Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 січня 2025 року Справа№200/6734/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 (військової частини польова пошта НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування на невиплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.12.2015 по 15.04.2016 (включно), з 28.10.2017 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу;
зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.12.2015 по 15.04.2016 (включно), з 28.10.2017 по 28.02.2018 (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 38 295,10 гривень, з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
визнати протиправними дії щодо визначення розміру підйомної допомоги в 2015, 2017 роках, грошової допомоги на оздоровлення в 2015 - 2017 роках, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в 2015 - 2017 роках, виходячи з місячного грошового забезпечення, у складі якого не врахована індексація;
зобов'язати здійснити перерахунок підйомної допомоги, виплаченої в 2015, 2017 роках, грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в 2015 - 2017 роках, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплаченої в 2015 - 2017 роках, з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір таких допомог, провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
В позові зазначено, що грошове забезпечення військовослужбовців підлягає індексації відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи. Відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, в редакції, чинній з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення, яким за періоди служби позивача з 01.12.2015 по 15.04.2016, з 28.10.2017 по 28.02.2018 є січень 2008 року.
За змістом позову, обчислення розмірів підйомної допомоги у 2015 та у 2017 роках, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2015-2017 роках мало здійснюватися з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення.
Позивач зазначив, що всі виплати, які він вимагає, мають проводитися із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44 та вимог Податкового кодексу України.
Відповідач 1, Військова частина НОМЕР_1 , надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
За змістом відзиву позивач проходив військову службу у відповідача 1 в період з 28.10.2017 по 10.10.2022. Відповідач зазначив, що згідно зі статтею 5 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення», пунктом 6 Порядку проведення індексації грошових доходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, індексація грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та наполягав на відсутності й військової частини можливості виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України з 2015 по 2018 рік у межах наявного фінансового ресурсу. Посилаючись на роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 08.08.2017 № 13700/3 та від 08.08.2017 № 78/0/66-17 зауважив на відсутності механізму нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за попередні періоди.
Відповідач 2, Військова частина НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_3 ), також надав до суду відзив на позов, де вказав, що відповідно до спільної директиви Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 30.11.2016 № Д-322/1/ 20 ДСК військовій частині польова пошта НОМЕР_3 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) надано умовне найменування військова частина НОМЕР_2 .
Не заперечуючи факт проходження служби позивачем у військовій частині польова пошта НОМЕР_3 до перейменування відповідач 2 зауважив на тому, що не є належним відповідачем у справі, оскільки військова частина польова пошта НОМЕР_3 згідно з вказаною Директивою з грудня 2016 року до 30.04.2017 включно знаходилась на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_5 , а до грудня 2016 року на фінансовому забезпеченні у військовій частині польова пошта НОМЕР_6 (що іменується станом на сьогодні військова частина НОМЕР_1 ).
Крім цього, відповідач 2 зауважив на пропуску позивачем строку звернення до суду.
Ухвалою від 30.09.2024 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 11.12.2024 від відповідача витребувані додаткові документи. Ухвалою від 03.01.2025 до участі у розгляді справи у якості співвідповідача залучено Військову частину польова пошта НОМЕР_3 (після перейменування Військова частина НОМЕР_2 ).
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_7 від 13.04.2018.
В період з 16.03.2015 по 15.04.2016 позивач проходив військову у НОМЕР_8 Окремому гаубично-артилерійському дивізіоні НОМЕР_9 Окремої аеромобільної бригади Високомобільних десантних військ Збройних сил України, що підтверджується витягом з послужного списку, копія якого наявна в матеріалах справи.
Згідно з витягом з наказу Військової частини польова пошта НОМЕР_3 (по стройовій частині) № 105 від 15.04.2016 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення. В наказі зазначено про період служби позивача у військовій частині-польова пошта НОМЕР_3 з 16.03.2015 по 15.04.2016 та про невиплату позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік. Витяг з наказу засвідчено печаткою військової частини - польова пошта НОМЕР_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Згідно з довідкою управління корпоративної політики Міністерства оборони України № 224/3 від 08.08.2023 за ідентифікаційним кодом 26605384 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань обліковується військова частина НОМЕР_2 .
В період з 28.10.2017 по 10.10.2020 (включно) позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , що є відповідачем 1 у справі.
Згідно з витягом з наказу військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 312 від 28.10.2017 позивача, який прибув з ІНФОРМАЦІЯ_1 , зараховано до списків особового складу та всі види військового забезпечення з 28.10.2017. Згідно з витягом з наказу Військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 286 від 10.10.2020 позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Відповідно до наданих відповідачем 1 розрахункових відомостей за 2017-2018 роки індексація грошового забезпечення за період з 28.10.2017 по 28.02.2018 позивачу не виплачувалася. Згідно з довідкою-розрахунком індексація в період з грудня 2015 по листопад 2018 року позивачу не нараховувалася.
Згідно з матеріалами справи в період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 позивач отримав підйомну допомогу у листопаді 2017 року в сумі 10 159,20 грн, грошову допомогу на оздоровлення в 2017 році в сумі 6349,50 грн, в 2018 році в сумі 12116,66 грн, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік в сумі 2400,00 грн.
Згідно з наданими відповідачами відзивами в період з 01.12.2015 по 15.04.2016 військова частина польова пошта (військова частина НОМЕР_2 ) перебувала на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 , зазначена обставина не є спірною між сторонами.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ
Щодо доводів відповідача 2 про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом, суд зазначає таке.
Предметом розгляду якої було нарахування та виплата військовослужбовцю індексації грошового забезпечення, одноразових додаткових видів грошового забезпечення за період до 28.02.2018, протягом яких частина друга статті 233 Кодексу законів про працю України діяла в редакції, якою строк звернення працівника до суду з позовом про стягнення належної йому при звільненні заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці не обмежувався будь-яким строком.
З огляду на вказане, суд не приймає до уваги доводи відповідача 2 про звернення позивача до суду із порушення строку, що вмотивовані посиланнями на частину другу статті 233 КЗпП України (в редакції, чинній з 19.07.2022).
З наведеного слідує, що вказаний позов подано з дотриманням установленого законом строку звернення до суду. Підстави для застосування судом до спірних правовідносин строку звернення, визначеного ст. 233 КЗпП України у редакції з 19.07.2022, за якою для звернення з таким позовом до адміністративного суду передбачено тримісячний строк, оскільки відлік якого треба починати з 19.07.2022 року, тобто з дати набрання чинності Законом № 2352-ІХ.».
Відповідно ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі за текстом Закон № 1282-ХІІ).
Згідно зі ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно зі ст. 4 цього Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Положеннями Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації, виплата індексації не залежить від надходження коштів до власника підприємства, установи, організації. А тому, нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення є порушенням вимог Закону від 03.07.1991 № 1282-XII та Порядку проведення індексації грошових доходів населення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.
Пунктом 4 Порядку 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Пункт 5 Порядку № 1078, в редакції чинній з 01.12.2015 передбачає, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції, чинній з 01.12.2015 передбачає, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Отже, починаючи з 01.12.2015 у Порядку проведення індексації грошових доходів населення № 1078, використовується поняття “місяць підвищення доходу».
Місяць підвищення доходу - це місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Місяцем підвищення доходу є місяць, в якому підвищено тарифну ставку (оклад). Тож, починаючи із 01.12.2015 зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.
У “місяці підвищення доходу» індекс обчислення споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків, а обчислення цього індексу для проведення подальшої індексації здійснюється наростаючим підсумком із наступного місяця. Отже, відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав.
Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що набрала чинності 01.01.2008, встановлювалися посадові оклади військовослужбовців з 01.01.2008 по 28.02.2018. Отже, січень 2008 року є місяцем підвищення доходу для нарахування суми індексації.
Оскільки в період служби позивача з 01.12.2015 по 15.04.2016 та з 28.10.2017 по 28.02.2018 місяцем підвищення посадових окладів військовослужбовців є січень 2008 року, відповідно до Порядку № 1078, саме він має визначатися як місяць підвищення доходу під час нарахування індексації грошового забезпечення позивача за цей період служби.
Цей висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 26.01.2022 у справі № 400/1118/21, від 20.04.2022 у справі № 420/3593/20, від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 30.03.2023 у справі № 380/16409/21, від 04.04.2023 у справі № 300/5628/21 та інших.
Механізм фінансового забезпечення, зокрема, військових частин Збройних Сил України, що утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, визначається правилами організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22.05.2017 №280 (далі Правила).
