ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
18 жовтня 2010 року № 2а-12321/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючий суддя Огурцов О.П. , судді Блажівська Н.Є., Клочкова Н.В. при секретарі судового засідання Покотило М.С., розглянув адміністративну справу
за позовом Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз"
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
провизнання протиправною та скасування Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 76-КУ від 17.02.2010 року
за участю представників сторін:
від позивача: Іваненко О.П., Переяслоська М.В.
від відповідача: Гальмиз О.В.
Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування Постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 76-КУ від 17.02.2010 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку позивача на нього було безпідставно накладено фінансову санкцію у вигляді попередження за порушення пункту 2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1000 від 17.10.06 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за №49/13316, оскільки запит на складання реєстру було проаналізовано в повному обсязі та в листі, яким відмовлено у виконанні запиту викладені всі виявлені порушення з посиланням на конкретні норми чинного законодавства.
Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.08.2010 відкрито провадження, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 28.09.2010.
Судове засідання 28.09.2010 було відкладено на 18.10.2010.
У судовому засіданні 18.10.2010, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представник позивача у судовому засіданні 18.10.2010 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.
У судовому засіданні 18.10.2010 представник відповідача заперечив проти позову та просив суд відмовити у задоволені позовних вимог. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що позивачем було допущено порушення пункту 2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, а саме реєстратором недостатньо було проаналізовано пакет прийнятих документів на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються, внаслідок чого було надано необґрунтовану відмову зареєстрованій особі (емітенту), у зв'язку з чим Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку було правомірно винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 76-КУ від 17.02.2010, якою на Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" накладено фінансову санкцію у вигляді попередження.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів, -
Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів, а саме діяльність щодо ведення реєстрів власників іменних цінних паперів на підставі ліцензії серії АВ № 470599 від 21.05.2009 та попередньої ліцензії серії АБ № 293345 від 01.11.2005 виданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Відкритим акціонерним товариством "Фінансова компанія "Укрнафтогаз", як реєстратором, здійснюється ведення випуску простих іменних акцій Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз", зареєстрованого в Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку згідно свідоцтва про реєстрацію випуску цінних паперів №129/18/1/98 від 07.08.1998
28.04.2009 Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»направило до Відкритого акціонерного товариства «Фінансова компанія «Укрнафтогаз»запит на складання реєстру акціонерів товариства № 05/1132.
Проаналізувавши запит позивачем було встановлено наступні порушення: юридична адреса в запиті на складання реєстру № 05/1132 від 28.04.2009 року, не відповідає місцезнаходженню, зазначеному у свідоцтві про державну реєстрацію (серія АОО № 113904) і анкеті від 30.05.2008, яка обліковується в реєстрі власників іменних цінних паперів ВАТ "Сумигаз"; поштовий індекс поштової адреси, вказаний в запиті на складання реєстру № 05/1132 від 28.04.2009 року, не відповідає поштовому індексу поштової адреси, який внесено до реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Сумигаз", дані цінних паперів (вид цінних паперів - акції іменні; категорія - прості; форма випуску - документальна) вказані в запиті на складання реєстру № 15/1132 від 28.04.2009 року, не відповідають даним випуску цінних паперів, який внесено до реєстру власників іменних цінних паперів ВАТ "Сумигаз" та вимогам чинного законодавства.
У зв'язку з наведеним у відповідь на запит емітента Відкрите акціонерне товариство «Фінансова компанія "Укрнафтогаз" направило на адресу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" лист № 41/АТЕ-105 від 18.05.2009, яким повідомило, що у зв'язку з невідповідністю даних запиту вимогам чинного законодавства йому відмовлено у виконанні запиту № 05/1132 від 28.04.2009 та повідомлено про те, що у разі виправлення недоліків та приведення запиту згідно вимог законодавства України, запит буде виконано у найкоротші терміни.
29.05.2009 Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку подана скарга на незаконні дії реєстратора №30/1391, в якій воно просило Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку провести перевірку дотримання реєстратором, Відкритим акціонерним товариством «Фінансова компанія «Укрнафтогаз», вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється зокрема з метою одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів, захисту прав учасників фондового ринку, дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Статтею 5 вищезазначеного Закону встановлено, що Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Пунктом 4 частини першої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів" одним з основних завдань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.
Пунктом 5 розділу I Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затвердженими рішенням Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України № 120/14811 від 12.02.2008 встановлено, що уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції. Рішення за справою повинно бути законним та обґрунтованим. Рішення повинно ґрунтуватися лише на тих доказах, які були досліджені під час розгляду справи.
Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку постановою про правопорушення на ринку цінних паперів від 24.07.2009 встановлено ознаки порушення Відкритим акціонерним товариством "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" вимог пункту 2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1000 від 17.10.06 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за №49/13316, порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" та зобов'язано керівника або уповноваженого представника з'явитись 05.08.2009 о 12:00 до Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання пояснень
15.09.2009 Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 588-КУ, яким встановлено ознаки порушення Відкритим акціонерним товариством "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" вимог пункту 2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1000 від 17.10.06 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за №49/13316, а саме реєстратор, Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз", недостатньо проаналізував пакет прийнятих документів від Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»на достатність підстав для виконання дій, що вимагались в "запиті на складання реєстру" № 05/1132 від 28.04.2009 в результаті чого реєстратором була надана емітенту відмова на запит на складання реєстру, яка не містить обґрунтування підстав для відмови, оскільки вимогами до документа - "Запит на складання реєстру" не передбачено інших реквізитів, крім тих, що зазначені в пункті 2.5 розділу IV Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.
Постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 76-КУ від 17.02.2010 Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за порушення вимог нормативних актів Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" застосовано фінансову санкцію у вигляді попередження.
Відкрите акціонерне товариство "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" не погодившись з винесено постановою звернулося до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу XII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів доступ до системи реєстру обмежується колом осіб, які мають право отримувати цю інформацію. Такими особами зокрема є емітенти. Інформація надається лише уповноваженим особам емітента за письмовим зверненням. Письмове звернення повинно бути засвідчене підписом керівника, підпис якого засвідчується печаткою емітента, та містити інформацію про уповноважену особу (посада, прізвище, ім'я, по батькові) та обсяг інформації, яка вимагається.
Згідно із пунктом 2.5 розділу IV вищезазначеного Положення запит на складання реєстру має містити: найменування документа "Запит на складання реєстру"; дату складання запиту; дату обліку, за станом на яку має бути складено реєстр; дані про емітента, щодо цінних паперів якого має бути складено реєстр. Запит на складання реєстру має бути підписаний уповноваженим представником емітента та містити відбиток печатки емітента.
Пунктом 25 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів порядок оформлення та строки виконання запитів емітента до реєстратора, зберігача та депозитарію встановлюються договором на ведення реєстру. Запит емітента на складання реєстру повинен бути виконаний не пізніше десяти робочих днів від дати його надходження до реєстратора, якщо в ньому не встановлено пізнішої дати.
Відповідно до пункту 2 розділу VII вище вказаного положення у разі звернення до реєстроутримувача будь-якої особи він виконує зокрема такі дії: реєструє одержаний пакет документів у відповідному обліковому журналі, аналізує пакет прийнятих документів на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються, у разі недостатності підстав для проведення операції направляє особі, яка звернулася, у строк, установлений цим Положенням, мотивовану відмову в письмовому вигляді. Зазначена відмова повинна містити пояснення із посиланням на конкретні пункти цього Положення та всі виявлені при розгляді документів порушення.
Позивач у листі № 41/АТЕ-105 від 18.05.2009, яким було відмовлено у виконанні запиту на складання реєстру акціонерів посилається на пункти 2 та 5 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. Водночас, суд вважає помилковим застосування позивачем у данному випадку норм пунктів 2 та 5 розділу VII зазначеного Положення, оскільки розділом VII регламентується порядок ведення системи реєстру та внесення до неї змін, а позивач приймаючи рішення щодо надання відповіді на запит Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»мав керуватися вимогами підпункту 2.5 пункту 2 розділу IV Положення, яким визначено вимоги до запиту на складання реєстру.
У листі, яким надано відмову підставами для відмови зокрема зазначено невідповідність юридичної адреси в запиті на складання реєстру № 05/1132 від 28.04.2009 місцезнаходженню, зазначеному у свідоцтві про державну реєстрацію та анкеті від 30.05.2008, яка обліковується в реєстрі власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" та невідповідність поштового індексу поштової адреси, вказаного в запиті на складання реєстру № 05/1132 від 28.04.2009 року, поштовому індексу поштової адреси, який внесено до реєстру власників іменних цінних паперів Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз», однак, як було встановлено судом дані висновки позивача не відповідають дійсності оскільки юридична адреса та індекс зазначені в анкеті юридичної особи Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»від 30.05.2008 та копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Сумигаз" серії ОО № 113904 від 11.07.1997 відповідають юридичній адресі та індексу зазначеним у запиті на складання реєстру № 05/1132 від 28.04.2009.
Доводи позивача щодо зазначення у запиті Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Сумигаз»форми випуску акцій "документальна" замість "документарна", як на одну з підстав відмови у виконанні вимог запиту, суд вважає недостатніми для задоволення позову, оскільки вказане є опискою і не могло бути підставою для відмови.
З аналізу змісту запиту на складання реєстру № 15/1132 від 28.04.2009 та підпункту 2.5 пункту 2 розділу IV Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів судом встановлено, що запит № 15/1132 від 28.04.2009 повністю відповідає вимогам чинного законодавства встановлених для даного виду документів, а тому Державна комісія з цінних паперів обґрунтовано дійшла висновку про те, що Відкритим акціонерним товариством "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" допущено порушення пункту 2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, а саме реєстратором недостатньо було проаналізовано пакет прийнятих документів на достатність підстав для виконання дій, що вимагаються, внаслідок чого було надано необґрунтовану відмову зареєстрованій особі (емітенту).
З урахуванням вище викладеного суд дійшов висновку, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 76-КУ від 17.02.2010 винесена Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку правомірно, а позовні вимоги позиває є необґрунтованими.
Керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, колегій суддів ,-
1. У задоволені адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства "Фінансова компанія "Укрнафтогаз" до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови № 76-КУ від 17.02.2010року - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Н.Є. Блажівська
Н.В. Клочкова
Повний текст постанови складено 25.10.2010