ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
18 жовтня 2010 року № 2а-10930/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД"
до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010
за участю представників сторін:
від позивача: Лементарчук Т.В.
від відповідача: Вернигора О.О.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що прийняте Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010, яким накладено штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" підлягає скасуванню, оскільки у позивача відсутній обов'язок щоденного увімкнення та роздрукування фіскального чеку тими реєстраторами розрахункових операцій, які не використовуються.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.07.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 14.09.2010.
Судове засідання 14.09.2010 було відкладено у зв'язку з неявкою позивача.
У судовому засіданні 27.09.2010 оголошувалась перерва до 18.10.2010.
У судовому засіданні 18.10.2010, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Позивач у судовому засіданні 18.10.2010 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні 18.10.2010 заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що проведеною державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва перевіркою встановлено відсутність щоденних Z-звітів на КОРО № 2657004300 від 18.05.2010, № 2657007385, № 2657007384 від 13.10.2009, № 2657006294 від 24.09.2008 та № 1657006293 від 24.09.2009 в кількості 103-х штук, що підтверджується актом № 0511/26/57/23/21591206 від 25.06.2010 на підставі, якого було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" зареєстроване, як юридична особа Святошинською районної у місті Києві державною адміністрацією 05.04.1994 та взято на облік Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", органи державної податкової служби у випадках, в межах своєї компетенції та у порядку встановленому законами України мають право здійснювати контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги).
Статтею 15 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.
На підставі направлення № 373/23-30 від 26.06.2010 на проведення планової перевірки з 25.06.2010 по 05.07.2010 Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва було проведено перевірку господарської одиниці магазина та аптеки, що розташовані за адресою: м. Київ, пр-т Глушкова 13-Б, суб'єкта господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД".
Перевіркою встановлено не виконання щоденного друку фіскальних чеків, а саме при режимі роботи аптеки та магазину щоденно без вихідних встановлено незабезпечення щоденного друку фіскальних чеків (z-звітів) в робочі дні. При перевірці КОРО № 2657004300 від 18.05.2010 встановлено не роздрукування звітів за періоди з 18.05.2010 по 31.05.2010 та з 01.06.2010 по 24.06.2010, № 2657007285 від 13.10.2009 за періоди з 13.10.2010 по 31.10.2009, з 01.11.2009 по 02.11.2009 по та з 17.11.2009 по 19.11.2009, № 2657007384 від 13.10.2009 за періоди з 13.10.2009 по 31.10.2009, з 01.11.2009 по 02.11.2009, з 18.11.2009 по 19.11.2009 та 02.04.2010, № 2657006294 від 24.09.2008 за 30.10.2009 та за період з 18.11.2009 по 19.11.2009, № 1657006293 від 24.09.2009 за періоди з 19.10.2009 по 20.10.2009 та з 18.11.2010 по 23.11.2009, всього встановлено відсутність щоденних Z- звітів в кількості 103-х штук.
За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 0511/26/57/23/21591206 від 25.06.2010, яким встановлено порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
На підставі акту перевірки № 0511/26/57/23/21591206 від 25.06.2010 та згідно пункту 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва винесено рішення № 0002452330 від 07.07.2010, яким на Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" накладено штрафні (фінансові) санкції у розмірі 35 020,00 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" не погоджується з винесеним рішенням та вважає , що воно підлягає скасування, оскільки ним не було допущено порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з огляду на те, що у зазначені в акті перевірки № 0511/26/57/23/21591206 від 25.06.2010 дні не було необхідності в застосуванні всіх реєстраторів розрахункових операцій, вказані в акті перевірки реєстратори розрахункових операцій не вмикались, розрахункові операції на вказаних у акті перевірки реєстраторах розрахункових операцій у зазначені дні не здійснювались, в зв'язку відсутністю розрахункових операцій на зазначених реєстраторах розрахункових операцій у вказані в акті перевірки дні, зміна реєстратор розрахункових операцій не розпочиналась, а тому у позивача був відсутній обов'язок друку фіскального звітного чеку за дні в які реєстратор розрахункових операцій не працювали.
На підтвердження своєї позиції позивач зазначає про те, що жодним законом чи будь яким іншим нормативним актом України не визначається кількість реєстраторів розрахункових операцій які позивач зобов'язаний застосовувати в магазині для обслуговування покупців та не передбачено обов'язку позивача щоденно друкувати фіскальний звітний чек у дні, в які реєстратор розрахункових операцій був вимкнений або на якому не було проведено жодної розрахункової операції.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані і послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" № 199 від 18.02.2002 та абзацу 11 розділу 1 наказу Державної податкової адміністрації "Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)" № 614 від 01.12.2000 Z-звіт - денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 11 вище зазначеної постанови реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування таких звітів: X-звіту, Z-звіту, звіту про реалізовані товари (надані послуги) та періодичних (повного, скороченого).
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
З аналізу змісту вищезазначеної норми випливає те, що у робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути в увімкненому стані та роздрукування фіскального звітного чека є обов'язковим. Позивачем не надано суду жодних доказів того, що в дні за які перевіркою було встановлено не виконання щоденного друку фіскальних чеків магазин та аптека за адресою: м. Київ, пр-т Глушкова, 13-Б, не працювали. З огляду на це суд дійшов висновку про те що Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" повинно було щоденно роздруковувати фіскальні чеки, що спростовує посилання відповідача на те, що він не зобов'язаний щоденно друкувати фіскальний звітний чек у дні, в які реєстратор розрахункових операцій був вимкнений або на якому не було проведено жодної розрахункової операції, а тому санкції за порушення пункту 9 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" були застосовані державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва правомірно.
Пунктом 4 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 4.2 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги) затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 614 від 01.12.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за № 107/5298 реєстратор розрахункових операцій може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, назва та адреса якої зазначені в реєстраційному посвідченні, та у сфері застосування, визначеній Державним реєстром реєстраторів розрахункових операцій.
Пунктами 2.9 та 2.10 вище зазначено Порядку встановлено, що реєстратор розрахункових операцій вважається перереєстрованим з моменту вчинення всіх дій передбачених пунктом 2.9 зазначеного положення, а саме для перереєстрації реєстратора розрахункових операцій з метою використання його в іншій господарській одиниці суб'єкт господарювання подає до органу Державної податкової служби за місцем реєстрації реєстратора розрахункових операцій заяву довільної форми, у якій зазначена сфера застосування реєстратора розрахункових операцій, реєстраційне посвідчення з відміткою, при потребі, про зняття реєстратора розрахункових операцій з обліку, а також визначені пунктом 2.3 документи на господарську одиницю. Посадова особа органу Державної податкової служби вносить зміни до відповідного запису в Книзі реєстраторів розрахункових операцій та до реєстраційного посвідчення. У разі використання реєстратора розрахункових операцій на території іншої адміністративно-територіальної одиниці його необхідно до початку використання взяти на облік в органі Державної податкової служби за місцем провадження підприємницької діяльності.
Відповідно до копії реєстраційного посвідчення № 2657004300 від 25.05.2010, наявної в матеріалах справи, судом встановлено, що реєстратор розрахункових операцій Марія - 301 МТМ заводський № 5400005331 був перереєстрований Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва за адресою м. Київ, пр-т Глушкова 13-Б лише 25.05.2010.
З урахуванням вище викладеного суд дійшов висновку про те що Товариство з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" не мало права використовувати реєстратор розрахункових операцій Марія - 301 МТМ заводський № 5400005331 до його перереєстрації за адресою м. Київ, пр-т Глушкова 13-Б 25.05.2010, а тому накладення штрафних санкцій за не роздрукування z-звітів на КОРО № 2657004300 за період з 18.05.2010 по 24.05.2010 на суму 2 380,00 грн. є незаконним та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010 у цій частині підлягає скасуванню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням вище наведеного суд дійшов висновку про те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010 підлягає скасування в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій за не роздрукування щоденного звіту на апараті Марія - 301 МТМ заводський № 5400005331 за період з 18.05.2010 по 24.05.2010, на загальну суму 2 380,00 грн.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010 - задовольнити частково.
2.Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002452330 від 07.07.2010 прийняте Державною податковою інспекцією у Святошинському районі міста Києва до Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" на суму 35 020 (тридцять п'ять тисяч двадцять гривень) в частині щодо нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2 380,00 грн. ( дві тисячі триста вісімдесят грн. 00 коп.)
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Суматра-ЛТД" з Державного бюджету України державне мито у розмірі 1,20 грн. (гривня 20 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя О.П. Огурцов
Повний текст постанови складено 25.10.2010.