Пунктом 1.5 розділу 1 цих Правил закріплено, що військова частина, не включена до мережі розпорядників бюджетних коштів, зараховується на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня на підставі відповідних директив.
Командир військової частини, зарахованої на фінансове забезпечення до військової частини розпорядника коштів третього рівня, організовує своєчасне оформлення та подання розпоряднику коштів усіх документів, необхідних для здійснення належного фінансового забезпечення військової частини.
Зазначений пункт Правил містить положення, згідно яких первинні документи, розрахунки фондів оплати праці, заявки на кошти, платіжні доручення, грошові атестати військовослужбовців, розрахунково-платіжні відомості на виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, заробітної плати працівникам та ніші виплати підписують посадові особи розпорядника коштів та посадові особи (командир та інша, визначена командиром, відповідальна посадова особа) військової частини, яка знаходиться на фінансовому забезпеченні.
Таким чином, враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів нарахування та виплати індексації позивачу за період служби з 01.12.2015 по 15.04.2016 та з 28.10.2017 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січня 2008 року, висновки суду про обов'язковість проведення індексації грошового забезпечення, перебування військової частини НОМЕР_2 (військова частина польова-пошта НОМЕР_3 ) в період проходження позивачем служби на фінансовому забезпеченні військової частини НОМЕР_1 підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача 2 щодо нездійснення індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 та відповідача 1 щодо нездійснення індексації грошового забезпечення за період з 28.10.2017 по 28.02.2018 включно, обчисленої з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу.
При вирішенні питання про зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію суд виходить із такого.
Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
У разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.
Щодо поточної індексації, нарахування якої вимагає позивач, суд зазначає що, право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078), до 01.01.2016 - 101 відсоток.
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку № 1078).
Величина індексу інфляції із застосуванням базового місяця січня 2008 року становить у грудні 2015 року - 167,10%, у січні 2016 року - квітні 2016 року - 171,20 %, прожитковий мінімум - 1378,00 грн, отже сума індексації за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 становить 10559,63 грн, у тому числі у грудні 2015 року - 2302,64 грн, у період з січня по березень 2016 року - по 2359,14 грн, у квітні 2016 року - 1179,57 грн (2359,14/30*15).
Величина індексу інфляції із застосуванням базового місяця січня 2008 року становить у жовтні 2017 року та листопаді 2017 року 231,40 %, у грудні 2017 року - лютому 2018 року - 241,70 %, прожитковий мінімум у жовтні та листопаді 2017 року - 1684 грн, у грудні 2017 року - лютому 2018 року - 1762,00 грн, отже сума індексації за період з 28.10.2017 по 28.02.2018 становить 17 175,84 грн, у тому числі у жовтні 2017 року - 502,81 грн (1684*231,4%/31*4), у листопаді 2017 року - 3896,78 грн, у період з грудня 2017 року по лютий 2018 року - по 4258,75 грн на місяць. Загальна сума індексації становить 27735,47 грн (10559,63+17175,84).
Враховуючи наведене та перебування військової частини НОМЕР_2 (військова частина польова-пошта НОМЕР_3 ) в період проходження позивачем служби на фінансовому забезпеченні військової частини НОМЕР_1 підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання військової частини НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_3 ) нарахувати індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 (включно) обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 10559,63 гривень та зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати індексацію грошового забезпечення за періоди з 28.10.2017 по 28.02.2018 (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу в сумі 17 175,84 грн та виплатити суми неотриманої позивачем індексації з період з 01.12.2015 по 15.04.2016 та з 27.10.2018 по 28.02.2018 в сумі 27 735,47 гривень.
Субсидіарне застосування норм Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг. Аналогічна правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 30.12.2020 у справі №359/8843/16-а.
Таким чином, індексація грошового забезпечення є його систематичною складовою та не має характеру одноразових виплат.
Порядок виплати військовослужбовцям грошового забезпечення у межах спірного періоду було врегульовано Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 11.06.2008 року № 260 (далі Інструкція № 260) та Наказом Міністерства оборони України «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» від 07.06.2018 № 260 (далі Порядок № 260).
