ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
про залишення позовної заяви без розгляду
12 жовтня 2010 року № 2а-14333/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування
штрафних (фінансових) санкцій
Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва від 25.05.2009р. № 0005032305.
Відкриття провадження в адміністративній справи регламентується статтею 107 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
У відповідності до ч. 2 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено строки звернення до адміністративного суду.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 4 статті 99 вказаного Кодексу встановлено: якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»оскаржило рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва від 25.05.2009р. № 0005032305 у апеляційному порядку.
Рішенням Державної податкової адміністрації України про результати розгляду від 05.10.2009р. №9919/6/25-0415 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»було залишено без задоволення.
Досудовий порядок вирішення даного спору Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»закінчився у 2009 році.
У відповідності до штампу вхідної кореспонденції, позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»про визнання незаконним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва від 25.05.2009р. № 0005032305, надійшла до Окружного адміністративного суду м. Києва 08.10.2010р.
Враховуючи вищевикладене, Товариством з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія» було пропущено строк для звернення до суду з позовом щодо скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
У відповідності до ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України , адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Дослідивши позовну заяву та додано до неї матеріали, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутнє клопотання позивача про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду з позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про залишення позову без розгляду.
Відповідно до ч. 3 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 107, 155, 160 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Дніпро-Вікторія»без розгляду.
Ухвала набирає сили у відповідності до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187, Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Н.Г. Вєкуа