Постанова від 25.10.2010 по справі 2а-4758/10/2370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

№ 2а-4758/10/2370

25.10.2010 р. м. Черкаси

09 год. 25 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Чубар Т.М.,

секретар -Дуженко С.А.,

за участю представника відповідачів Головного управління юстиції у Черкаській області та підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області, а також третьої особи головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко Олександра Володимировича, Тетьори Л.О. -за довіреністю № 1381-04 від 20.07.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до Головного управління юстиції у Черкаській області, підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області, третя особа головний державний виконавець підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко Олександр Володимирович, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом від 14.12.2009р. звернулося управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому просить визнати бездіяльність підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області в процесі виконання виконавчого провадження № 9747701 протиправною, зобов'язати головного державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішка О.В. негайно вчинити дії по стягненню з управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації переплати пенсії в сумі 5 225 грн. 17 коп., а також встановити строк для виконання постанови господарського суду Черкаської області № 03/3082а від 17.07.2007р. та зобов'язати повідомити суд про виконання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем під час примусового виконання постанови господарського суду Черкаської області № 03/3082а від 17.07.2007р. не вжито всіх передбачених Законом України «Про виконавче провадження»заходів впливу, адже з часу передачі виконавчого листа до підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області кошти в рахунок погашення боргу перед позивачем не надходили. На численні запити щодо надання інформації про хід виконавчих дій жодної відповіді від відповідача не отримано.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не з'явився, на адресу суду направив клопотання, в якому просить суд провести засідання без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що, виконавче провадження, зареєстроване за № 9747701, завершено 29.12.2009р., про що згідно п. 2 статті 40 Закону України «Про виконавче провадження»винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачеві, яка не обмежує права стягувача повторного пред'явлення виконавчого документа до виконання, чим і скористався позивач повторно пред'явивши виконавчий лист господарського суду Черкаської області від 17.07.2007р. до виконання 08.01.2010р. та 07.07.2010р. Посилання ж позивача не невжиття заходів примусового виконання рішення суду пояснюється відсутністю у боржника будь-якого майна, в т.ч. коштів, на яке можу бути звернено стягнення, а не бездіяльністю державного виконавця.

Заслухавши пояснення та доводи представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження»№ 606-XIV від 21.04.1999р. (далі -по тексту Закон).

Відповідно до статті 1 Закону виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу»примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.

Відкривається виконавче провадження державним виконавцем на підставі виконавчого документа, як то виконавчі листи, що видаються судами, та накази господарських судів, у тому числі на підставі рішень третейського суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України; ухвали, постанови судів у цивільних, господарських, адміністративних та кримінальних справах у випадках, передбачених законом; судові накази; виконавчі написи нотаріусів тощо (стаття 18 Закону).

Судом встановлено, що 17 липня 2007 року господарським судом Черкаської області за результатами розгляду справи за позовом управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області до управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації про стягнення переплати пенсій видано виконавчий лист у справі № 03/3082а, згідно якого суд постановив стягнути 5 225 грн. 17 коп. переплати пенсій з управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області.

30 жовтня 2008 року підрозділом примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області винесено постанову серії ВП № 9747701 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 03/3082а, виданого 30.07.2007р. господарським судом Черкаської області про стягнення 5 225 грн. 17 коп. переплати пенсій з управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації на користь управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області; боржнику надано строк для добровільного виконання рішення суду у термін до 06.11.2008р.

Листом від 06.11.2008р. управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації проінформувало підрозділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області про оскарження постанови господарського суду Черкаської області від 17.07.2007р. у справі № 03/3082а в апеляційному порядку.

20 листопада 2008 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко О.В. на адресу управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації направлено вимогу про зобов'язання в термін до семи днів з дня отримання вимоги виконати рішення суду, про факт виконання або причини невиконання рішення суду повідомити письмово державного виконавця.

26 лютого 2009 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко О.В. за результатами розгляду листа управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області № 1040/08 від 24.02.2009р. щодо залишення апеляційної скарги управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації без розгляду на адресу останнього направлено повторну вимогу про зобов'язання в термін до семи днів з дня отримання вимоги виконати рішення суду, про факт виконання або причини невиконання рішення суду повідомити письмово державного виконавця.

17 квітня 2009 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко О.В. у відповідності зі статтями 5, 6, 50 Закону України «Про виконавче провадження»та статтею 59 Закону України «Про банки і банківську діяльність»вимогою № 557-10-32 зобов'язано державну податкову інспекцію у Тальнівському районі в триденний термін з дня отримання вимоги надати інформацію про рахунки боржника -управління праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації.

Згідно наданої державною податковою інспекцією у Тальнівському районі інформації про рахунки боржника державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко О.В. 15.05.2009р., 14.07.2009р., 29.09.2009р. та 08.12.2009р. ГУДКУ у Черкаській області виставлено платіжні вимоги, кожна з яких на загальну суму 5 225 грн. 17 коп. з призначенням платежу «сума заборгованості підлягає стягненню згідно виконавчого листа господарського суду Черкаської області № 03/3082а». Відповідні платіжні вимоги ГУДКУ у Черкаській області повернуті без виконання з посиланням на те, що відповідно до п. 21.10 постанови Кабінету Міністрів України № 609 від 09.07.2008р. УДК у Тальнівському районі не здійснює безспірне списання коштів, які обліковуються на рахунку, зазначеному в платіжній вимозі у зв'язку з тим, що призначення коштів не відповідає економічній сутності заборгованості. Як пояснила представник відповідача, списання коштів з державної установи за виконавчим листом можливе лише за умови включення до кошторису на поточний бюджетний рік асигнувань, спрямованих на погашення заборгованості згідно рішень суду, управлінню праці і соціального захисту населення Тальнівської райдержадміністрації відповідних асигнувань на поточний 2009 рік виділено не було.

28 вересня 2009 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області Коркішко О.В. у відповідь на лист № 6901/07 від 02.09.2009р. проінформовано Головне управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області про хід виконавчого провадження, в тому числі щодо відсутності у боржника коштів, на які згідно чинного законодавства може бути звернено стягнення. Чому відповідна інформація не була доведена до відома підпорядкованого управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області представнику відповідача не відомо.

У зв'язку з відсутністю у боржника коштів та майна, на яке може бути звернено стягнення 29 грудня 2009 року підрозділом примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області винесено постанову про повернення виконавчого листа стягувачу. І хоча даний факт мав місце вже після подачі адміністративного позову, означену постанову позивачем оскаржено не було. Більше того, останній скористався наданим йому Законом України «Про виконавче провадження»правом повторного пред'явлення виконавчого листа до виконання 08.01.2010р. та 07.07.2010р.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем вжито усіх визначених Законом України «Про виконавче провадження»заходів з примусового виконання рішення суду. Інших доказів в обґрунтування позовних вимог позивачем суду не надано, як і не наведено які саме дії окрім вищевикладеного мали бути вчинені відповідачем, що свідчило б про бездіяльність останнього.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову відмовлено повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Т.М. Чубар