ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
27 жовтня 2010 року № 2а-12543/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВиконуючого обов'язки прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва
до Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод"
простягнення заборгованості в розмірі 135 661,92 грн.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Кісловська Ю.С.
від позивача: Овчаренко Т.М.
від відповідача: Ральченко В.П.
Виконуючий обов'язки прокурора Святошинського району міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" про стягнення заборгованості в розмірі 135 661,92 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відкрите акціонерне товариство "Київський санітарно-технічний завод" має заборгованість перед Пенсійним фондом України у розмірі 135 661,92 грн., яка виникла в зв'язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим було порушено вимоги Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.09.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 04.10.2010.
У судовому засіданні 04.10.2010 оголошувалась перерва до 27.10.2010.
У судовому засіданні 27.10.2010, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представники позивача та прокуратури у судовому засіданні 27.10.2010 підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити позов
Представник відповідача у судовому засіданні 27.10.2010 заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки в провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва та Київського адміністративного апеляційному суду вже знаходять справи між тими ж сторонами і про той же предмет.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відкрите акціонерне товариство "Київський санітарно-технічний завод" відповідно до статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону. Згідно частини третьої статті 18 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Відкрите акціонерне товариство "Київський санітарно-технічний завод" регулярно подавало встановлену звітність де самостійно визначало суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, але не сплачувало їх в повному обсязі.
Частиною другою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до частини шостої статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з частиною дванадцятої статті 20 вище вказаного Закону, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Управлінням пенсійного фонду України у Святошинському районі міста Києва на підставі направлення № 474 від 17.05.2010 було проведено планову перевірку Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до Пенсійного фонду за період з 30.04.2009 по 26.05.2010, якою встановлено недоїмку зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування станом на 27.05.2010 у розмірі 464 333,51 грн. За результатами перевірки складено акт № 525 від 27.05.2010.
В силу частини другої статті 106 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Частиною третьою цієї ж норми Закону встановлено, що територіальні органи Пенсійного фонду за формою і в строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про їх сплату. Протягом 10 робочих днів з дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
27.05.2010 Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі міста Києва було винесено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками внесків, у тому числі донарахування страхувальниками або органами Пенсійного фонду № 1099, яким на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" застосоване стягнення у вигляді штрафу в розмірі 286 54,44 грн. та нарахування пені в розмірі 84 188,20 грн.
01.06.2010 Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі міста Києва було винесено вимогу № Ю-1415, якою визначено загальну суму боргу платника страхових внесків у розмірі 541 300,25 з якої недоїмка становить 428 457,61 грн., штрафні санкції (штрафи) у розмірі 28 654,44 грн. та пеня у розмірі 84 188,20 грн. Зазначена вимога була отримана відповідачем 13.07.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини третьої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Страхувальник у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату недоїмки, узгоджує її з органами Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, а в разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки до виконавчої дирекції Пенсійного фонду або в судовому порядку страхувальник зобов'язаний письмово повідомити відповідний територіальний орган Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів із дня звернення до виконавчої дирекції Пенсійного фонду чи суду. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Вимога Пенсійного фонду Святошинського району міста Києва № Ю-1415 від 01.06.2010 відповідачем не оскаржувалась.
Статтею 121 Конституції України встановлено, що представництво інтересів громадян та держави в судах покладено на органи прокуратури.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор має право звернутись до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 361 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загроза порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
31.08.2010 виконуючим обов'язки прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва було подано позов до Окружного адміністративного суду міста Києва про стягнення заборгованості в розмірі 135 661,92 грн., яка стягується з відповідача відповідно до вимоги № Ю-1415 від 01.06.2010, яка не була погашена та щодо якої не було вжито заходів позовного характеру.
Відповідач не погоджується з зазначеними позовними вимога та вважає їх необґрунтованими, оскільки на розгляді в Окружному адміністративному суді міста Києва та Київському адміністративному апеляційному суді міста Києва вже знаходяться справи між тими ж сторонами і про той же предмет, однак дане твердження відповідача не відповідає дійсності виходячи з наступного.
Пунктом 5 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Відповідно до підпунктів 8.1, 8.2 , 8.3 пункту 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої постановою правління пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 16.01.2007 за № 64/8663 суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій. Органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки зокрема в таких випадках: якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені. У випадку якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога формується зокрема на підставі облікових даних з карток особових рахунків страхувальників. Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Предметом розгляду в адміністративних справах на які посилається відповідач є стягнення заборгованості за вимогами № Ю-1415, однак дані вимоги були винесені до вимоги № Ю-1415 від 01.06.2010, а дана вимога не виступає підставою для стягнення заборгованості в жодній зі справ.
Також як вбачається з розрахунку заборгованості наданого позивачем та листа № 6534/11 від 20.08.2010 предметом даного позову є заборгованістю у розмірі 135 661,92 грн., яка не сплачена відповідачем та щодо якої не вжиті заходи позовного характеру по вимозі № 1415 від 07.07.2010 на загальну суму 541 300, 25 грн.
З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку, що справи між тими ж сторонами та з тим же предметом не перебувають в провадженні Окружного адміністративному суді міста Києва та Київському адміністративному апеляційному суді.
З огляду на вище викладене суд дійшов висновку, що заборгованість Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 135 661,92 грн. є доведеною та підлягаю стягненню з відповідача.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Адміністративний позов виконуючого обов'язки прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва до Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" про стягнення заборгованості в розмірі 135 661,92 грн. - задовольнити повністю
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Київський санітарно-технічний завод" (код ЄДРПОУ 01412450, 03148 м. Київ, вул. Сім'ї Сосніних, 7)заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 135 661,92 грн. грн. (сто тридцять п'ять тисяч шістсот шістдесят одна грн. 92 коп.) на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва (р/р № 256053122612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 2289431).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови виготовлено 01.11.2010