ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
місто Київ
21 жовтня 2010 року 12:40 № 2а-13265/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Хижняк І.В., за участю представників сторін,
від позивача: Ярового Юрія Івановича, Трофімова Вадима Юрійовича
від відповідача: Козак Вікторії Анатоліївни
здійснюючи відкритий судовий розгляд адміністративної справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»
додержавної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва
провизнання протиправними та скасування рішення
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 21 вересня 2010 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексу постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва про визнання протиправним та скасування рішення, затвердженого актом від 27.08.2010 № 82/29-306 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та зобов'язання вчинити передбачені законом дії з відновлення запису в реєстрі платників податку на додану вартість про реєстрацію платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто».
Позовні вимоги обґрунтовані невідповідністю зроблених відповідачем висновків щодо наявності підстав для анулювання реєстрації свідоцтва платника податку на додану вартість фактичним обставинам справи.
Так, позивач вказує, що висновки акту від 27.08.2010 № 82/29-306 щодо незнаходження платника за вказаною ним адресою та неподання ним податкової декларації з податку на додану вартість з 01.07.2010 не відповідають дійсності та не можуть слугувати підставою для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість згідно з пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідач проти позову заперечував із посиланням на те, що згідно з довідкою головного відділу податкової міліції державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва від 30.07.2010 №1431-2/26-05 товариство з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»не знаходиться за місцем державної реєстрації, а також вказував на те, що товариством з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»не подається податкова декларація з податку на додану вартість з 01.07.2010.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Згідно з рішенням про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, оформленого актом від 27.08.2010 № 82/29-306, державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва анульовано свідоцтво платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»від 08.07.2005 № 36774320, серія НБ № 244923 з підстав відсутності платника податку за місцем реєстрації, а також неподання податкової декларації з податку на додану вартість з 01.07.2010.
Листом державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва від 30.08.2010 №22076/10/29-305 товариство з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»повідомлено про прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, у зв'язку з чим позивачу запропоновано повернути до податкового органу свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до підпунктів «ґ», «е»пункту 9.8. статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»реєстрація платника податку на додану вартість діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, а також якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців зроблено запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно з пунктом 25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 № 79, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.04.2000 за №208/4429, анулювання реєстрації з підстави неподання платником податку на додану вартість декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу.
Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою №6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість уважається днем прийняття такого рішення.
Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене відповідно до чинного законодавства.
Процедуру заповнення та подання декларацій з податку на додану вартість визначено Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.1997 №166 (у редакції наказу від 15.06.2005 №213) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 за №702/10982 .
Відповідно до підпункту 3.1. пункту 3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість декларація до органів податкової служби може бути подана: на паперових носіях; на магнітних носіях з роздрукованими копіями файлів; засобами електронної пошти E-mail; поштовими відправленнями.
Згідно з підпунктом 4.1.4 пункту 4 вказаного Порядку добровільно платник податку може подати до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцем реєстрації податкову декларацію в електронній формі за умови реєстрації електронного підпису осіб (які підписують декларацію) у порядку, визначеному законодавством.
Судом встановлено, що 19.08.2010 державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва прийнято податкову декларацію з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто» за липень 2010 року, що підтверджується роздруківкою квитанції про приймання податкового документа в електронному вигляді.
Доказів на спростування вказаної обставини відповідачем суду не надано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та суперечливість висновків державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо наявності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість в частині неподання товариством з обмеженою відповідальністю декларації з цього податку з 01.07.2010.
Суд також звертає увагу, що згідно з підпунктом «ґ»пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є неподанням ним податкової декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних місяців.
Водночас, державною податковою інспекцією у Оболонському районі в основу прийняття рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 27.08.2010 покладено висновок про неподання товариством з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»податкової декларації з 01.07.2010, тобто лише за один місяць, що не є достатньою підставою для прийняття рішення про анулювання реєстрації згідно з вимогами підпункту «ґ»пункту 9.8. статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Одночасно з викладеним, в частині дослідження фактичних обставин справи щодо не знаходження товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»за вказаною ним адресою, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Згідно з частиною другою статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»відомості щодо місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців товариство з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»зареєстровано за адресою: проспект Оболонський, будинок 23а, місто Київ, 04205.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Судом також встановлено, що позивач на підставі угоди про співробітництво від 24.02.2010 №715/2, укладеної між приватним підприємством «Консалтінг-Інвест»та товариством з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто», користується приміщенням за адресою: проспект Оболонський, будинок 23а, місто Київ, яке надано приватним підприємством «Консалтінг-Інвест»у користування позивача для секретарського обслуговування із правом зазначати адресу тимчасового спільного користування частини приміщення як адресу місцезнаходження керівного органу одночасно з поштовою адресою в офіційному листуванні, вказувати у звітах, договорах, контрактах та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
Як вбачається з пояснень відповідача, в основу оспорюваного акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість покладено висновок про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»за вказаною адресою згідно з довідкою головного відділу податкової міліції державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва від 30.07.2010 № 1431-2/26-05.
Водночас, на підтвердження обставин, якими відповідач обґрунтовував заперечення на позовні вимоги позивача, належним чином засвідченої копії вказаної довідки або ж інших доказів відсутності позивача за вказаною ним адресою суду не надано.
Одночасно з викладеним, суд звертає увагу, що згідно з пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість»однією з підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є наявність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно з пунктом 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 №80 ((в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.1998 №552) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 за №791/3231 щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП для вжиття заходів, передбачених статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців».
Відповідно до частин 12, 14 статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 13.10.2010 запису про відсутність товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»за її місцезнаходженням державним реєстратором не внесено, стан юридичної особи значиться як «зареєстровано», що підтверджується матеріалами справи.
Відповідачем на обґрунтування своєї позиції не надано суду доказів щодо проведення зазначеної вище процедури на встановлення відсутності місцезнаходження юридичної особи, а також витягу з ЄДРПОУ станом на час прийняття відповідного рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва щодо наявності підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість в частині незнаходження товариства з обмеженою відповідальністю за вказаною ним адресою.
Враховуючи викладене, суд вважає, що державна податкова інспекція у Оболонському районі міста Києва, приймаючи рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»з підстав неподання ним податкової декларації з податку на додану вартість з 01.07.2010 та незнаходження юридичної особи за місцем державної реєстрації, діяла необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, та без наявності правових підстав для прийняття оскаржуваного рішення.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»до державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто», затверджене актом від 27.08.2010 №82/29-306.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у Оболонському районі міста Києва вчинити передбачені законом дії з відновлення запису про реєстрацію товариства з обмеженою відповідальністю «Техно-Авто»платником податку на додану вартість.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку для апеляційного оскарження, у разі якщо такого оскарження не відбулось.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.В. Літвінова
Постанову складено в повному обсязі 22 жовтня 2010 року