ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
25 листопада 2010 року 14:34 № 2а-16029/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шелест С.Б., розглянув у порядку скороченого провадження справу
За позовомДержавної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва
до Суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1
проприпинення державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності
ДПІ у Подільському районі м. Києва звернулось до суду з позовом про припинення державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності відповідача.
Ухвалою від 10.11.10р. відкрито скорочене провадження у справі, відповідача зобов'язано у десятиденний строк з дня одержання даної ухвали подати заперечення проти позову та всі документи в обґрунтування заперечення або заяву про визнання позову через канцелярію суду.
24.11.10р. відповідачем подано через канцелярію суду письмове пояснення, в якому останній, зокрема, визнав адміністративний позов та просив суд припинити його підприємницьку діяльність.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 КАС України судове рішення у зв'язку з, зокрема, визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112, 113 КАС України.
За ч.3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше наступного дня з дня надходження до суду заяви відповідача про визнання позову.
Як вбачається із позову, позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач починаючи з другого кварталу 2007 року та по теперішній час не подає до податкових органів звітності та відомостей, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Дослідивши матеріали справи, суд
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_1 зареєстрований у Подільській районній у м. Києві державній адміністрації як суб'єкт підприємницької діяльності з 13.04.06р. та з цього ж часу взятий на облік у ДПІ у Подільському районі м. Києва.
Підставою для звернення з позовом у справі є неподання відповідачем звітності більше року до податкових органів, про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка ДПІ у Подільському районі м. Києві від 02.08.10р. №11908/Є/17-223.
Відповідно до статті 67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом (ст. 67), кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (ст. 68).
Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про систему оподаткування” передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, допускати посадових осіб державних податкових органів до обстеження приміщень, що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для перевірок з питань обчислення і сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Частиною 2 статті 38 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” передбачено, що підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
В силу п. 17 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно зі ст. 239 Господарського кодексу України до таких санкцій віднесено, зокрема, скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 Господарського кодексу України.
За наведених обставин та приймаючи до уваги те, що факт неподання звітності підтверджується матеріалами справи, відповідачем не заперечується - вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України „Про систему оподаткування”, Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, Законом України «Про державну податкову службу в Україні», ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Припинити державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
У день набрання постановою законної сили направити її державному реєстратору Подільського району м. Києва для внесення запису щодо цього судового рішення, повідомлення органів, визначених у ч. 3 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»та вчинення дій щодо проведення процедури припинення підприємницької діяльності фізичної особи у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 9 ст. 183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Дана постанова набирає законної сили відповідно до ч.1 ст. 254 КАС України.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови (ч. 8 ст. 183-2 КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Шелест С.Б.