Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/108/25
Пр.№1-в/286/14/25
24 січня 2025 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з секретарем ОСОБА_2 ,
з участю представника органу,
що вніс подання
офіцера поліції ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої
внесено подання про встановлення
адміністративного нагляду ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі подання начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Слобода Шоломківська Овруцького району Житомирської області, проживаючого по АДРЕСА_1 , українця, гр. України, з середньою освітою, не працюючого, раніше судимого Овруцьким районним судом Житомирської області 07.03.2012 за ч.2 ст. 15, п.7 ч.2 ст.115, ст.69 КК України до 7 років позбавлення волі, який був умовно-достроково звільнений із місць позбавлення волі з Житомирської виправної колонії №4 27.05.2016 року за рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 16.05.2016 за ст. 81 КК України, не відбутий строк покарання 1 рік 4 місяці 23 дні, судимість не погашена, -
Начальник ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду над ОСОБА_4 по п. «в» ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі" терміном на 1 рік та обмежень адміністративного нагляду для більш дійового контролю за поводженням раніше засудженого та недопущенням з його сторони скоєння злочинів, порушень громадського порядку, зловживання спиртними напоями, а саме: заборонити вихід із дому по місцю проживання в період з 22 години до 6 години ранку наступного дня, для контролю за поведінкою піднаглядного в нічний час; заборонити відвідувати заклади торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив, для недопущення зловживань спиртними напоями; заборонити виїзд за межі району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції № 1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду; зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися для реєстрації в органах поліції за місцем проживання 1,2,3,4 середи кожного місяця в період з 9 до 11 години, посилаючись на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі 27.05.2016 на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок, вчиняє різного роду правопорушення, негативно характеризується по місцю проживання.
Представник органу, що вніс подання - ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити, з підстав наведених в поданні.
Особа, щодо якої внесено клопотання - ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечує.
Суд, заслухавши пояснення учасників та дослідивши матеріали справи, вважає, що подання слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбуття покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом «в» ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції.
Згідно ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
В ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» законодавець закріпив, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 07.03.2012 засуджений за ч.2 ст. 15, п.7 ч.2 ст.115, ст.69 КК України до 7 років позбавлення волі та був умовно-достроково звільнений із місць позбавлення волі з Житомирської виправної колонії №4 27.05.2016 року за рішенням Богунського районного суду м. Житомира від 16.05.2016 за ст. 81 КК України. Не відбутий строк покарання - 1 рік 4 місяці 23 дні, судимість не погашена.
Звільнившись з місць позбавлення волі ОСОБА_4 на шлях виправлення повністю не став та продовжує систематично порушувати громадський порядок.
Так, ОСОБА_4 вчинив різного роду адміністративні правопорушення, а саме: 04.05.2024, 24.06.2024, 29.06.2024 та 20.09.2024 вчинив домашнє насильство протягом року після накладення адміністративного стягнення (ч.2 ст. ст.173-2 КУпАП); за що 31.07.2024, 21.08.2024, 26.08.2024 та 18.10.2024 Овруцьким районним судом був притягнутий до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення.
Крім того, ОСОБА_4 вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 28.06.2024 засуджений за ч.2 ст. 125 КК України до 240 годин громадських робіт, за вчинення кримінального проступку, передбаченого ч.2 ст. 125 КК України, який мав місце 04.05.2024.
За місцем проживання ОСОБА_4 характеризується із негативної сторони.
Таким чином, зважаючи, що ОСОБА_4 звільнившись з місць позбавлення волі, на шлях виправлення не став, а став вчиняти адміністративні правопорушення, що посягають на громадський порядок, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для встановлення останньому адміністративного нагляду з метою створення йому умов, які б сприяли його виправленню і перевихованню, забезпечили правову поведінку і неможливість вчинення нових порушень закону, застосувавши обмеження, встановлені ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 10 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд, -
Подання задовольнити.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та застосувати до нього наступні обмеження:.
1. Заборонити вихід із дому за місцем проживання в АДРЕСА_1 в період з 22 години до 6 години ранку наступного дня, для контролю за поведінкою піднаглядного в нічний час.
2. Заборонити відвідувати заклади торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив, для недопущення зловживань спиртними напоями.
3. Заборонити виїзд за межі Коростенського району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду.
4. Зобов'язати з'являтися для реєстрації в органах поліції за місцем проживання першої, другої, третьої, четвертої середи кожного місяця з 9 до 11 години.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1