Справа № 214/6991/19
3-в/214/2/25
Іменем України
21 січня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Євтушенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області Бурдіяна Є. про вирішення питань зв'язаних із виконанням постанови Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 листопада 2019 року відносно ОСОБА_1 ,
В провадженні Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області перебуває подання начальника Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області Бурдіяна Є. про вирішення питань зв'язаних із виконанням постанови Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 листопада 2019 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
За результатами автоматизованого розподілу матеріали подання передано в провадження судді Євтушенка О.І. 02 вересня 2024 року.
Подання мотивоване тим, що постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 листопада 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт, яка прийнята на виконання Саксаганським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області 27 листопада 2019 року.
Працівниками Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області неодноразово направлялися виклики за адресою місця проживання правопорушника для надання повторного направлення та пояснень, також працівниками пробації проводилися заходи з метою встановлення місця знаходження ОСОБА_1 , однак, останній станом на 22.07.2024 до відділу пробації не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Так, Саксаганським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області проведено та надіслано запити до відповідних установ, однак, вжиті заходи не мали позитивного результату.
Відповідно до відповіді з КП «Дніпропетровський обласний медичний центр соціально значущих хвороб» Дніпропетровської обласної ради, ОСОБА_1 з листопада 2019 року до 05 серпня 2024 року за допомогою не звертався та на диспансерному обліку у лікаря-фтизіатра не перебував. Крім того, згідно відповіді з виконкому Криворізької міської ради Департаменту адміністративних послуг управління питань реєстрації місця проживання фізичних осіб Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб у Саксаганському районі, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 11 листопада 2012 року по теперішній час. Також, згідно відповіді з КНП «Криворізька міська лікарня №5» КМР, ОСОБА_1 за медичною допомогою з листопада 2019 року до 05 серпня 2024 року не звертався. Відповідно до інформації з КНП «Криворізька інфекційна лікарня №1» КМР, ОСОБА_1 з листопада 2019 року до 05 серпня 2024 року за допомогою не звертався та на стаціонарному лікуванні не перебував. Разом з цим, згідно відповіді з ДУ «Криворізька установа виконання покарань №3», ОСОБА_1 за період з листопада 2019 року до 26 липня 2024 року у даній установі не утримувався. Крім того, згідно відповіді з ІТТ №2 ГУНП в Дніпропетровській області, ОСОБА_1 за період з листопада 2019 року до 26 липня 2024 року у даній установі не утримувався. Згідно відповіді з відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Довгинцівському та Саксаганському районах у м. Кривому Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, відомо, що станом на 05 серпня 2024 року, відносно ОСОБА_1 відсутній актовий запис про смерть.
Враховуючи вищевикладене, у зв'язку з тим, що зазначені обставини ускладнюють виконання постанови суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП, на підставі ст.304 КУпАП, начальник Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Бурдіян Є. просить вирішити питання, зв'язане з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
Правопорушник ОСОБА_1 до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі, що не є перешкодою для подальшого судового розгляду подання.
Представник органу пробації в судове засідання не з'явилась, однак подала до суду письмову заяву про розгляд подання за її відсутності, в якій зазначила, що подання підтримує та просить його задовільнити в повному обсязі.
Відповідно до п.13.13 наказу №474/5 Міністерства юстиції України від 21.03.2013 «Про затвердження порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», якщо після перевірки за місцем проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Дослідивши матеріали подання, суд дійшов наступного висновку.
Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01 листопада 2019 року ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративній відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП, та на останнього було накладено адміністративне стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт.
27 листопада 2019 року вказана постанова прийнята на виконання уповноваженою особою з питань пробації.
Як передбачено ст.31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Відповідно до ст.325-1 КУпАП постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.
Відповідно до положень ст.298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Окрім того, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачений наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 "Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт".
Відповідно до ст.ст.304, 305 КУпАП контроль з правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом. Питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Відповідно до п.12.1 розділу XII вищевказаного Порядку, при виконанні постанов суду про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Санкцією ч.1 ст.183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме: виконання суспільно корисних робіт. Можливість заміни стягнення у вигляді суспільно корисних робіт КУпАП не передбачено.
Пунктом 13.13 розділу XIIІ вищезазначеного Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Вимогами п.15.1 розділу XV цього Порядку визначено, що виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт припиняється, а порушник знімається з обліку у зв'язку із: 1) відбуттям призначеної судом кількості годин суспільно корисних робіт - за наявності табеля про відпрацьований час, завіреного підписом та печаткою власника підприємства; 2) скасуванням постанови - за наявності постанови суду; 3) наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду,- після отримання відповідного судового рішення; 4) смертю порушника - за наявності довідки органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Зняття порушника з обліку у зв'язку зі зміною місця проживання здійснюється за наявності підтвердження про отримання особової справи уповноваженим органом з питань пробації за новим місцем проживання.
Разом із цим, в поданні Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області не зазначено, які саме підстави унеможливлюють виконання постанови Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27 листопада 2019 року, винесеної відносно ОСОБА_1 .
Сам по собі факт того, що фактичне місце проживання та перебування порушника невідоме, не є підставою для звернення до суду з поданням щодо вирішення питань, зв'язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться в причинному зв'язку з наявністю підстав, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Статтею 325-4 КУпАП передбачено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
Статтею 132 ЦПК України передбачена можливість оголошення розшуку відповідача у справах за позовами про стягнення аліментів за ухвалою суду, який проводиться органами Національної поліції України.
Також, ст.36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.
Підставами, що унеможливлюють виконання постанови суду є обставини, що роблять виконання судового рішення взагалі неможливим.
До таких обставин неможливо віднести відсутність за місцем проживання порушника, оскільки така відсутність може бути тимчасовою та/або з метою ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що в задоволенні подання начальника Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області Бурдіяна Є., щодо вирішення питання, зв'язаного з виконанням постанови суду, винесеної у відношенні ОСОБА_1 , необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.31-1, 183-1, 298, 304-305, 325-4 КУпАП, -
У задоволенні подання начальника Саксаганського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Дніпропетровській області Бурдіяна Є., щодо вирішення питання, зв'язаного з виконанням постанови Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27 листопада 2019 року у відношенні ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Євтушенко