Постанова від 17.11.2010 по справі 2а-5355/10/2370

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-5355/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Чубар Т.М

Суддя-доповідач: Ключкович В.Ю.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" листопада 2010 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Ключковича В.Ю.,

суддів Борисюк Л.П.,

Бараненка І.І.,

при секретарі Черняк К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Голови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року у справі за адміністративним позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, голови Черкаської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода»ОСОБА_3 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протоколів нечинними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до відповідача та просив визнати нечинними протокол Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради від 06.11.2010р. та протокол Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі від 06.11.2010 року та зобов'язати відповідача здійснити повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №26011, № 26024, № 26103, № 26118 та утриматись від офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі до вирішення справи в суді по суті.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано недійсними протокол Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради від 06.11.2010р. та протокол Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі від 06.11.2010 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що прибули у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду -частковому скасуванню з таких підстав.

Згідно з п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Суд першої інстанції, при ухваленні постанови, виходив з того, що позовні вимоги про визнання нечинними протоколів відповідача від 06.11.2010 року підлягають задоволенню, і визнав такі недійсними.

Однак, колегія суддів не погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_3 є кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Черкаської міської ради.

06 листопада 2010 року на засіданнях Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області було прийнято протокол про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради та протокол про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі. Вказані протоколи були прийняті на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців у багатомандатному виборчому окрузі. Позивач 06.11.2010 року був присутній на засіданнях Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області при оголошенні протоколів дільничних виборчих комісій, що повністю збігались з даними протоколів, отриманих від офіційних спостерігачів позивача. Разом з тим, після вивішення третього примірника протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради позивачем виявлено невідповідність кількості голосів, отриманих Черкаською міською партійною організацією Всеукраїнське об'єднання «Свобода».

Так, за даними протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування, Черкаська міська партійна організація Всеукраїнське об'єднання «Свобода» отримала 2663 голосів виборців, тоді як за підрахунком всіх оригіналів протоколів дільничних виборчих комісій, що надійшли від офіційних спостерігачів, кількість отриманих голосів становить 2 751 голосів виборців, що на 88 голосів більше. Порівнявши відповідні дані протоколів дільничних виборчих комісій, невідповідність виявлена по чотирьох дільницях: дільниця № 26011 - 18 голосів, дільниця № 26024 - 21 голос, дільниця № 26103 - 15 голосів, дільниця № 26118 - 34 голоси. Як наслідок, за даними протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про результати виборів в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради Черкаська міська партійна організація Всеукраїнське об'єднання «Свобода»набрала 2,97% голосів, не подолавши таким чином 3% бар'єр.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів визначає Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»№ 2491-VI від 10.07.2010 року (далі -Закон № 2491-VI).

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій передбачені у ст.172 КАС України.

Відповідно до ч.ч.1,2,3 ст.75 Закону № 2491-VI, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту надходження перших протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або протоколів про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі та інших виборчих документів дільничної, територіальної виборчої комісії і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування та (або) результатів відповідних місцевих виборів. У разі відповідності протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів вимогам цього Закону занесені до них відомості оголошуються.

Згідно з ч.ч.14,16 ст.75 Закону № 2491-VI територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (в тому числі з позначками "Уточнений") дільничних, територіальних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, про підсумки голосування у відповідних виборчих округах з відповідних місцевих виборів, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 3) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 4) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 5) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 6) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними. До протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від кожної місцевої організації партії; 2) кількість виборців, які не підтримали кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі від кожної місцевої організації партії.

Частиною 18 статті 75 Закону встановлено, що у протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, які присутні на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Відповідно до ч.10 ст.77 Закону № 2491-VI протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі складається у двох примірниках, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Перший примірник протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії. На прохання кандидатів у депутати, включених до виборчих списків, уповноважених осіб місцевих організацій партій, офіційних спостерігачів від місцевих організацій партій їм видаються копії протоколу. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Відповідно до ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування, а докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішення справи не беруться до уваги.

Як вбачається з належним чином завірених копій протоколів дільничних виборчих комісій №№ 26103, 26118, 26024,26011, (а.с. 29-40), по формі та змісту вони відповідають вимогам ст.72 Закону № 2491-VI, а тому Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області 06.11.2010 року правомірно було оголошено відомості, занесені до них та прийнято відповідні протоколи про підсумки голосування та про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі.

Позивач будучи присутнім на засіданнях Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області при оголошенні протоколів дільничних виборчих комісій, зауважень на протоколи не подавав. У задоволенні скарги представника позивача про перевірку протоколів та перерахунок голосів по усім дільницям м. Черкаси по кількості голосів, внесених до протоколів за Черкаську міську партійну організацію Всеукраїнське об'єднання «Свобода», відповідно до витягу з протоколу від 06.11.2010 року (а.с.61) було відмовлено. Таке рішення Черкаської міської виборчої комісії позивачем не оскаржено.

Відповідно до ч.13 ст.27 Закону № 2491-VI, виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії.

Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Таким чином, протоколи складені 06.11.2010 року Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області про підсумки голосування та результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі не є рішеннями, дією чи бездіяльністю виборчої комісії, оскільки вони встановлюють підсумки певних подій, виконаних комісією, а тому не можуть визнаватися нечинними чи недійсними.

Окрім цього, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції до матеріалів справи долучено копії оскаржуваних і наданих позивачем протоколів Черкаської міської виборчої комісії (а.с.7-14), та протоколів дільничних виборчих комісій(а.с.15-22) які не можуть вважатися належними та допустими доказами, оскільки вони не посвідчені належним чином.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку про те, що позовні вимоги про визнання нечинними протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради від 06.11.2010 року та протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі від 06.11.2010 року не підлягають задоволенню.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити повторний підрахунок голосів на виборчих дільницях №26011, № 26024, № 26103, № 26118, оскільки позивачем не наведено жодних підстав для цього, відповідно до вимог ч.6 ст.75 Закону.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Повноваження територіальних виборчих комісій, щодо встановлення результатів виборів в багатомандатних виборчих округах чітко визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Тому суд не наділений правом перебирати на себе та вирішувати питання, які віднесені до виключної компетенції виборчої комісії.

Відповідно до ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач надав суду достатні докази на підтвердження правомірності прийнятих протоколів.

Зважаючи на те, що суд першої інстанції не повно з'ясував обставини, що мають значення для справи та враховуючи невідповідність висновків суду обставинам справи, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року в частині задоволення позовних вимог про визнанання недійсними протоколів Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування та про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради від 06.11.2010 року.

Таким чином, апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню з ухваленням в цій частині нового рішення у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.160,172-177,198,202,205,207,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Голови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області -задовольнити частково.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_3 про визнання нечинними протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської міської ради від 06 листопада 2010 року та протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про результати виборів депутатів Черкаської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі від 06 листопада 2010 року, скасувати.

У задоволенні позову в цій частині відмовити.

В решті постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2010 року -залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Ключкович В.Ю.

Судді Борисюк Л.П.

Бараненко І.І.