ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
04 листопада 2010 року № 2а-13221/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД"
простягнення податкової заборгованості у сумі 1 199 679,80 грн за рахунок активів платника податків
за участю представників сторін:
від позивача: Горбатенко А.О.
від відповідача: не з'явився
Державна податкова інспекція в Шевченківському районі міста Києва звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" про стягнення податкової заборгованості у сумі 1 199 679,80 грн. за рахунок активів платника податків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" має податкову заборгованість перед бюджетом у розмірі 1 199 679,80 грн., яка виникла в результаті не повної та несвоєчасної сплати відповідачем податку на додану вартість.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.09.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14.10.2010.
Судове засідання 14.10.2010 було відкладено у зв'язку з неявкою відповідача.
У судовому засіданні 04.11.2010, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
У судовому засіданні 04.07.2010 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, шляхом направлення поштової кореспонденції на адресу вказану в довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Поштові відправлення відповідачу двічі повернулись без вручення адресату, в довідці ф.20 причиною повернення (досилання) зазначено не знаходження за вказаною адресою. Відповідно до частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи, а тому суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
З огляду на вище викладене суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" зареєстроване як платник податку 22.08.2007 Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією, свідоцтво серії А01 № 131865.
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" було взято на облік 27.08.2007 за № 30313.
17.11.2009 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва на підставі пункту 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" проведено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" в частині дотримання вимог податкового та іншого законодавства по податку на додану вартість по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" за вересень 2009 року.
На момент проведення перевірки первинні та інші документи Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД »були відсутні, підприємство за адресою вказаною в реєстраційних документах не знаходилось, місцезнаходження посадових осіб, які б могли надати документи не було відомо, тому перевірки проводилась за результатами аналізу даних системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту на рівні Державної податкової адміністрації.
Перевіркою встановлено відхилення між задекларованими податковими зобов'язаннями Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" та задекларованим податковим кредитом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД», а саме за вересень 2009 року встановлено завищення задекларованого Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД»податкового кредиту з податку на додану вартість на суму 1 000 000 грн., сформованого за рахунок контрагента - постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ".
Згідно даних баз АІС ОР остання декларація з податку на прибуток Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" надавалась до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва за півріччя 2009 року, основні фонди відсутні, амортизаційні відрахування не нараховуються, додаток №К1/1 до декларації з податку на прибуток не надавався, з липня 2009 року Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" податкова звітність з податку на додану вартість не подавалась. Реєстр ДФ Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва не подавався.
Факт отримання податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД»від Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" не можливо підтвердити в зв'язку з тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ" направлено повідомлення за формою № 18-ОПП (про відсутність за місцезнаходженням).
Пунктом 3.4 статті 3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 за № 702/10982 встановлено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою.
Абзацом 1 підпункту 7.2.3 та абзацом 1 підпункту 7.2.6 пункту 7.2 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Відповідно до підпункту 7.4.5 пункту 7.4 статті 7 зазначеного Закону Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Підпунктом 7.7.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Враховуючи те, що на момент проведення перевірки первинні та інші документи по Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД»відсутні, підприємство за адресою, вказаною в реєстраційних документах не знаходиться, місцезнаходження посадових осіб, які б надали ці документи не відомо, то встановлено порушення вимог підпунктів 7.2.3, 7.2.6 пункту 7.2, підпункту 7.3.1 пункту 7.3 та підпункту 7.4.5 пункту 7.4 та підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до завищення податкового кредиту за вересень 2009 року на загальну суму - 1000000 грн., у зв'язку з чим задекларований Товариством з обмеженою відповідальністю податковий кредит у сумі 1 000 000 грн. повинен бути зменшений до 0 грн.
За результатами перевірки складено акт про результати невиїзної документальної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" (код ЄДРПОУ 35330584) в частині дотримання вимог податкового та іншого законодавства по податку на додану вартість по взаємовідносинам з Товариством з обмеженою відповідальністю "АРТСЕРВІС-СКГ № 1972/23-03/35330584 від 17.11.2009.
Відповідно до підпункту "б" підпункту 7.7.7 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування.
Згідно з підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті 4.2.2 "б" пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
18.11.2009 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесено податкове - повідомлення рішення форми "Р" № 0008002303/0, яким визначено загальну суму податкового зобов'язання за платежем податок на додану вартість на підставі акту перевірки № 1972/23-03/35330584 від 17.11.2009 у розмірі 1 200 000 грн., у тому числі за основним платежем у розмірі 1 000 000, 00 грн. та 200 000,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій. У зв'язку з неможливістю вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" податкового повідомлення-рішення, що підтверджується актом про неможливість вручення податкового повідомлення № 2768 від 27.11.2009, податкове повідомлення - рішення № 0008002303/0 від 18.11.2009 було розмішено на дошці податкових оголошень 27.11.2010.
01.12.2009 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання податкових декларацій, розрахунків з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД», якою встановлено порушення строків подання податкових декларацій, розрахунків по податку на додану вартість за жовтень 2009 року, а саме не подання зазначено декларації.
Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, який не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За результатами перевірки складно акт про результати перевірки дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання податкових декларацій, розрахунків з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрбудпроект сервіс ЛТД » № 403/15-1220 від 01.12.2009.
