Постанова від 22.01.2025 по справі 440/8134/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 р.Справа № 440/8134/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Спаскіна О.А.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Любчич Л.В. ,

за участю секретаря судового засідання Труфанової К.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2024, головуючий суддя І інстанції: С.С. Сич, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, по справі № 440/8134/24

за позовом Приватного підприємства “ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО “ЩИТ-2»

до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне підприємство “ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО “ЩИТ-2», звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, у якій просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №10769408/33816860 від 22.03.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 31.08.2023, складену та подану на реєстрацію Приватним підприємством “ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО “ЩИТ-2» датою її фактичного подання.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 березня 2024 року №10769408/33816860.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 серпня 2023 року №6, подану на реєстрацію Приватним підприємством "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" (ідентифікаційний код 33816860) 05 жовтня 2023 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Відповідач, Головне управління ДПС у Полтавській області, не погодившись з даним рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначене рішення суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до вимог ст.308 КАС України та керуючись ст.229 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи та вимоги апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" (ідентифікаційний код 33816860) зареєстроване як юридична особа 03.11.2005, основним видом економічної діяльності позивача є 80.10 Діяльність приватних охоронних служб, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" /а.с. 154-157/.

05.10.2023 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" подало на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 31.08.2023 (отримувач (покупець) Товариство з обмеженою відповідальністю "МІТС" (надалі - ТОВ "МІТС") на послуги охорони, послуги згідно з ДКПП 80.10, кількістю 1, ціна постачання одиниці послуги без урахування ПДВ - 64166,67 грн., обсяги постачання без урахування ПДВ - 64166,67 грн., сума ПДВ - 12833,334000 грн. Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість - 77000,00 грн., у тому числі ПДВ - 12833,33 грн. /а.с. 32-34/.

За результатами розгляду податкової накладної №6 від 31.08.2023 контролюючий орган 05.10.2023 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.84" направив ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" квитанцію, в якій зазначено: "Документ доставлено до ДПС України. Документ збережено. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31.08.2023 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 80.10 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Додатково повідомляємо: показник "D"=.0000%, "Р"=10791. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /а.с. 34/.

ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 20.03.2024 №1 /а.с. 36, зворот а.с. 139/.

До цього повідомлення позивачем додано копії документів, а також пояснення вих.№20/03-1 від 20.03.2024 /а.с. 37-40, 118-119/, у яких зазначено, що 01.07.2023 між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" (далі - виконавець) та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (далі - замовник) було укладено Договір №2 на спеціалізовану постову охорону об'єкта) (далі -Договір). 31.08.2023 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2", як виконавець, виставило рахунок №6 на суму 77000,00 грн., в тому числі ПДВ 12833,33 грн., за наступні послуги: за постову охорону об'єкта за серпень 2023 року: Харківська область, Кам'яна Яруга, М-03, Київ -Харків - Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол. На виконання зазначеного договору 31.07.2023 складено акт наданих послуг №6 від 31.08.2023, відповідно до якого в серпні 2023 року було надано ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" такі послуги: за постову охорону об'єкта: Харківська область, Кам'яна Яруга, М-03, Київ -Харків - Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860, загальна вартість 77000,00 грн., в тому числі ПДВ 12833,33 грн. Таким чином, за фактом першої події (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) на підставі акта наданих послуг №6 від 31.08.2023 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" склало податкову накладну №6 від 31.08.2023 та направило її на реєстрацію. 13.09.2023 на підставі рахунку №6 від 31.08.2023 замовник сплатив за послуги, надані в серпні 2023 року, на підставі акта наданих послуг №6 від 31.08.2023, що підтверджується платіжною інструкцією №630 від 13.09.2023 на суму 90000 грн., банківською випискою за вересень 2023 року, актом звірки взаємних розрахунків за період з 01.07.2023 по 31.12.2023. Зазначено, що господарська операція по зупиненій накладній є реальною, факт здійснення господарської операції підтверджується первинними документами, які додаються до пояснень.

22.03.2024 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №10769408/33816860 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.08.2023 №6 /а.с. 43-44/.

