданих до нього матеріалів, зважаючи на обов'язковість виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо відмови у його прийнятті.

Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина 4 статті 382-3 КАС України).

Частиною 5 статті 382-3 КАС України передбачено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у звіті просить звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від накладання штрафу. З цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, на сьогоднішній день бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).

Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі - Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).

Отже, з наведеного вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.

Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 здійснювалися запити до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_1 , проте такі кошти до теперішнього часу не виділені.

Наведене свідчить про відсутність коштів у Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/155824 щодо виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн., водночас матеріали справи містять докази щодо вжиття відповідачем певних заходів з метою виконання рішення суду щодо виплати цієї заборгованості (запити коштів у розпорядника вищого рівня на виконання рішення у справі № 200/1558/24), і такі докази, на думку суду, є достатніми для звільнення керівника суб'єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 200/1558/24, від накладення штрафу.

Водночас, частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд, окрім накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Суд зазначає, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 стосується пенсійних виплат, набрало законної сили 11 липня 2024 року. Вказане рішення залишається невиконаним.

З поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту вбачається, що причиною невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24, є неналежне фінансування державою видатків на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.

Отже, відсутність відповідного фінансування Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 200/1558/24.

Зважаючи на тривале (понад 6 місяців) невиконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 щодо виплати ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн., а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд доходить висновку про наявність підстав для зміни способу виконання цього рішення в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн. на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500,06 грн.

При цьому, суд не здійснює вихід за межі заявлених вимог та не вирішує питання, яке не було предметом дослідження при розгляді справи, а лише конкретизує спосіб виконання рішення суду шляхом стягнення заборгованості.

Отже, за наслідками розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі № 200/1558/24, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті зі звільненням керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу, та зміною способу виконання судового рішення в частині зобов'язання суб'єкта владних повноважень виплатити заборгованість з пенсійних виплат.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 295, 297, 378, 382 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецької області у прийнятті звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24.

2. Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу.

3. Змінити спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна,3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, встановивши новий спосіб виконання судового рішення:

«Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованість з пенсії за період з 24.06.2021 по 29.02.2024 включно в розмірі 205500 (двісті п'ять тисяч п'ятсот) гривень 06 копійок.».

4. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 квітня 2024 року у справі № 200/1558/24 у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, відмовити.

5. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

6. Повний текст ухвали складений та підписаний 28 січня 2025 року.

Суддя С.В. Смагар