02.12.2009 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесено податкове повідомлення рішення форми "Р" № 019591/1512/0, яким на підставі акту перевірки № 403/15-1220 від 01.12.2009 визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 170,00 грн.
Відповідно до абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 17.1.7 пункту 17.7 статті 17 зазначеного Закону встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
03.03.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення - рішення (форми Р) № 0008002303 від 18.11.2009, якою встановлено порушення строків сплати передбачених абзацом 2 підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме граничний строк оплати був 09.12.2009, сплачено 25.12.2009 платіжним дорученням № 213 від 25.12.2009 на суму 454,00 грн., у зв'язку з чим затримка платежу складає 16 днів та платіжним дорученням № 225 від 27.01.2010 на суму 559,00 грн., затримка платежу - 49 днів.
04.03.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесено податкове повідомлення рішення форми "Ш" № 004645/15-17/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу у розмірі 20% за узгодженими податковими зобов'язаннями сплаченими з затримкою у розмірі 111,80 грн. та № 004644/15-12/0 яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу у розмірі 10% за узгодженими податковими зобов'язаннями сплаченими з затримкою у розмірі 45,40 грн., які були отримані директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" Мазан С.М. 04.03.2010.
23.03.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва було проведено перевірку дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання платіжних доручень до установ банку з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення - рішення (форми Р) № 0008002303 від 18.11.2009, якою встановлено порушення строків сплати передбачених абзацом 2 підпункту 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме граничний строк оплати був 09.12.2009, сплачено 24.02.2009 у зв'язку з чим була затримка платежу на 77 днів.
24.03.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесені податкові повідомлення рішення форми "Ш" № 004645/15-17/0, яким на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу у розмірі 20% за узгодженими податковими зобов'язаннями сплаченими з затримкою у розмірі 101,60 грн. У зв'язку з неможливістю вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" податкового повідомлення-рішення, що підтверджується актом про неможливість вручення податкового повідомлення № 1692 від 13.04.2010, податкове повідомлення - рішення було розмішено на дошці податкових оголошень 13.04.2010.
Відповідно до підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Абзацом 1 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва було подано податкові декларації з податку на додану вартість, якими визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість за 11 місяць 2009 року № 629879 від 21.12.2009, за 12 місяць 2009 року № 684259 від 20.01.2010, за 1 місяць 2010 року № 28292 від 17.02.2010 та за 2 місяць 2010 року № 53420 від 17.03.2010. Податкове зобов'язання з податку на додану вартість за зазначеними податковими деклараціями відповідачем сплачено не було.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 5.1 та підпункту 5.2.1. пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»якщо платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки то податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
З метою погашення податкової заборгованості Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесено першу податкову вимогу № 1/10412 від 14.12.2009, якою визначено суму податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями у розмірі 1 199 728,80 грн., у тому числі за основним платежем 999 728,80 грн. та штрафні (фінансові) санкції у розмірі 200 000,00 грн. У зв'язку з неможливістю вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" першої податкової вимоги, що підтверджується актом про неможливість вручення податкової вимоги № 201 від 03.02.2010, перша податкова вимога № 1/10412 від 14.12.2009 було розмішено на дошці податкових оголошень03.02.2010.
05.03.2010 Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва винесено другу податкову вимогу № 2/1995 від 05.03.2010, якою визначено суму податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями у розмірі 1 199 910,66 грн., у тому числі за основним платежем 999 715,80 грн., штрафні (фінансові) санкції у розмірі 200 170, 00 грн. та пеня у розмірі 24.86 грн. У зв'язку з неможливістю вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" другої податкової вимоги, що підтверджується актом про неможливість вручення податкової вимоги № 957 від 10.03.2010, друга податкова вимога № 2/1995 від 05.03.2010 розмішена на дошці податкових оголошень 10.03.2010.
Оскільки Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва були вжиті всі заходи щодо належного повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" сума податкового зобов'язання є узгодженою та в зв'язку з несплатою до бюджету в строки визначені законодавством, набула статусу податкового боргу.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
На час розгляду справи у суді заборгованість позивачем не сплачено.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 1 199 679,80 грн. підтверджена наявними в матеріалах справи доказами, є обґрунтованою, доведеною, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 1 199 679,80 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Шевченківському районі міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" про стягнення податкової заборгованості у сумі 1 199 679,80 грн. за рахунок активів платника податків - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудпроект сервіс ЛТД" (04119, м. Київ, вул. Мельникова, буд. 12, код ЄДРПОУ 35330584, р/р 2600131954901, ЗАТ «Банк Петрокоммерц Україна»у м. Києві, МФО 300120, р/р 26002300005452, ВАТ «Фінексбанк»у м. Києві, МФО 380311) на корить державного бюджету (р/р № 31119029700011, одержувач УДК у Шевченківському районі м. Києва, код одержувача 26077968, банк одержувача ГУДК у м. Києві, МФО 820019 код платежу 14010100) суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 1 199 679,80 грн. (один мільйон сто дев'яносто дев'ять тисяч шістсот сімдесят дев'ять грн.80 коп.)
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 09.11.2010 року.