За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства". Додаткова інформація: "При розгляді наданих до повідомлення документів встановлено, що платником надано акт виконаних робіт від 31.08.2023 №6, який слугував підставою виписки податкової накладної, який не містить обов'язкових реквізитів (не розшифровано підпис замовника), що передбачено ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-XIV від 16.07.1999 та Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №88 від 24.05.1995".

Позивач не погодився з зазначеним вище рішенням та 29.03.2024 подав на нього скаргу до ДПС України /а.с. 45/. До цієї скарги позивач додав пояснення вих.№29/03-1 від 29.03.2024 /а.с. 46-49/ та документи, копії яких наявні у матеріалах справи.

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 05.04.2024 №21229/33816860/2, яке прийнято комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін /а.с. 51-52/.

Позивач не погодився з рішенням комісії ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №10769408/33816860 від 22.03.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення відповідача необґрунтоване, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних вищевказану податкову накладну.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації в порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно із пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Колегія суддів зауважує, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, зазначені норми податкового законодавства кореспондуються і з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затвердженні порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 7).

Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Колегія суддів зазначає, що з копії квитанції судом встановлено, що у ній не зазначено вимог до платника податків в частині надання конкретних пояснень та документів з метою реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.

Крім того, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що Порядок №1165 не передбачає можливості проведення контролюючим органом консультацій, листування з платником податку на етапі прийняття рішення про реєстрацію / відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН чи залучення платника податку до процесу прийняття цього рішення в інший спосіб. Тобто, у такому випадку платник податку фактично позбавлений можливості на участь у процесі прийняття суб'єктом владних повноважень відповідного рішення. Як наслідок, визначальне значення для дотримання законності цієї процедури і забезпечення прав платника податку під час її проведення має конкретизація контролюючим органом підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН та зазначення у квитанції про зупинення чітких і зрозумілих вказівок такому платнику щодо того, які саме пояснення та копії документів має надати цей платник задля розгляду питання про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.

Проте, у цій справі надіслана позивачу квитанція містила лише загальне посилання на наявність у нього права подати пояснення та копії документів без зазначення їх конкретного переліку.

Враховуючи зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та відсутність конкретизації, які саме документи позивачу слід подати податковому органу, ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" направило контролюючому органу направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 20.03.2024 №1 /а.с. 36, зворот а.с. 139/.

До цього повідомлення позивачем додано письмові пояснення вих.№20/03-1 від 20.03.2024 /а.с. 37-40, 118-119/, у яких зазначено, що 01.07.2023 між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" (далі - виконавець) та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (далі - замовник) було укладено Договір №2 на спеціалізовану постову охорону об'єкта) (далі -Договір). 31.08.2023 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2", як виконавець, виставило рахунок №6 на суму 77000,00 грн., в тому числі ПДВ 12833,33 грн., за наступні послуги: за постову охорону об'єкта за серпень 2023 року: Харківська область, Кам'яна Яруга, М-03, Київ -Харків - Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол. На виконання зазначеного договору 31.07.2023 складено акт наданих послуг №6 від 31.08.2023, відповідно до якого в серпні 2023 року було надано ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" такі послуги: за постову охорону об'єкта: Харківська область, Кам'яна Яруга, М-03, Київ -Харків - Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860, загальна вартість 77000,00 грн., в тому числі ПДВ 12833,33 грн. Таким чином, за фактом першої події (дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку) на підставі акта наданих послуг №6 від 31.08.2023 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" склало податкову накладну №6 від 31.08.2023 та направило її на реєстрацію. 13.09.2023 на підставі рахунку №6 від 31.08.2023 замовник сплатив за послуги, надані в серпні 2023 року, на підставі акта наданих послуг №6 від 31.08.2023, що підтверджується платіжною інструкцією №630 від 13.09.2023 на суму 90000 грн., банківською випискою за вересень 2023 року, актом звірки взаємних розрахунків за період з 01.07.2023 по 31.12.2023. Зазначено, що господарська операція по зупиненій накладній є реальною, факт здійснення господарської операції підтверджується первинними документами, які додаються до пояснень.

