№ 2а-5225/10/2370
19.11.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гришанові Д.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції до товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси» про стягнення податкового боргу в сумі 29467 грн. 88 коп.,
Звернувшись до суду Смілянська об'єднана державна податкова інспекція (далі-позивач) просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси» (далі-відповідач) податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності в сумі 29467 грн. 88 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що станом на 01.11.2010 року відповідач має податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності в сумі 29467 грн. 88 коп. Вказана сума податкової заборгованості виникла в результаті не сплати відповідачем задекларованих сум податкових зобов'язань.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надіславши суду заяву про підтримання позовних вимог та про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання представника не направив, відзив на позовну заяву не надав, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду справи.
Вислухавши доводи представника позивача та ознайомившись з матеріалами справи судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 16.05.2005 року за № 10241020000000419, ідентифікаційний код 33515107 та перебуває на обліку в Смілянській об'єднаній державній податковій інспекції, як платник податків та платежів до бюджету з 16.05.2005 року за № 983, що підтверджується довідкою позивача № 9674 від 20.08.2010 року.
Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування особам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю» - податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та ст. 19 Закону України «Про оренду землі» використання земель в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
30.01.2010 року відповідачем подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності подану за вхідним № 2484 де відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання по орендній платі за землю державної і комунальної власності на 2009 рік в сумі 88403 грн. 58 коп., з яких відповідачем не сплачено податкове зобов'язання за травень 2010 року в сумі 7366 грн. 97 коп., червень 2010 року 7366 грн. 97 коп., липень 2010 року - 7366 грн. 97 коп. та серпень 2010 року в сумі 7366 грн. 97 коп., а всього на загальну суму 29467 грн. 88 коп.
Таким чином, станом на 01.11.2010 року, на особовому рахунку відповідача обліковується податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності на загальну суму 29467 грн. 88 коп., що підтверджується розрахунком податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси», код 33515107 станом на 21.10.2010 року.
У зв'язку з непогашенням суми податкового боргу, на підставі пп. «а» п. 6.2.3 ст. 6 Закону України № 2181, відповідачу направлено першу податкову вимогу форми «Ю1» № 1/376/19350/24-012 від 03.12.2008 року на суму 6038 грн. 22 коп. та в подальшому направлено другу податкову вимогу форми «Ю2» № 2/9/24-012735 від 16.01.2009 року на суму 15243 грн. 14 коп., які були отримані представником відповідача 11.12.2008 року та 16.01.2009 року, що підтверджується відповідними корінцями вимог.
16.02.2009 року позивачем прийнято рішення № 19/24-012/33515107/7514 про стягнення з відповідача коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, яке отримане 17.02.2009 року представником відповідача Войтик Т.М.
Заявлена до стягнення сума податкової заборгованості відповідно до ст. 5 Закону № 2181-III від 21.12.2000 року є узгодженою. Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до положень п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» фінансові (штрафні) санкції, суми недоїмки, пені, накладені (застосовані) органами державної податкової служби України, сплачуються платниками податків добровільно або стягуються у судовому порядку органами державної податкової служби.
Згідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків і зборів (обов'язкових платежів) покладено обов'язок подавати до державних податкових органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості пов'язані з обчисленням і сплатою податків, а також зобов'язання сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Сміла-Ресурси»: 20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Промислова, 12-г (ідентифікаційний код 33515107) на користь бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію: 20702, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76 (код ЄДРПОУ 21367325) податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності на загальну суму 29467 (двадцять дев'ять тисяч чотириста шістдесят сім) грн. 88 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко