Справа № 560/18530/24
іменем України
24 січня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", що виявилася у ненаданні відповіді на запит на відкриття рахунку від 17 вересня 2024 року;
- зобов'язати Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" надати протягом п'яти робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду відповідь на запит про належним чином завірену виписку з рахунку, який відкритий на її ім'я в Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", який керуючись законодавством України, щодо роздержавлення майна відповідно до Постанови КМУ №655 від 25 листопада 1992 року п.3.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2024 року позовну заяву залишено без руху, та надано строк для усунення недоліків - 5 днів з дня вручення копії вказаної ухвали, шляхом подання:
- до суду відповідної довідки, у встановленій законодавством формі, на підтвердження того, що адресою проживання (перебування, знаходження) позивача дійсно є АДРЕСА_1 ;
- позовної заяви (відповідно до кількості учасників справи), в якій вказати повне прізвище, ім'я та по батькові позивачки.
22.01.2025 судом отримано заяву позивачки про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано копію довідки видану виконавчим комітетом Городоцької міської ради Хмельницького району Хмельницької області від 20.01.2025 №02.14.11-17/20, в якій зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована в АДРЕСА_2 , з 2017 року по теперішній час проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до абз. 4, 5 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
- місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи (абз. 8 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні").
Порядок реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також форми необхідних для цього документів встановлюються Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року N 207 (далі Правила).
Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції (пункт 7 Правил).
В абзаці 1 пункту 9 Правил встановлено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист (далі - документи, до яких вносяться відомості про місце проживання), а відомості про реєстрацію місця перебування - до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Аналогічні положення визначені і Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 року N 265, який набрав чинності 14 березня 2022 року.
У пункті 4 вказаного Порядку в чинній редакції передбачено, що особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих рф територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Результат аналізу змісту вказаних норм дозволяє зробити висновок, що особа може мати декілька місць проживання/перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання/перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.
Реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Суд звертає увагу, що положення частини 1 статті 25 КАС України імперативно встановлюють, що визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи сторони у справі, якщо інше не передбачено законом.
Зазначена вимога процесуального закону унеможливлює зловживання процесуальними правами при визначенні підсудності.
При цьому, положеннями статті 25 КАС України передбачено використання лише зареєстрованого місця проживання, фактичне місце проживання фізичної особи не має правового значення.
З огляду на викладене, використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання позивачки, матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.
Вказана позиція узгоджується з правовими висновками постанови Верховного Суду від 24 червня 2024 року по справі № 554/7669/21 (провадження N 61-5805сво23), що враховується при вирішенні питання визначення територіальної юрисдикції (підсудності) даного позову.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Місце реєстрації позивачки (згідно паспортних даних та довідки від 20.01.2025 №02.14.11-17/20 наданої на виконання вимог ухвали) є: вул. Б. Хмельницького, буд. 93, с. Малий Жолудськ, Вараського району, Рівненської області.
Місцезнаходження Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" є: м. Київ, вул. Госпітальна, буд. 12г
Оскільки зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 , зважаючи на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 24 червня 2024 року по справі № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23), що: "визначення територіальної юрисдикції (підсудності) здійснюється з урахуванням зареєстрованого місця проживання або перебування фізичної особи сторони у справі, адже фактичне місце проживання позивача може змінюватись чи не щодня", суд дійшов висновку, що дана справа належить до територіальної юрисдикції Рівненського окружного адміністративного суду.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з положеннями статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Розгляд даної справи саме Хмельницьким окружним адміністративним судом призведе до порушення правил підсудності, а отже до зволікання у вирішенні спору.
Відповідно до частини 6 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
За правилами частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи викладене, дана адміністративна справа підлягає передачі до Рівненського окружного адміністративного суду (вулиця 16-го Липня, 87, Рівне, Рівненська область, 33028).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Керуючись статтями 29, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
передати адміністративну справу №560/18530/24 за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії на розгляд Рівненського окружного адміністративного суду (вулиця 16-го Липня, 87, Рівне, Рівненська область, 33028).
Адміністративну справу №560/18530/24 надіслати до Рівненського окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуюча суддя Д.Д. Гнап