Пунктом 33.1 Інструкції № 260 від 11.06.2008 (тут і далі в редакції, чинній на момент проходження позивачем військової служби) встановлено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Відповідно до п. 1 розділу ХХIV Порядку № 260 (тут і далі в редакції, чинній на час проходження військової служби позивачем) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, один раз на рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань позивачу в 2015-2017 роках мала бути обрахована із грошового забезпечення з урахуванням індексації. Водночас, відповідно до наказу Військової частини польова пошта НОМЕР_3 (по стройовій частині) № 105 від 15.04.2016 позивачу не виплачувалася матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік, в матеріалах справи відсутні документи про виплату позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 рік, а тому позовні вимоги в частині перерахунку та виплати такої допомоги за 2015-2016 рік є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Пунктом 30.1 Інструкції № 260 визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям за місцем штатної служби в разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулий рік) або без вибуття у відпустку (за їх заявою протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги (п. 30.2 Інструкції № 260).
Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги (п. 30.3 Інструкції № 260).
Відповідно до п. 1 розділу ХХІІІ Порядку № 260 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Грошова допомога для оздоровлення надається військовослужбовцям у разі вибуття їх у щорічну основну відпустку повної тривалості, або у другу частину щорічної основної відпустки (у тому числі в дозволених випадках за невикористану відпустку за минулі роки), або без вибуття у відпустку (за їх рапортом протягом поточного року) на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому суми грошової допомоги (п. 2 розділу ХХІІІ Порядку № 260).
Таким чином, під час розрахунку грошової допомоги для оздоровлення позивачу за 2015-2017 роки мала бути також врахована індексація його грошового забезпечення як невід'ємна складова останнього. Оскільки в матеріалах справи відсутні докази виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення за 2015 - 2016 рік, а тому заявлені позивачем вимоги про перерахунок та виплату допомоги за 2015-2016 роки не підлягають задоволенню. Вимоги позивача про здійснення перерахунку грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої 2017 роках з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір такої допомоги, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум підлягають задоволенню.
Згідно пункту 1 Інструкції про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженої наказом Міністра оборони України від 22.10.2001 року № 370 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин), особам офіцерського складу (далі - офіцери), прапорщикам (мічманам) та військовослужбовцям рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом (далі - військовослужбовці, які проходять службу за контрактом), що переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади або зміною постійної дислокації військової частини (підрозділу) до місця постійної дислокації військової частини або підрозділу зі зміною місця проживання, виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.
Аналогічне закріплене у п. 1 Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги, затвердженому Наказ Міністерства оборони України від 05.02.2018 № 45.
Враховуючи, що грошове забезпечення позивача мало бути проіндексоване, під розрахунку розміру підйомної допомоги у 2015 та 2017 роки мала бути включена індексація також. Оскільки в матеріалах справи відсутні докази виплати позивачу підйомної допомоги за 2015 рік, заявлені позивачем вимоги про її перерахунок та виплату не підлягають задоволенню, вимоги позивача про здійснення перерахунку підйомної за 2017 рік з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір такої допомоги, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум підлягають задоволенню.
Пунктом 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, передбачено, що грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Згідно з п. 4 цього Порядку виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Тобто, питання здійснення грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат вирішується під час виплати такого грошового забезпечення, зважаючи на що позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню як передчасні.
Таким чином, позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підстави для розподілу судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», Податкового кодексу України та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_3 ), про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 28.10.2017 по 28.02.2018 (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_10 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 18.10.2017 по 28.02.2018 (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 17175,84 грн.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_10 ) нарахувати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 10 559,63 гривень.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 15.04.2016 та з 18.10.2017 по 28.02.2018 в сумі 27 735,47 гривень.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо визначення ОСОБА_1 розміру підйомної допомоги в 2017 роках, грошової допомоги на оздоровлення в 2017 роках, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в 2017 року, виходячи з місячного грошового забезпечення, у складі якого не врахована індексацію.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок ОСОБА_1 підйомної допомоги в 2017 році, грошової допомоги на оздоровлення у 2017 році, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у 2017 році, з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір таких допомог, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - адреса АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_11
Військова частина НОМЕР_1 (відповідач 1), адреса: АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ НОМЕР_12 .
Військова частина НОМЕР_2 (військова частина польова пошта НОМЕР_3 ) (відповідач 2): адреса: АДРЕСА_4 , ЄДРПОУ НОМЕР_4
Суддя А.С. Михайлик