Постанова від 12.11.2010 по справі 2а-5372/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-5372/10/2370

12.11.2010 р. м. Черкаси

12 год. 20 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Гараня С.М., суддів Гаращенка В.В., Гриньковської Н.Ю.,

при секретарі - Лисенко С.С.,

за участю:

представників позивача представників позивача Колісника М.В. - голови Черкаської районної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», Власенка К.Ю., Геращенка Є.В. - за довіреностями,

представників відповідача: Ушанова О.В., Дробота С.І. - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаської районної організації «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Черкаської районної виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.11.2010р. до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся суб'єкт виборчого процесу на місцевих виборах, що відбулися 31.10.2010р. Черкаська районна організація «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» з адміністративним позовом, в якому позивач ставить питання про:

1. Визнання дій Черкаської районної виборчої комісії по встановленню результатів виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі протиправними.

2. Визнання дій Черкаської районної виборчої комісії щодо складання протоколів від 05.11.2010 року та уточненого протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 року, та уточненого з уточненого протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 року, якими встановлено результати виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі протиправними.

3. Визнання дій Черкаської районної виборчої комісії щодо визначення кількості обраних депутатів від Черкаської районної організації Партії регіонів протиправними.

4 Визнання дій Черкаської виборчої комісії щодо визначення депутатами Черкаської районної ради ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, протиправними.

5 Скасування рішення Черкаської районної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі відповідно до протоколів Черкаської районної виборчої комісії від 05.11.2010 р. та уточненого протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 р., та уточненого з уточненого протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 р. якими встановлено результати виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі.

6 Визнання протиправними дій щодо складання протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 05.11.2010 р. та уточнений протокол Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 р., та уточненого з уточненого протоколу Черкаської районної виборчої комісії від 06.11.2010 р., якими встановлено результати виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі.

7 Зобов'язання Черкаську районну виборчу комісію встановити результати виборів відповідно до вимог статті 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: публічно, на своєму засіданні та на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів Черкаської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі, про що скласти протокол про результати виборів.

Крім того, в позовній заяві позивач просив забезпечити позов шляхом заборони Черкаській районній виборчій комісії офіційного оприлюднення результатів виборів в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 10.11.2010р. у задоволенні клопотання про забезпечення адміністративного позову було відмовлено.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги уточнили та просили суд скасувати постанови Черкаської районної виборчої комісії про затвердження протоколів та уточнених протоколів про результати голосування з виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі.

10.11.2010 р. позивач звернувся до суду з аналогічним позовом по справі № 2а-5375/10/2370. Адміністративні справи № 2а-5372/10/2370 та № 2а-5375/10/2370 ухвалою суду від 10.11.2010 р. були об'єднані в одне провадження під номером 2а-5372/10/2370.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що відповідно до встановлених результатів виборів до Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, які оформлені протоколом відповідача від 05.11.2010 р. за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 6541 виборець, кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії 2928 виборців. Після фіксування факту стороннього втручання в електронну систему, що був оформлений актом від 06.11.2010 р. Черкаська районна виборча комісія склала уточнений протокол про результати виборів в багатомандатному виборчому окрузі, в якому зазначається, що за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 6671 виборець, а кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії склала 3253 виборців. Цією ж датою Черкаська районна виборча комісія на підставі уточненого протоколу та акту № 7 від 06.11.2010 р. про виявлення технічних помилок після попереднього засідання виборчої комісії, затвердила своїм рішенням підсумки голосування, встановлені уточненим протоколом від 06.11.2010 р. Крім того представники позивача зазначили, що 05.11.2010 р. Черкаська районна виборча комісія без проведення засідання та не враховуючи протоколи сільських, селищних територіальних виборчих комісій установила підсумки голосування, про що склала протокол та затвердила його, чим порушила вимоги частини 1 статті 77 Закону про вибори, та спотворила результати голосування в багатомандатному виборчому окрузі.

В судовому засіданні представники позивача підтримали вимоги позову в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили суд залишити його без задоволення. В обґрунтування свого заперечення зазначили, що позов Черкаської районної організації «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» не повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, оскільки спір не носить характеру публічності. Крім того в заперечення позовних вимог послалися на те, що відповідачем було прийняте рішення про уточнення результатів голосування на восьми дільницях, про що були складені відповідні протоколи. А тому підсумки голосування є об'єктивними, а дії відповідача - правомірними.