До повідомлення позивачем додано копії таких документів:

- договору №2 на спеціалізовану постову охорону об'єкта від 01.07.2023, укладеного між Приватним підприємством "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (надалі - виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (далі - замовник), за умовами якого виконавець зобов'язується надати послуги з фізичної охорони майна, що знаходиться на об'єкті охорони з метою організації надійного збереження матеріальних цінностей, недопущення несанкціонованого проникнення на об'єкт сторонніх осіб, вчинення крадіжок чи розбійного нападу та незаконного силового захоплення приміщень чи пошкодження об'єкту, або цінностей, що в ньому знаходяться, а замовник зобов'язується оплатити вартість послуг виконавцю відповідно до умов цього договору. Під об'єктом охорони (далі - об'єкт чи об'єкт охорони) в цьому договорі розуміється територія за адресою: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 за наступними GPS координатами:49.865976729, 36.6360358935 (пункт 1.1.,1.2 договору). Відповідно до пунктів 3.1-3.6 договору щомісячна плата за надані послуги складає 77000,00 грн., у т.ч. ПДВ - 12833,33 грн., за 1 пост в складі 1 охоронника з режимом надання послуг з понеділка по п'ятницю та у вихідні і святкові дні відповідно до графіку. Вартість послуг з охорони за цим договором визначається згідно кількості та видів постів, визначених у дислокації (додаток №1 договору). Оплата за послуги охорони здійснюється замовником до 15 числа наступного за звітним місяцем згідно виставленими виконавцем розрахунковими документами, на підставі цього договору та підписаного сторонами акту приймання-передачі наданих послуг. Оплата вартості послуг з охорони згідно з цим договором здійснюється шляхом безготівкового перерахування замовником коштів на поточний рахунок виконавця. У випадку невиконання умов оплати виконавець має право призупинити надання послуг до дня отримання оплати. Акт складається виконавцем у двох примірниках і надається замовнику протягом 5 робочих днів після закінчення відповідного місяця, у якому надавались послуги. Замовник зобов'язаний підписати Акт протягом 5 робочих днів з дня його отримання за умови відсутності обґрунтованих зауважень. Відповідно до пункту 6.1 договору цей договір на послуги з охорони набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 01.07.2024. За змістом пункту 9.9 договору додатками до цього договору є додаток №1 - дислокація, додаток №2 - Акт приймання-передачі об'єкта під охорону /а.с. 53-55, 126-128/;

- дислокації від 01 липня 2023 року до Договору про охорону об'єктів №2 від 01 липня 2023 року, що є додатком №1 до договору про охорону об'єктів №2 від 01 липня 2023 року, у якій зазначено відомості про об'єкт: майданчик зважування в русі, що розташований за адресою: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол. за наступними GPS координатами:49.865976729, 36.6360358935, що перебуває у власності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області; кількість постів (охоронців) на об'єкті - 1 пост в складі 1 охоронника з режимом надання послуг з понеділка по п'ятницю та у вихідні і святкові дні з 08:00 до 10:00; ціна одного місяця охорони з 1 охоронцем - 77000,00 грн. з урахуванням ПДВ /зворот а.с. 55, а.с 129/;

- акту приймання-передачі об'єкта під охорону від 01 липня 2023 року, що є додатком №2 до договору про охорону об'єктів №2 від 01 липня 2023 року, складеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (виконавець) та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (замовник) про те, що відповідно до цього акту замовник передає, а виконавець приймає на себе зобов'язання з організації надійного збереження майна на об'єкті: майданчик зважування в русі, що розташований за адресою: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 за наступними GPS координатами: 49.865976729, 36.6360358935, що перебуває у власності Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області (пункт 1.2 акту). Моментом початку надання виконавцем послуг, визначених договором про охорону об'єктів №2 від 01 липня 2023 року, є 08 год. 00 хв. 01 липня 2023 року. Даний акт складений у двох примірниках по одному для кожної сторони. Даний акт є невід'ємною частиною договору про надання послуг з охорони об'єктів №2 від 01 липня 2023 року /а.с. 56, зворот а.с. 128/;

