№ 2а-5113/10/2370
19.11.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Дубовій Ю.С.,
за участю: представника позивача Кілієвича О.А. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної податкової інспекції у Жашківському районі Черкаської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу зі сплати орендної плати за землю,
Звернувшись до суду державна податкова інспекція у Жашківському районі Черкаської області (далі-позивач) просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі-відповідач) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 7461 грн. 47 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що станом на 27.10.2010 року відповідач має податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності в сумі 7461 грн. 47 коп. Вказана сума податкової заборгованості виникла в результаті не сплати відповідачем задекларованих сум податкових зобов'язань.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов повністю.
Відповідач в судове засідання представника не направив, відзив на позовну заяву не надав, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду справи.
Вислухавши доводи представника позивача та ознайомившись з матеріалами справи судом встановлено наступне.
Відповідач зареєстрований як фізична особа-підприємець Жашківською районною державною адміністрацією Черкаської області 20.12.2000 року за № 146, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, а також перебуває на обліку в державній податковій інспекції у Жащківському районі Черкаської області, як платник податків та платежів до бюджету.
Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Нарахування особам сум земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 15 липня поточного року платіжне повідомлення про внесення платежу.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про плату за землю» - податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю» та ст. 19 Закону України «Про оренду землі» використання земель в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
14.03.2006 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та Жашківською міською радою Черкаської області на підставі рішень виконавчого комітету Жашківської міської ради № 41 та № 42 від 23.02.2006 року укладено договір оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 площею 2, 5815 га., строк на 49 років - до 14.03.2055 року.
30.01.2009 року відповідачем подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності подану за вхідним № 1307 де відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання по орендній платі за землю державної і комунальної власності на 2009 рік в сумі 21156 грн. 00 коп., з яких відповідачем не сплачено податкове зобов'язання за жовтень, листопад та грудень 2009 року на загальну суму 5289 грн. 00 коп.
Крім того, при погашенні заборгованості яка рахувалась за відповідачем станом на 27.04.2010 року в сумі 8115 грн. 00 коп. та 11.05.2010 року в сумі 3410 грн. 00 коп., відповідно до ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 року (далі - Закон України № 2181-ІІІ) в картці особового рахунку в автоматичному режимі була нарахована пеня в сумі 1617 грн. 66 коп. та 555 грн. 08 коп., відповідно, яка станом на 01.09.2010 року в розмірі 2172 грн. 74 коп. обліковується за відповідачем несплаченою.
Таким чином, станом на час судового розгляду справи, на особовому рахунку відповідача обліковується податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності на загальну суму 7461 грн. 47 коп., що підтверджується витягом з облікової карти відповідача, як платника податків, станом на 25.10.2010 року та розрахунком сум недоїмки відповідача станом на 25.10.2010 року.
Заявлена до стягнення сума податкової заборгованості відповідно до ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ є узгодженою. Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» на платників податків і зборів (обов'язкових платежів) покладено обов'язок подавати до державних податкових органів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості пов'язані з обчисленням і сплатою податків, а також зобов'язання сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 - 163 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2: АДРЕСА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через державну податкову інспекцію у Жашківському районі Черкаської області: 19200, Черкаська область, м. Жашків, вул. Щорса, 5 (код ЄДРПОУ 34420467) податковий борг з орендної плати за землі державної і комунальної власності в сумі 7461 (сім тисяч чотириста шістдесят одна) грн. 47 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд за правилами, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Мишенко