Заслухавши пояснення представників сторін, показання свідка ОСОБА_14, розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Сторонами по справі були надані суду протоколи засідань Черкаської районної виборчої комісії, протоколи про результати виборів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, протоколи сільських, селищних виборчих комісій про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради в кількості 23 примірника, акти та заяви членів виборчої комісії про виявлені порушення, з яких судом встановлено наступне.

05.11.2010 р. Черкаською районною виборчою комісією Черкаської області проведено засідання, на якому був здійснений підрахунок голосів виборців з виборів депутатів до Черкаської районної ради Черкаської області у багатомандатному виборчому окрузі та складено протокол про результати голосування. Відповідно даного протоколу за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 6541 виборець, а кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії склала 2928 виборців.

Протокол Черкаської районної виборчої комісії про результати виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі був затверджений протоколом № 21 засідання Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області від 05.11.2010 р.,та винесена постанова від 05.11.2010 р. № 48 про затвердження протоколу про затвердження результатів голосування у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Черкаської районної ради.

06.11.2010 р. відповідачем був складений уточнений протокол про результати виборів депутатів Черкаської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі, в якому зазначено, що за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 6671 виборець, а кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії, склала 3253 виборців.

Вказаний уточнений протокол затверджений протоколом № 22 засідання Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області від 06.11.2010 р., та винесена постанова від 06.11.2010 р. № 49 про затвердження протоколу про затвердження результатів голосування у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Черкаської районної ради.

З аналізу протоколів про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради по Хацьківській, Софіївській, Яснозірській, Чорнявській, Червонослобідській, Хутірській, Худяківській Тубільській, Степанківській, Свидівоцькій, Сагунівській, Руськополянській, Леськівській, Мошнівській, Кумейківській, Думанецькій, Дубіївській, Геронимівській, Вергунівській, Будишенській, Білозірській, Байбузівській та Ірдинській сільських та селищних виборчих комісій, а всього в кількості 23 протоколи, встановлено, що за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 5391 виборець, а кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії склала 4491 виборець, що не відповідає даним, встановленим Черкаською районною виборчою комісією Черкаської області про встановлення підсумків голосування (протокол від 05.11.2010 р. та уточнений протокол від 06.11.2010 р.).

Протоколи сільських, селищних виборчих комісій та бюлетені були прийняті та затверджені Черкаською районною виборчою комісією, про що свідчить протокол безперервного засідання від 31 жовтня-1 листопада 2010 року № 19, та прийнята відповідачем постанова від 01.11.2010 р. № 44, належно завірені копії яких були надані представниками Черкаської районної виборчої комісії та знаходяться в матеріалах адміністративної справи. Проаналізувавши протокол засідання від 31 жовтня-1 листопада 2010 року № 19 вбачається, що будь-яких рішень щодо уточнення протоколів сільських, селищних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідних виборчих округах Черкаської районною виборчою комісією не приймалося.

Щодо твердження відповідача про складення сільськими, селищними виборчими комісіями уточнених протоколів про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради, суд зазнає наступне.

Представниками Черкаської районної виборчої комісії в судовому засіданні були надані уточнені протоколи Софіївської та Хацьківської сільських виборчих комісій про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради з яких вбачається, що за Черкаську районну організацію партії Регіонів проголосувало 169 та 154 виборця, відповідно, а кількість виборців, які не підтримали жодної місцевої організації партії по вказаним територіальним виборчим округам склали відповідно 132 та 189 виборців. Аналогічна, як і інша, інформація уточнених протоколів тотожна даним, відображеним в первинних протоколах Софіївської та Хацьківської сільських виборчих комісій про підсумки голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Черкаської районної ради. Таким чином вказаний факт спростовує твердження представників відповідача про зміну результатів виборів у зв'язку з уточненням протоколів про підсумки голосування сільських, селищних територіальних виборчих комісій.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-VI (далі - Закон № 2487-VI).

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону № 2487-VI виборчий процес серед інших включає такий етап як підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Частиною 1 статті 12 Закону № 2487-VI передбачено, що суб'єктами виборчого процесу є місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Згідно пункту 16 частини 2 статті 25 Закону № 2487-VI виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія: встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради.

За приписами частин 1, 3, 4, 5 та 20 статті 75 Закону № 2487-VI протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії. У разі відповідності протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів вимогам цього Закону занесені до них відомості оголошуються. У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів та додані до них документи зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті прийняла такі протоколи. Дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону. Якщо після підписання протоколу про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі територіальна виборча комісія виявила в ньому неточності (описку чи помилку у цифрах), вона на своєму засіданні розглядає питання про внесення змін до протоколу шляхом складення нового протоколу, на якому робиться позначка "Уточнений".

З аналізу наданих суду документів відповідач не виконав вимоги Закону № 2487-VI в частині необхідності затвердження протоколів територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з позначкою "Уточнений" на засіданні Черкаської районної виборчої комісії за наслідками виявлених виправлень, помилок чи неточностей, та про зобов'язання відповідну дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання відповідного протоколу.

Відповідно до частини 1 статті 77 Закону № 2487-VI виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів відповідної ради не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.

Частиною 11 статті 77 Закону № 2487-VI визначено, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті територіальна виборча комісія на підставі протоколів про підсумки голосування (в тому числі з позначкою "Уточнений") в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол.

Відповідно даних протоколу № 21 від 05.11.2010 р. засідання Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області голова комісії лише озвучила та запропонувала затвердити протокол Черкаської районної комісії про результати виборів депутатів Черкаської районної ради по багатомандатному виборчому округу без оголошення даних протоколів про підсумки голосування на відповідних територіальних виборчих округах.

Частина 6 статті 85 Закону № 2487-VI рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду.

Таким чином суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо складення протоколів № 21 від 05.11.2010 р. та № 22 від 06.11.2010 р. засідання Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області в частині затвердження протоколу про результати виборів депутатів Черкаської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі та уточненого протоколу з цього питання, а також протоколу № 23 від 06.11.2010 р. про прийняття рішення щодо роздрукування уточненого виправленого протоколу про результати виборів депутатів Черкаської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі та його затвердження.

Допитана в якості свідка по справі ОСОБА_14 пояснила суду, що на період проведення виборів вона була членом Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області та приймала безпосередню участь в прийнятті протоколів та бюлетенів від сільських селищних територіальних виборчих комісій. При цьому будь-яких зауважень до них не було, і, відповідно, рішення Черкаською районною виборчою комісією про уточнення протоколів про підсумки голосування нею не приймалися. Питання щодо уточнення протоколів про підсумки голосування виникло після збою електронної системи, але будь-яких рішень з цього питання відповідачем також не приймалося. 31 жовтня-1 листопада 2010 року вона участі в безперервному засіданні не приймала, але була включена до списку членів комісії, які приймали участь в засіданні комісії, та підписала протокол.

Частина 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що суд розглядає адміністративні справи не інакше ніж за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки у разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивач з метою захисту свого права просить зобов'язати відповідача визнати дії Черкаської районної виборчої комісії по визначенню кількості обраних депутатів від Черкаської районної організації Партії регіонів, визначення депутатами Черкаської районної ради ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, протиправними, та зобов'язати Черкаську районну виборчу комісію встановити результати виборів відповідно до вимог статті 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме публічно, на своєму засіданні та на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів Черкаської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі, про що скласти протокол про результати.

Суд приходить до висновку, що вказаний спосіб захисту порушеного права ні Законом № 2487-VI, ні Кодексом адміністративного судочинства України не передбачений, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.

Щодо твердження представника відповідача про те, що спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти виборчого процесу можуть оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій у випадках, встановлених законом.

Частиною 6 статті 85 Закону № 2487-VI рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, її члена може бути оскаржено до суду.

Таким чином вказаний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а звернення позивача з цього приводу є правомірним.

З підстав викладеного суд вважає, що позовні вимоги Черкаської районної організації «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Черкаської районної виборчої комісії про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, підлягають до часткового задоволення.

Відповідно до частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 159, 160, 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області по встановленню результатів виборів депутатів Черкаської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі - протиправними.

Визнати недійсними протоколи Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області в частині затвердження протоколів про результати виборів у багатомандатному окрузі з виборів депутатів до Черкаської районної ради Черкаської області від 05.11.2010 р. № 21, від 06.11.2010 р. № 22 та від 06.11.2010 р. № 23.

Скасувати постанови Черкаської районної виборчої комісії Черкаської області від 05.11.2010 р. № 48 та від 06.11.2010 р. № 49 про затвердження протоколу та уточненого протоколу про результати голосування з виборів депутатів до Черкаської районної ради Черкаської області.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь позивача 1 (одну) грн. 70коп. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий С.М. Гарань

Судді В.В. Гаращенко

Н.Ю. Гриньковська