- акту надання послуг №6 від 31 серпня 2023 року, складеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (виконавець) та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (замовник) про те, що на підставі договору №2 від 01 липня 2023 року виконавцем були надані такі послуги: за постову охорону об'єкта: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол, кількістю - 1 послуга, на загальну суму - 77000,00 грн., у т.ч. ПДВ - 12833,33 грн. /а.с. 103/;

- рахунку-фактури №6 від 31.08.2023, виписаного постачальником ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" покупцю ТОВ "МІТС" за постову охорону об'єкта за серпень 2023 року: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол, кількістю 1 послуга, всього на суму 77000,00 грн., у т.ч. ПДВ 12833,33 грн. /зворот а.с 129/;

- платіжної інструкції АТ КБ "Приват банк" №630 від 13.09.2023 на суму 90000,00 грн., де ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (платник), ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (отримувач); призначення платежу: оплата за пост.охорону об'єктів у Харків. та Полт. обл. зг. рах. від 31.08.2023 №6 - 77000,00 грн., №5 - 13000,00 грн., ПДВ 20% - 15000,00 грн. /а.с. 105/;

- заключної виписки АТ КБ "Приват банк" по рахунку ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 /а.с. 106/;

- акту звірки взаємних розрахунків між ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» і ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" за період з 01.06.2023 по 27.11.2023 /а.с. 121/;

- табелю обліку використання робочого часу співробітників ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2", які використовують охорону об'єкта М-03 розташованого на дорозі: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області) згідно дог.№2 від 01.07.2023 у серпні 2023 року, заповненого 31.08.2023, за звітний період з 01.08.2023 по 31.08.2023 /а.с. 130/;

- наказу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" №1-К від 03.07.2023 про прийняття списком: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на посаду охоронника за сумісництвом з 04.07.2023 на умовах неповного робочого дня тривалістю 2 год. з понеділка по п'ятницю відповідно робочого графіку /зворот а.с 130/;

- рахунку-фактури №5 від 31.08.2023, де ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (постачальник), ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (покупець) на послуги: за постову охорону об'єкта за серпень: WIМ7 М-22 КМ 74+810 Полтава-Олександрія-Підгорівка 2 пол, кількістю - 1 послуга, всього на суму 42460,00 грн., у т.ч. ПДВ - 7076,00 грн. /а.с. 107/;

- повідомлень ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність Форма №20-ОПП від 13.02.2024 /а.с. 104, зворот а.с. 104/ та від 12.10.2023 /зворот а.с. 115-116/;

- договору оренди транспортного засобу №01/06-1 від 01 червня 2023 року, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (орендар) та ТОВ "Антарес-3000" (орендодавець) /а.с. 98/, акту приймання-передачі в оренду транспортного засобу згідно договору оренди транспортного засобу №01/06-1 від 01 червня 2023 року /а.с. 99/;

- наказу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" від 01.07.2023 №7 /зворот а.с. 99/;

- штатного розкладу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2", сформованого 05.12.2023 /а.с. 100/;

- наказу (розпорядження) ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" про переведення працівників на іншу роботу від 01.11.2023 №1 /а.с. 117/;

- договору оренди №01012022 від 01 червня 2023 року, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (суборендар) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 (орендар) /а.с 101-102/;

- договору оренди транспортного засобу №01/08-1 від 01.08.2023, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (орендар) та ОСОБА_6 (орендодавець) /а.с. 108/, акту приймання передачі в оренду транспортного засобу згідно договору оренди транспортного засобу №01/08-1 від 01.08.2023 /а.с. 109/;

- наказу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" від 01.08.2023 №9 /зворот а.с. 109/;

- договору оренди транспортного засобу №01/06-4 від 01.07.2023, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (орендар) та ОСОБА_3 (орендодавець) /а.с. 122/, акту приймання передачі в оренду транспортного засобу згідно договору оренди транспортного засобу №01/06-4 від 01.07.2023 /а.с. 123/;

- наказу №5 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" від 01.07.2023 /зворот а.с. 123/;

- договору оренди транспортного засобу №01/06-2 від 01.06.2023, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (орендар) та ТОВ "Антарес-3000" (орендодавець) /а.с. 124/ та акту приймання передачі в оренду транспортного засобу згідно договору оренди транспортного засобу №01/06-2 від 01.06.2023 /а.с. 125/;

