Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
17 листопада 2010 р. № 2-а- 11366/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,
за участю: представника позивача -Котляр І.М., відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю,-
Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 про стягнення з ОСОБА_2 допомоги по безробіттю в сумі 4447,32 грн. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
ОСОБА_2 04 березня 2009 року звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міськрайонного центру зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональної картки НОМЕР_1. За заявою ОСОБА_2 11 березня 2009 р. було надано статус безробітного і відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності»призначена виплата допомоги по безробіттю з 11.03.2009 р. по 05.03.2010 р. Позивачем при проведенні перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована, як фізична особа -підприємець з 14.06.2001 р., одночасно перебувала на обліку в службі зайнятості як безробітна з 11.03.2009 року та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним.
Представник позивача - Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського обласного центру зайнятості Котляр І.М.- в судове засідання з'явилася, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2. - в судове засідання з'явилася, проти задоволення позову не заперечувала, зазначивши, що вважала припиненою свою підприємницьку діяльність.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
11.03.2009 року ОСОБА_2. звернулася за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості з заявою про вирішення питання щодо працевлаштування відповідача та надання статусу безробітного, де була зареєстрована як шукаюча роботу з відкриттям персональної картки НОМЕР_1 (а.с.6,12)
Відповідно до положень ст. 22 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.
Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.
Згідно поданої заяви, відповідачу наказом від 19 березня 2009 року було надано статус безробітного як застрахованим особам без урахування страхового стажу відповідно до п.п. 2.4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, п.п. 2.7, 2.9 Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності та було розпочато нарахування та виплата допомоги по безробіттю протягом , що підтверджується Витягом із наказів про прийняття рішень щодо відповідача (а.с.13).
Судом з наданої позивачем копії довідки з Єдиного державного реєстру фізичних осіб і юридичних осіб встановлено, що ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа -підприємець з 07.12.2005 року, станом на 22.06.2010 року реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи -підприємця Штангелової Т.Д. проведено не було(а.с.16).
Згідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, ОСОБА_2. наказом № НТ100617 від 17.06.2010 року було знято з обліку. (а.с.13).
Згідно зі статтею 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Частиною 3 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, та зокрема ті громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Виходячи з аналізу зазначених норм та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 в період з 09.06.2009 року по 05.03.2010 року відносилася до зайнятого населення та не мала підстав набути статус безробітного.
З розрахунку коштів, які підлягають поверненню, виплачених безробітній ОСОБА_2 за період з 09.06.2009 року по 05.03.2010 року, вбачається, що відповідачу за вказаний період була нарахована та виплачена допомога по безробіттю в сумі 4447,32 грн.(а.с. 14)
Згідно Акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” № 159 від 20.07.2010 року встановлено, що безробітна ОСОБА_2 не повідомила центру зайнятості про факт реєстрації з 07.12.2005 року її як фізичної особи -підприємця. (а.с.15).
На підставі виявлених правопорушень з боку ОСОБА_2 директором Харківського міського центру зайнятості винесено наказ про повернення коштів № 485 від 20.07.2010 року, у якому передбачено вжиття заходів по поверненню коштів у сумі 4447,32 грн., виплачених ОСОБА_2, як допомоги по безробіттю у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю (а.с.17).
22.07.2010 року відповідачу був направлений лист-повідомлення за вих. № 9434 про вирішення питання повернення коштів, отриманих незаконним шляхом, як допомогу по безробіттю, який був отриманий ОСОБА_2 (а.с.18).
Пунктом 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року (далі -Порядок), у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів відшкодовуються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок заниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених з дня призначення виплат стягуються з такої особи відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Відповідно до п. 7 Порядку Рішення про повернення коштів особою та відшкодування коштів роботодавцем приймається директором центру зайнятості і оформляється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення. Повернення коштів особою здійснюється протягом 10 робочих днів після її ознайомлення під особистий підпис з прийнятим рішенням про повернення коштів. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості незаконно отримана допомога по безробіттю в сумі 4447,32 грн.
Відповідно із вимогами ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 22,23, 32, 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ, ст. 1, 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, п. п. 6, 7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 357 від 20 березня 2006 року, ст. ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1) допомогу по безробіттю в сумі 4447.32 (чотири тисячі чотириста сорок сім) гривень 32 коп. на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка, 137А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській обл., МФО 851011, ОКПО 36224721).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова у повному обсязі виготовлена 22 листопада 2010 року.
Суддя Білова О.В.