за наслідками розгляду заяви про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення
27 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3617/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Мачульського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 07.07.2022, яке набрало законної сили 09.08.2022, у даній справі позов задоволено частково, а саме вирішено:
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 28.10.2021 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 28.10.2021 нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно з Законом про Державний бюджет на відповідний рік).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 992,40 грн. (дев'ятсот дев'яносто дві гривні сорок копійок).
17.01.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_2 про зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 07.07.2022 у справі №140/3617/22.
Вказана заява обґрунтована тим, що 01.01.2025 коли розпочались виплати пенсій доплату ГУ ПФ в Волинській області згідно рішення суду не виплачує як слід та невірно нараховує це підвищення до пенсії, застосовуючи чомусь показник нарахування доплати в розмірі 2361 гривень та в ГУ ПФУ у Волинській області грубо порушують право позивача на законні та справедливі доплати до пенсії, нехтуючи судовим рішенням, які мають бути в розмірі 12000 гривень відповідно до рішення суду, а не в розмірі 2361 гривень, які наразі отримує. В судовому рішенні вказано, що доплати мають бути за показником мінімальної заробітної плати для працездатних осіб і в подвійному розмірі, а не ніяк інакше і застосування відповідачем показника в розмірі 2361 гривні є неправомірним як і Постанова КМУ, якого визначили новий порядок виплати доплат, що іде в розріз із рішенням суду. Відповідно, в зв'язку з невірним обрахунком та виплатою доплати з боку ГУ ПФУ в Волинській області витрачає кошти гарантовані судовим рішенням, яке має виконуватись обов'язково.
При розгляді заяви ОСОБА_2 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення суд враховує таке.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Відтак, розгляд заяви ОСОБА_2 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.
За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі - в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На думку суду, з огляду на зміну правового регулювання інституту судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, враховуючи також приписи абзацу другого частини першої статті 382 КАС України щодо особливостей подання звіту у цій категорії справ, подану позивачем ОСОБА_2 заяву належить задовольнити, та зобов'язати відповідача як суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання з 01.01.2025 судового рішення у цій справі, встановивши для подання звіту строк 30 днів з дня набрання ухвалою суду законної сили.
Керуючись статтями 248, 381-1, 382, 382-1 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області подати звіт про виконання з 01 січня 2025 року рішення Волинського окружного адміністративного суду від 07 липня 2022 року у справі № 140/3617/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, та встановити строк для подання звіту - 30 днів з дня набрання цією ухвалою суду законної сили.
Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
Зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Заперечення на таку ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 КАС України.
Суддя В.В. Мачульський