- наказу №6 ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" від 01.07.2023 /зворот а.с. 125/;

- договору оренди транспортного засобу №01/08-2 від 01.08.2023, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (орендар) та ОСОБА_6 (орендодавець) /а.с. 137/, акту приймання передачі в оренду транспортного засобу від 01.08.2023 згідно договору оренди транспортного засобу №01/08-2 від 01.08.2023 /а.с. 138/;

- наказу ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" від 01.08.2023 №8 /зворот а.с. 138/;

- статуту ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2", затвердженого протоколом загальних зборів власників ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" №2 від 16.02.2023 (нова редакція) /а.с. 110-115/;

- ліцензії Міністерства внутрішніх справ України, виданої ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2". на надання послуг з охорони власності та громадян серії АГ №505230; дата прийняття та номер рішення про видачу ліцензії №634 від 22.12.2010; строк дії ліцензії з 22.12.2010; дата видачі ліцензії 27.01.2011 /а.с. 120/;

- договору №4 на спеціалізовану постову охорону об'єкта від 01.07.2023, укладеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (виконавець) та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (замовник) /а.с. 131-133/, дислокації від 01 липня 2023 року до договору про охорону об'єктів №4 від 01 липня 2023 року, що є додатком №1 до Договору про охорону об'єктів №4 від 01 липня 2023 року /зворот а.с. 133/, акту приймання-передачі об'єкта під охорону від 01 липня 2023 року, що є додатком №2 до договору про охорону об'єктів №4 від 01 липня 2023 року /а.с. 134/;

- податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску платника ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" за 4 квартал 2023 року з квитанцією №2 /зворот а.с. 134, а.с. 136/.

За приписами статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.

Отже, в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції.

Судом встановлено, що позивачем надано контролюючому органу копію акту надання послуг №6 від 31 серпня 2023 року, складеного між ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" (виконавець) в особі директора Кухарчука Сергія Олександровича, та ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (замовник) в особі директора, про те, що на підставі договору №2 від 01 липня 2023 року виконавцем були надані такі послуги: за постову охорону об'єкта: Харківська обл., Кам'яна Яруга, М-03, Київ-Харків-Довжанський (на м. Ростов-на-Дону) 534+860 4 пол, кількістю - 1 послуга, на загальну суму - 77000,00 грн., у т.ч. ПДВ - 12833,33 грн. /а.с. 103/;

Колегія суддів звертає увагу, щоцей документ, серед іншого, містить, посаду і прізвище особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення з боку виконавця ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2", а також посаду особи, відповідальної за здійснення господарської операції і правильність її оформлення з боку замовника ТОВ “Міжнародні інтелектуальні транспортні системи» (директор).

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів зазначає, що платник податку ПП "ОХОРОННЕ АГЕНСТВО "ЩИТ-2" після настання першої з умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, яка підтверджена актом надання послуг №6 від 31 серпня 2023 року, відповідно до пунктів 201.7, 201.10 статті 201 ПК України був зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, позивач надав документи, які вважав достатніми для підтвердження спірних господарських операцій.

Колегія суддів звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями.

Із врахуванням вищевикладених обставин, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 березня 2024 року №10769408/33816860 не є законними та обґрунтованими, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 березня 2024 року №10769408/33816860.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 19, 20 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що реєстрація податкових накладних належить до компетенції контролюючого органу.

Із урахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції зазначає, що в спірних правовідносинах задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати, подану позивачем податкову накладну, є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду № 360/2460/20 від 03.11.2021 р., № 140/14282/20 від 17.05.2023 р., № 380/14551/23 від 18.04.2024 р.

З урахуванням того, що відмова у реєстрації податкової накладної визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається, колегія суддів уважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 серпня 2023 року №6, складену Приватним підприємством "ОХОРОННЕ АГЕНТСТВО "ЩИТ-2" датою її подання на реєсрацію 05 жовтня 2023 року .

Згідно із ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Із врахуванням такого підходу Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд апеляційної інстанції вважає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.

Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 по справі № 440/8134/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.А. Спаскін

Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Любчич

Повний текст постанови складено 27.01.2025 року